Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

MONOGRAFIA ENERGETYKA DZIEJE HISTORIA SOSIŃSKI WNT

08-02-2014, 19:48
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 3930267257
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 4   
Koniec: 08-02-2014 19:23:56

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: twarda z obwolutą
Rok wydania (xxxx): 1964
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -

DARMOWA WYSYŁKA na terenie Polski niezależnie od ilości i wagi (przesyłka listem poleconym priorytetowym, ew. paczką priorytetową, jeśli łączna waga przekroczy 2kg), w przypadku wysyłki zagranicznej cena według cennika poczty polskiej.

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

Spis treści

Wstęp ........................... 5
Z dziejów energetyki
Pierwotne źródła energii ................... 11
Okres manufaktury....................... 18
Początki rozwoju maszyn parowych.............. 29
Nauka wkracza do techniki
Elektryczność — nowa dyscyplina nauki ........... 50
Pierwsze maszyny elektryczne ................ 58
Historia przesyłania energii elektrycznej na odległość..... 76
Zwycięstwo prądu zmiennego ................. 86
Nasfępny etap — elektryfikacja
Co to jest prąd trójfazowy?.................. 98
Światło elektryczne dla wszystkich .............. 106
Elektryczność wkracza do mieszkań.............. 124
Silniki naszych czasów
Turbiny wodne ........................ 134
Rozwój turbin parowych ................... 145
Silniki wewnętrznego spalania................. 161
Energia elektryczna dzisiaj i jutro
Elektrownie — fabryki energii elektrycznej.......... 183
Jak pracuje elektrownia.................... 188
Na drugim końcu przewodów................. 203
Energetyka jądrowa ...................... 214
Nowe metody wytwarzania energii .............. 231
Energetyka w liczbach
Co mówią statystyki...................... 248
Ocena zapotrzebowania energii w przyszłości......... 254
Wykaz piśmiennictwa.................... 263
Skorowidz .........'............... 264
Opiniodawca mgr inż. Józef Michejda
Redaktor naukowy WNT mgr inż. Witold Milewski
Redaktor techniczny Bożenna Radzikowska





Podobizny uczonych art. graf. Mieczysław KościelniakCzłowiek w walce o byt stale powiększał zakres wykorzystania sił przyrody do swoich potrzeb. W początkowym okresie dziejów człowieka praca była wykonywana siłą mięśni ludzi i zwierząt, następnie człowiek nauczył się wykorzystywać energię wiatru i spadku wód. Wiatraki i koła wodne stają się podstawą rozwoju rzemiosła i przemysłu. Rewolucja przemysłowa w XVIII wieku zapoczątkowała okres, w którym człowiek doszedł do wykorzystania energii chemicznej, zawartej w węglu, ropie naftowej, gazie ziemnym itp., przetwarzając ją na energię cieplną, a następnie mechaniczną i elektryczną.
Obecnie powstaje nowy etap rozwoju techniki — człowiek zaczyna czerpać energię z wnętrza atomu. Historia wymienionych przemian jest tematem książki. Czytelnik znajdzie w niej przegląd wynalazków i odkryć, które przyczyniły się do obecnego stanu techniki i stworzenia możliwości korzystania w codziennym życiu ze światła elektrycznego, pralki, lodówki, samochodu, samolotu itd.





„Z DZIEJÓW TECHNIKI"

seria wydawana przy współpracy Działu Historii Techniki i Nauk Technicznych Nakładu Historii Nauki i Techniki Polskiej Akademii Nauk
Mgr inż. Rajmund Sosiński

Z DZIEJÓW ENERGETYK
WYDAWNICTWA NAUKOWO-TECHNICZNE WARSZAWA





W książce omówiono w przystępnej formie historią wykorzystywania przez ludzkość różnych źródeł energii jak: wiatru, wody, pary, elektryczności i energii jądrowej oraz historię rozwoju maszyn i urządzeń służących do zamiany jednych rodzajów energii na inne. Praca uzupełniona jest danymi liczbowymi dotyczącymi współczesnego stanu energetyki światowej
oraz omówieniem perspektyw na przyszłość. Książka przeznaczona jest dla szerokiego ogółu czytelników interesujących się historią w ogóle, a historią techniki w szczególności





