Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Mr. Fahrenheit, dżentelmen z Gdańska Januszajtis

21-02-2014, 4:00
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 20.80 zł     
Użytkownik wwwmaszoperiaorg
numer aukcji: 3907904650
Miejscowość gdańsk
Wyświetleń: 7   
Koniec: 21-02-2014 04:09:50

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2005
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

 

Andrzej Januszajtis


Mr. Fahrenheit,

dżentelmen z Gdańska


Wydawnictwo L&L, Gdańsk 2005

str. 144, 150 x 212 mm, oprawa twarda

cena katalogowa: 26,00 zł


 
Mr. Fahrenheit, dżentelmen z Gdańska Januszajtis

 

Bohater publikacji urodził się w Gdańsku, spędził tu dzieciństwo i wczesną młodość. Po tragicznej śmierci obojga rodziców wyjechał do Holandii unikając w ten sposób uczenia się rzemiosła, do czego chcieli przymusić go opiekunowie. "Mr. Fahrenheit, dżentelmen z Gdańska" to opowieść o holenderskim rozdziale życia uczonego. O jego studiach, odkryciach i wynalazkach, z których najważniejszy - termometr rtęciowy o 212 - stopniowej skali jest do dziś używany w Anglii oraz w Stanach Zjednoczonych. Autor opisuje również kontakty Fahrenheita z najwybitniejszymi postaciami epoki oraz jego działalność jako wykładowcy i pracę w Królewskim Towarzystwie Nauk w Londynie.

 

Autora książki - Andrzeja Januszajtisa - można nazwać gdańszczaninem z wyboru. Urodził się w Lidzie 18 sierpnia 1928 roku, skąd po maturze przyjechał do Trójmiasta w roku 1948. Studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej. Z tą uczelnią jest związane życie zawodowe: był dyrektorem Instytutu Fizyki oraz dziekanem Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

Ogromną pasją Andrzeja Januszajtisa stał się Gdańsk, jego dzieje oraz pielęgnowanie tradycji, dbałość o zabytki i dzieła sztuki. Jemu miasto zawdzięcza odbudowanie zegara astronomicznego w Kościele Mariackim, a także powrót karylionu na wieżę kościoła św. Katarzyny.

W latach 1990-94 przewodniczył Radzie Miasta, brał też udział w tworzeniu programu rozwoju miasta i regionu. Wybitny znawca gdańskiej historii popularyzuje wiedzę na ten temat w prasie, radiu i w telewizji. Jest autorem książek, min. "Gdańskie zegary, dzwony i karyliony", "Legendy dawnego Gdańska", "Złota Kamieniczka i jej mieszkańcy", "Gdańskie Spichlerze-piękno zapomniane", "Opowieści Starego Gdańska", " Od Gyddanyzc do Wielkiego Gdańska".