Szanowni Państwo.
Na zdjęciu nr 2 widoczny jest skan z Katalogu Szkła Stołowego i Galanteryjnego Huty Niemen z lat 1926 -1935. To tutaj wyróżniono najlepsze wyroby polskiej huty szkła. „Niemen” huta szkła w Brzozówce na Białorusi została założona w 1891 roku w Ustroniu koło Nowogródka. Do 1939 roku najsłynniejsza huta szkła użytkowego i artystycznego, działała pod firmą Huty Szklane Juliusza Stolle Niemen S.A. W dwudziestoleciu międzywojennym huta „Niemen” była największym polskim producentem szkła prasowanego i dmuchanego do krajów Europy, Ameryki Północnej, Afryki i Bliskiego Wschodu. W 1935 roku w hucie odlano szklaną urnę, w której na cmentarzu na Rossie w Wilnie złożono serce Józefa Piłsudskiego.
Szklana, ręcznie wykonana muchołapka to projekt i wykonanie Huty Niemen o numerze 723. Jak widać brakuje koreczka, ale jest on potrzebny jedynie do zabezpieczenia wnętrza naczynia na okres zimowy, co można zastąpić choćby korkiem naturalnym.
Naczynie, które sprzedaję jest jak na wiek cudnie zachowane, jedynie zakurzone co widać na zdjęciach. Zazwyczaj tego typu przedmioty mają tak duże uszkodzenia, że nie spełniają swojego przeznaczenia, czyli łapania niechcianych owadów, a tu muchołapka jak przeniesiona w czasie. Moja babcia mówiła, że niegdyś jej mama posiadała podobne naczynie i do środka wkrajała muchomora posypanego cukrem. Po pewnym czasie z grzyba tworzyła się trująca papka, która zwabiała i zabijała muchy, osy, a nawet mrówki. Bardzo zachwalała to szklane urządzenie, twierdziła, że taki sposób wystawiania trutki przynajmniej dawał gwarancje, że żadne domowe zwierzę nie spróbuje śmiertelnej mikstury. Teraz nawet nie trzeba zbierać muchomorów, wystarczy wsypać do środka, w szklane zagłębienie odpowiedni proszek jakiejkolwiek firmy owadobójczej i czekać na rezultat.
Cudna rzecz, stylowa, klimatyczna i jak widać niezwykle przydatna. Polecam szczerze unikalne, stareńkie szkło i zapraszam do jego aukcji.
Wymiary: wysokość ok. 16 cm, szerokość ok. 14 cm