Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Montaż ALT-AZ + statyw stalowy MOCNY WAW

10-02-2014, 22:22
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 945 zł     
Użytkownik teleskopy
numer aukcji: 3876892998
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 5   
Koniec: 10-02-2014 21:52:21

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Montaż ALT-AZ z mikroruchami i stalowym statywem (AZ5, TPL)

STAN TOWARU: FABRYCZNIE NOWY; WYSTAWIAMY FAKTURY VAT


Montaż uniwersalny z azymutalną głowicą o potężnym udźwigu 12 kg, typowym dla montaży klasy EQ5. Głowica typu ALT-AZ z mikroruchami w dwuch osiach, wyposażona jest w dovetail w standardzie Vixen. Statyw polowy regulowany stalowy z podstawką na akcesoria. Montaż pozwala na zamocowanie teleskopów SCT oraz Maksutowa do φ = 180 mm - 200 mm, refraktorów do 152 mm, a także lunet obserwacyjnych i dużych lornetek typu 25x100 lub 28x110 typowo mocowanych na statywach fotograficznych (do ich montażu polecamy szynę dovetail typu L z gwintem 1/4 cala lub multi-plate), zapewniając przy tym niskie drgania, dobrą sztywność, płynną regulację położenia tuby i bezpieczeństwo sprzętu.
 
Montaże azymutalne pozwalają łatwiej i szybciej ustawić teleskop na interesujący nas obiekt na niebie niż montaże paralaktyczne.
Montaż ALT-AZ polecamy do obserwacji wizualnych nieba, zwłaszcza refraktorami (idealne do APO), Makami i SCT. Montaż jest relatywnie lekki i łatwy w transporcie, może więc stanowić element zestawu wyjazdowego. Jeżeli chodzi o mocowanie teleskopów Newtona, wykonano testy (informacja poniżej) z tubą 8" f/5 (Messier NT 203/1000) i montaż radzi sobie z taką tubą, jednakże ze względu na specyfikę tub newtonowskich sugerujemy stosowanie montażu z tubami Newtona 130 - 150 mm.
 
Montaż doskonale sprawdza się w obserwacjach krajobrazowych (dalekie obserwacje, obserwacje przyrodnicze) oraz w obserwacjach i fotografowaniu samolotów na wysokościach przelotowych.
 
Ramię głowicy można umieszczać pod różnymi kątami względem poziomu - najwyższa sztywność i udźwig jest oczywiście przy ustawieniu pionowym ramienia, jednak cecha ta pozwala na optymalne ustawienie montażu dla obserwatora oraz prowadzenie obserwacji nawet blisko zenitu z wieloma tubami optycznymi. Ramię można przesuwać od pionu o 60° lub 120° (otwory mocujące rozmieszczono co 60 stopni).
 

Parametry techniczne

udźwig: 12 kg (vide: poniżej)
• wysokość trójnogu rozstawionego (min): 74 cm
• wysokość trójnogu rozstawionego (max): 125 cm
• odległość między końcami nóg całkowicie rozłożonego statywu: 123 cm
• średnica nóg stalowych (grubsza / cieńsza): 1,5" / 1" (37,7 mm / 25 mm)
• wysokość całkowita maksymalna głowicy: 32,5 cm
wysokość całkowita (trójnóg + głowica pionowo, min): 96 cm
wysokość całkowita (trójnóg + głowica, max): 140 cm
wysokość całkowita (trójnóg + głowica pochylona o 60° od pionu, min): 85 cm
wysokość całkowita (trójnóg + głowica pochylona o 60° od pionu, max): 127 cm
• waga głowicy: 2225 g
• waga trójnogu polowego: 3825 g
waga całkowita: 6050 g

Przykładowe tuby optyczne (teleskopy) współpracujące z tym montażem

Zweryfikowano współpracę montażu z poniższymi tubami optycznymi:
Sky-Watcher MAK-180 OTAW (waga około 8 kg, jedna z najcięższych tub katadioptrycznych)
Bresser Messier NT-203/1000 OTA (waga 10,75 kg, dokładano do testów okular Explore Scientific 20 mm 2'' (100°) o dość ekstremalnej wadze 910 g; całość stabilna, jednak przed obserwacją warto poświęcić 2-3 minuty na dobre wyważenie tuby w obejmach tak, by siła z jaką należy kręcić mikroruchami była jednakowa w obydwu kierunkach; teleskopy Newtona są dość wymagające ze względu na wagę i długość tuby - 200 mm Newton to jednak naszym zdaniem limit możliwości tego montażu)
Bresser Messier R-152S 152/760 OTA (najmniejszych problemów, warto poświęcić 2-3 minuty na dobre wyważenie)
Celestron EdgeHD 8 OTA (6 kg)
Sky-Watcher Equinox 100/900 OTA (testowano: tuba z obejmami 5,5 kg + złączka kątowa GSO 2" 90° + okular Vixen LVW 22 mm 2")
 
