Tytuł: O duchu praw.
Tytuł oryginalny: Oeuvres de Montesquieu. De l’esprit des loix.
Autor: Charles Louis de Secondat baron de la Brède et de Montesquieu - Karol Ludwik Monteskiusz (ur. 1689, zm. 1755), francuski filozof, prawnik, wolnomularz i pisarz epoki Oświecenia, twórca teorii trójpodziału władzy.
Miejsce i rok wydania: Amsterdam-Lipsk-Londyn 1777 [1757].
Oficyna: Arkstee i Merkus.
Wymiary i ilość str.: 17 cm, T. 1: 165+430 s., T. 2: 24+362 s., T. 3: 24+440 s., T. 4: 12+599 s.
Tematyka: Cztery tomy dzieł zebranych Monteskiusza zawierający jego najważniejszy traktat będący kluczowym tekstem politologicznym cywilizacji europejskiej. „O duchu praw” to synteza znanych Autorowi form ustrojowych prowadząca do jednego z najważniejszych odkryć politologicznych wszechczasów. Monteskiusz sformułował w tym dziele słynną zasadę trójpodziału władzy. Dzieli ją na wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą, przy czym istotą podziału jest rozdzielność i rozłączność tych władz. Na początku znajduje się obszerny wstęp zawierający kilka tekstów. Wstęp samego Autora, Elegię D’Alemberta na cześć Autora zawartą w V tomie słynnej Encyklopedii, oraz komentarz D’Alembeya do tekstu dzieła „O Duchu Praw”. Dzieło w komplecie w 4 tomach zawierające cały traktat oraz tekst „Defense de l’esprit des loix” będące obroną poglądów napisaną przez Autora po licznych głosach krytycznych. Pierwszy tom zawiera dwie większe kilkukrotnie niż format książki mapy. Pierwsza to mapa Europy, a druga to mapa świata.
Stan zachowania: oprawa z epoki, pełna skóra w średnim stanie z nielicznymi ubytkami i przetarciami; grzbiet tłoczony i pozłacany pięknymi wzorami roślinnymi, ale też z przetarciami i ubytkami; wewnątrz dzieło w dobrym stanie, ślady zawilgoceń, ale suche; mapa świata minimalnie naddarta na marginesie od złożenia; na wyklejkach lub stronach tytułowych znajdują się ekslibrisy dawnych właścicieli z Francji; kuriozum podwójnych stron tytułowych dla dzieł zebranych i samego traktatu „O duchu praw”: tom pierwszy zawiera tylko stronę z Lipska-Amsterdamu, tom drugi i trzeci dwie strony tytułowe z Lipska-Amsterdamu i Londynu, a tom czwarty tylko z Londynu z datą 1757 zamiast 1777; ogólnie stan średni jak na blisko 230 letnie dzieło.
Opis dodatkowy: Uwaga! Traktat ten stanowi fundament europejskiej i światowej myśli politologicznej i prawniczej. Ponadto stanowi ciekawy przykład sztuki drukarskiej i introligatorskiej z XVIII w. Kunszt wydawców, dwie wielkoformatowe mapy, ale przede wszystkim tematyka i autorstwo dzieła dodaje szczególnej wartości temu blisko 240 letniemu starodrukowi. Będzie on ozdobą każdej biblioteki. Na życzenie klienta prześlemy więcej zdjęć tego cennego starodruku.