Moringa
z uprawy ekologicznej
woreczek - 100g
Naturalny zestaw witamin
Dla dzieci, dorosłych i zwierząt.
Dla przyszłych i karmiacych mam. Dla nowonarodzonych dzieci. Dla sportowców i ciężko pracujących fizycznie i umysłowo.
Dla seniorów i wszystkich, którzy pragną swojemu organizmowi dostarczyć naturalnych witamin.
Moringa olejodajna jest jedną z najbardziej użytecznych i znajdujących szerokie zastosowanie roślin na Ziemii.
Gatunek rośliny z Himalajów, która zwróciła na siebie uwagę i w wielu miejscach świata określana jest mianem „cudownego drzewa”. Ta szybko rosnąca roślina o kolorze letniej zieleni uprawiana jest jako roślina użytkowa i ozdobna dojrzewa na prawie każdym rodzaju gleby i tworzy pierzaste liście. Jego złociste liście pachną miodem.
Liście moringi stanowią naturalny, niezwykle wszechstronny koncentrat multiwitaminy i nieorganicznych substancji odżywczych, a jego nasiona uwalniają wodę od bakterii i wirusów oraz są źródłem oleju kosmetycznego. Owoce moringi olejodajnej są składnikiem mieszanek z curry. Drzewo to nosi łacińską nazwę „Moringa olifeira“ i ze względu na swoją wszechstronną skuteczność określana jest również mianem „cudownego drzewa” lub „drzewa długiego życia”. W zależności od regionu zwany jest też drzewem chrzanowym lub drzewem behenowym. Pierwotnie pochodzi z regionu Himalajów, jednakże dziś porasta na cały świecie regiony tropikalne i subtropikalne Ziemi w Afryce, Arabii, południowo-wschodniej Azji i Wysp Kanaryjskich. Być może moringa wzbudzi teraz i w Tobie zainteresowanie i w bliskiej przyszłości będzie w ogrodzie, na balkonie lub w pokoju zdrowo rosło, ciesząc Twoje oko.
Dla przykładu moringa olejodajna zawiera do:
·25 razy więcej żelaza niż szpinak
·17 razy więcej wapnia niż w mleku
·15 razy więcej potasu niż w bananach
· 7 razy więcej witaminy C niż w pomarańczach
· 7 razy więcej witaminy B1 i B2 niż w drożdżach
· 6 razy więcej polifenolów niż w winie czerwonym
· 4,5 razy więcej kwasu foliowego niż w wątrobie wołowej
· 4,5 razy więcej witaminy E niż w kiełkach pszenicznych
· 4 razy więcej witaminy A niż w marchewkach
· 2,5 razy więcej karotyny niż w marchewkach
· 2 więcej magnezu niż w prosie brązowym
· 2 razy więcej protein niż w soi
· 2 razy więcej błonnika niż w pszenicy pełnoziarnistej
·1,5 razy więcej niezbędnych aminokwasów niż w jajkach
·1,5 razy więcej cynku niż w szynclu wieprzowym
· duże ilości naturalnego chlorofilu
· i wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega 3, 6 i 9)
Kombinacja i skład substancji zawartych w drzewie moringa jest wysoce skoncentrowana, zrównoważona i niepowtarzalna spośród wszystkich znanych roślin. Roślina ta cechuje się bardzo wysoką zawartością minerałów takich jak potas, magnez, fosfor, wystarczającą ilością żelaza, cynku, miedzi i chromu, by tylko parę wyliczyć i ponadto jeszcze 18 niezbędnymi aminokwasami, najważniejszymi składnikami do budowy protein w organizmie i układzie odpornościowym. Prawie wszystkie witaminy takie jak witamina A, B1, B2, B3, B6, B7, C, D, E, K i substancje witalne, ponad 46 antyoksydantów i również odkryta niedawno substancja transportująca informacje - zeatyna.
Zeatyna otwiera drzwi substancjom witalnym, wpuszcza je, towarzyszy im aż do miejsca, gdzie będą ich potrzebowały komórki. Zeatyna dba niejako o to, by wszelkie witaminy, nieorganiczne substancje odżywcze, pierwiastki śladowe i aminokwasy zostały przyswojone przez nasz organizm. Zeatyna jest ważnym czynnikiem regulującym komórki i silnym antyoksydantem i dlatego działa ochronnie i regenerująco na komórki. Co prawda zeatynę możemy znaleźć w wielu roślinach, jednakże najczęściej tylko w ilościach poniżej 1 mikrograma na gram. Liście moringi zawierają natomiast ponad stokrotność na 1 gram.
Moringa stanowi w pełni spełniony i ukończony produkt żywnościowy, zawierający substancje odżywcze, których człowiek potrzebuje od łona matki, do momentu wieku starczego.
Dostarcza idealne pożywienie, które może być wszechstronnie stosowane w kuchni i w menu. Stosowana jako przyprawa do zup, sałat, przypraw, napoi, przy czym całe drzewo wykazuje wiele możliwości zastosowania.