 
Po przeprowadzeniu powyższych testów polowych można stwierdzić, że montaż ten będzie bardzo dobrze współpracował z tubami:
• wszystkie tuby Newtona o wadze do 11 kg, średnicy zwierciadła 20 cm i ogniskowych do 1000 mm (szczególnie polecamy do Newtonów 130 i 150 mm)
• tuby Maksutowa-Cassegraina typu SW Mak 102, Mak 127, Mak 150
• tuby SCT do φ = 8" (wyższych średnic nie weryfikowano)
• refraktory do średnicy φ = 150 mm i ogniskowych do 1000 mm (nie weryfikowano tub 150/1200)
• po zakupieniu odpowiedniego adaptera typu płyta montażowa wielofunkcyjna z dovetailem (multi-plate) można na statywie zamocować praktycznie dowolną lunetę obserwacyjną z gniazdem statywowym 1/4 cala
• po zakupieniu odpowiedniego adaptera typu płyta montażowa wielofunkcyjna z dovetailem (multi-plate) i ewentualnie L-adaptera (łącznik lornetka / 1/4 cala) pozwala na zamocowanie dowolnej lornetki do średnicy obiektywów 110 włącznie (testowano dla TS 28x110 Marine MX)

Gwarancja

2 lata


 

 
(kompletny montaż ALT-AZ o wysokim udźwigu i sztywności)
 
 

 
(statyw stalowy o regulowanej wysokości, z półeczką na akcesoria będącą równocześnie elementem stabilizującym rozstaw nóg statywu)
 
 

 
(głowica z mikroruchami na ślimacznicach zarówno w osi azymutu, jak i wysokości)
 
 

 
(przemyślana konstrukcja pozwala na praktycznie dowolne ustawienie wzajemne ramienia, obejmy montażowej dovetail i pokręteł mikroruchów)
 
 

 
(ramię głowicy można ugiąć o 60° lub nawet 120° od pionu w obydwu kierunkach po odkręceniu 2 śrub)
 
 

 

 
(ramię można ustawić pod różnymi kątami)
 
 

 

 

 

 
(uniwersalna płyta montażowa w standardzie Vixen / Sky-Watcher z 2 śrubami blokującymi - dociskową i kontrującą; centralnie gwint żeński 1/4 cala, nieco z boku - gwint 3/8 cala)
 
 

 
(elementy głowicy: mikroruchy, pokrętła blokad, klucz imbusowy)
 
 

 
(wymiary montażu przy najmniejszej długości nóg)
 
 

 
(wymiary montażu przy największej długości nóg)


 
Przykładowe zestawy obserwacyjne
 
Sky-Watcher MAK 150 OTA na ALT-AZ
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
Sky-Watcher MAK 127 OTA na ALT-AZ
 

 

 

 

 

 

 
 
Lornetka TS Semi APO 70 mm 45° na ALT-AZ
 

 

 

 
 
Lornetka TS Semi APO 100 mm 45° na ALT-AZ
 

 

 

 
>> CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA <<

Pytanie: Jak z możliwościami obserwacji obiektów wysoko nad horyzontem? Czy teleskop można skierować w zenit?

Odpowiedź: Podobnie jak dla innych montaży azymutalnych, nie każdą tubę można skierować w okolice zenitu. Zakres nieosiągalnych odległości zenitalnych zależy od średnicy i ogniskowej tuby, wagi tuby oraz kąta nachylenia ramienia montażu (wychylając ramię można zwiększyć zakres obserwacji wysoko nad horyzontem). Przykładowo, weryfikowano współpracę montażu z GSO N-203/800 M-CRF OTA (φ tubusu 23 cm, długość 71,5 cm, waga 8650 g), która po wychyleniu ramienia montażu "o 1 dziurkę", tj. o 60 stopni, śmiało sięga do samego zenitu przy zachowaniu pełnej stabilności. Tak więc obserwacje około zenitu nie są większym problemem dla tego montażu z wyżej wymienionymi tubami. Potencjalnie ciężkie i długie Newtony (N-250), gdyby chcieć - co odradzamy - je zamocować, będą miały problem obserwacjami wysoko nad horyzontem, gdyż ich waga i długość może nie pozwalać na wychylenie ramienia montażu z zachowaniem wysokiej stabilności, a w pozycji pionowej ramienia montażu zakres wysokości będzie rzędu 0° - 50°. Należy jednak pamiętać, że montaż ALT-AZ nie ma w założeniu zastępować montaży klasy EQ6 :-)


Montaż ALT-AZ + statyw stalowy MOCNY WAW

[[AASMONALTAZ_TPL]]




NASZE KOMENTARZE i OCENA SPRZEDAŻY