MUCHOŁÓWKA AMERYKAŃSKA
Muchołówka może być skutecznym sposobem na pozbycie się z domu uciążliwych, denerwujących nas owadów...
Zimą muchołówka nie musi być karmiona. Aktywna w sezonie letnim zgromadziła dosyć pokarmu, aby przetrwać zimę.
|
Rośliny owadożerne
Skąd się wzięły i dlaczego żyją inaczej niż inne rośliny?
W ich naturalnym środowisku -podmokłych torfowiskach, bieg rzek powoduje wypłukiwanie wszystkich substancji odżywczych z gleby. Kwaśny torf, na którym takie rośliny są w stanie przeżyć, zostaje systematycznie pozbawiany wszelkich substancji odżywczych. Gatunkom tym proces fotosyntezy oraz uboga w substancje woda przestaje wystarczać do życia, dlatego z obrony przed "głodem" na przestrzeni wieków wykształcają specyficzne organy pozwalające na zdobycie pokarmu potrzebnego do życia. Źródłem pokarmu stają się owady i drobne zwierzątka. Ofiarami największych gatunków owadożernych są myszy, a nawet szczury. Rośliny wabią swoje ofiary słodkim nektarem, po czym wpadają one do różnego rodzaju pułapek, z których rzadko udaje im się wydostać. Następuje napływ enzymów trawiennych, nietypowych dla roślin, a w następstwie trawienie ofiary, a tym samym zaspokojenie potrzeb pokarmowych gatunków owadożernych.
MUCHOŁÓWKA AMERYKAŃSKA
(Dionaea muscipula)
Końce liści tego gatunku wyposażone są w pułapki złożone z dwóch półokrągłych liści na których brzegach znajduje się rząd długich szeregowo poukładanych zębów. W środku pułapek umieszczone są trzy włoski czuciowe, których zadaniem jest spowodować zamknięcie się pułapki w odpowiednim momencie.
Gdy owad lub inne zwierzątko zwabiony zapachem słodkiej substancji, którą roślina wydziela trafi do pułapki i jego ruch spowoduje dotknięcie któregoś z włosków czuciowych pułapka gwałtownie się zamyka, a ząbki z zewnętrznej części pułapki nie pozwalają mu się wydostać. Następuje natychmiastowy napływ enzymów trawiennych.
|