Opis:
Morszczyn pęcherzykowaty jest to glon morski występujący w wodach Bałtyku, Morza Północnego i północnych rejonach Atlantyku. Surowcem są odsolone i wysuszone plechy morszczynów zawierające nie mniej niż 0,1% jodu.
Morszczyn pęcherzykowaty jest bogatym źródłem, deficytowego w żywności, organicznie związanego jodu i selenu. Zawiera także witaminy i minerały: witaminę A, B1, B2, C, potas, wapń, miedź, cynk, mangan i inne związki.
Wysoka zawartość dobrze przyswajalnych związków jodu zapobiega m.in. otyłości i przerostowi gruczołu tarczowego. Zawarte w surowcu polisacharydy łatwo pęcznieją w jelitach i ułatwiają wypróżnianie u osób z atonią jelit oraz zaparciem.
Morszczyn pęcherzykowaty zwiększa objętość żołądka, sprzyja stopniowemu wchłanianiu węglowodanów oraz tłuszczy do krwi i tym samym reguluje apetyt.
Morszczyn pęcherzykowaty wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe, przeciwzapalne oraz sprzyjające gojeniu się ran. Zwiększa on aktywność enzymów biorących udział w utlenianiu lipidów i przekształcaniu cholesterolu w kwasy żółciowe oraz zapobiega ich odkładaniu na ściankach naczyń.
Morszczyn pęcherzykowaty jest skuteczny w stanach zapalnych układu moczowo-płciowego oraz w dysbakteriozie (hamuje rozwój patogennej mikroflory bakteryjnej). Morszczyn pęcherzykowaty potrafi usuwać z organizmu metale ciężkie (m. in. ołów, rtęć) oraz radionuklidy. Może być skuteczny w usuwaniu uporczywych zaparć, zwłaszcza u osób otyłych i jako źródło mikroelementów dla rekonwalescentów i osób starszych. W nowoczesnym lecznictwie morszczyn stosuje się przede wszystkim do kąpieli.
Medycyna naturalna podaje swoje przepisy.
Sposób użycia podawany w medycynie naturalnej: – napar: 1 łyżeczka suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody, po 10 minutach pić 1, – jako posypka na kanapki – jako przyprawa do rosołu, sałatek, sosów, zup
Torebka: 100 g