Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Moralność kapitalizmu

06-02-2014, 18:57
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 18 zł     
Użytkownik miastobollywood
numer aukcji: 3933099669
Miejscowość Krzywiczyny
Wyświetleń: 1   
Koniec: 06-02-2014 18:53:21

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Autor: Praca zbiorowa (The Freeman)
Moralność kapitalizmu
„Wilczy kapitalizm”, „dziki kapitalizm”, „walka o byt”, „wyzysk proletariatu” – to frazesy głęboko zakorzenione w świadomości społecznej Polaków. Niewiele jest narodów, które w sposób tak beztroski, żeby nie powiedzieć, bez zastanowienia, przyjmują te terminy, jako coś oczywistego. Samo ich istnienie i znaczna popularność sprawiły, że stały się one uzasadnieniem swojej własnej prawdziwości. Słowem, mało kto poddaje je w wątpliwość.

      W konsekwencji uważa się, że kapitalizm jest już z samej definicji zły i niemoralny, gdyż odwołuje się do chciwości człowieka, egoizmu i innych niskich uczuć. Mało kto zastanawia się nad dobrą stroną tego systemu. Że to właśnie kapitalizm doprowadził do bezprzykładnego wzrostu gospodarczego i rozwoju życia społecznego, na czym skorzystały głównie masy. W żadnym innym systemie zakres dobrobytu nie jest tak szeroki, jak właśnie w kapitalizmie. A dobrobyt to przecież lepsze życie ludzi, mniej głodnych, chorych, marznących, niepiśmiennych czy zacofanych. Jak to się stało, że ustrój, którzy stworzył dobrobyt świata Zachodniego jest postrzegany – nawet w świecie, w którym odniósł największe sukcesy – jako źródło biedy i braku moralności? Jak to się dzieje, że ustrój , w którym poszanowanie Dekalogu jest w praktyce największe krytykowany jest za szerzenie zła? Skąd się bierze ta niezwykła sprzeczność w ocenie kapitalizmu? Odpowiedzią na powyższe pytania jest zbiór esejów zamieszczonych pod wspólnym tytułem „Moralność kapitalizmu”, a zgromadzonych przez amerykańskie wydawnictwo The Freeman. Mimo swych znakomitych postępów i dużych sukcesów, liberalizacja życia w Polsce przebiega z oporami, a ostatnio wręcz się cofa. Źródło tej postawy jest jedno – jest nim ignorancja. „Najlepszym sprzymierzeńcem wrogów wolności jest nieświadomość” - piszą Wydawcy. Dlatego z szacunku dla własnej godności i wolności, nie dajmy się ponieść ignorancji, czytając książki (jak właśnie ta) pisane i wydawane z pasją i dużym wysiłkiem przez ludzi miłujących wolność.




Masz jakieś pytania? Pisz, dzwoń - [zasłonięte]@irdpoland.pl | tel. 696 [zasłonięte] 888