Wstęp

W ciągu tysiącleci rozwoju człowiek w walce o byt nieustannie powiększał swoją władzę nad siłami natury. Wśród tych usiłowań wykorzystywanie sił przyrody w celu zaprzęgnięcia jej do użytecznej pracy stanowi treść energetyki. Historię jej można by podzielić na cztery główne okresy.
W pierwszym z nich — antycznym — mamy do czynienia przede-wszystkim z siłą mięśni zwielokrotnioną przez masowe wykorzystanie niewolników i wprowadzenie pewnych najprostszych narzędzi jak dźwignia, bloki, równia pochyła. Wykorzystanie sił natury — co stanowi współcześnie najistotniejszy rys energetyki — było w owych czasach minimalne.
W drugim okresie ciągnącym się przez całe średniowiecze i czasy nowożytne aż do początków tzw. rewolucji przemysłowej, to znaczy do wynalezienia i rozpowszechnienia maszyny parowej, mamy już do czynienia z wykorzystaniem na nieco większą skalę naturalnych źródeł energii to jest wody i wiatru, jak również siły zwierząt. Młyny wodne i wiatraki stają się bazą energetyczną rozwijającego się wówczas rzemiosła i przemysłu, który w ostatecznej fazie przyjął postać manufaktury.
Rewolucja przemysłowa zapoczątkowała w XVIII wieku okres trzeci, w którym człowiek doszedł do wykorzystywania energii chemicznej, tkwiącej w tzw. surowcach energetycznych czyli w paliwach (węglu, ropie naftowej, gazie ziemnym, torfie i innych mniej ważnych) i następ-nie nauczył się tę energię przetwarzać na inne postacie, głównie — poprzez spalanie — na energię cieplną a następnie na mechaniczną i elektryczną. Jednocześnie w tym okresie nastąpiła znaczna rozbudowa
systemów wykorzystania siły wodnej opartej o nowy silnik wodny — turbinę.
W okresie tym żyjemy obecnie, z tym ważnym uzupełnieniem, że dzisiaj już zarysowuje się następny — czwarty okres, gdy człowiek zaczyna czerpać energię z wnętrza atomu.
Jest to nie tylko naturalny proces rozwojowy, ale wręcz konieczność. Ogromny bowiem wzrost zapotrzebowania na energię we wszystkich postaciach ,(wyrażający się dla współczesnego okresu np. podwajaniem zużycia energii elektrycznej co 10 lat) grozi wyczerpaniem złóż surowców energetycznych i każe szukać innych źródeł energii.
Nie wchodząc na razia bliżej w szczegóły tego rozwoju energetyki czemu poświęcona jest ta książka jako całość, można już na wstępie podać kilka ogólnych informacji charakteryzujących tempo w jakim maszyny wypierały człowieka z procesu pracy fizycznej. Na załączonym rys. 1 zobrazowano udział człowieka, zwierząt i maszyn w wytwarzaniu
energii mechanicznej w okresie ostatniego stulecia tj. od roku 1850 do roku 1950.1)
Niemniej uderzający jest następny rysunek 2, w którym przedstawiony jest rozwój i udoskonalenie samej maszyny. Rysunek ten dotyczy jednego typu maszyny jaką jest maszyna (później zaś turbina) parowa, gdyż jest to najbardziej rozpowszechniony typ maszyny energetycznej. Te dwa rysunki — lepiej niż wszelkie opisy — charakteryzują tempo i zakres zmian, które się dokonały.
Jednakże obraz ten byłby niepełny gdyby nie podkreślić ze szczególnym naciskiem, że obok zmian ilościowych zilustrowanych przez podane przykłady nastąpiły niemniej ważne zmiany jakościowe. Jeśli wiek XIX uzyskał miano wieku pary, to nasz wiek niewątpliwie przejdzie do historii jako wiek elektryczności. Gdyby nawet pod jego koniec nastąpiło wielkie rozpowszechnienie energii jądrowej, to korzystać z niej będziemy z całą pewnością przede wszystkim pod postacią energii elektrycznej.
Przewiduje się, że do końca tego stulecia 50% energii zużywanej będzie pod postacią prądu elektrycznego. Chociaż bowiem technika w dużym stopniu korzysta z wielu innych form energii (chemiczna, cieplna, mechaniczna) — to nawet wówczas dzieje się to często za pośrednictwem energii elektrycznej, najdogodniejszej w użytkowaniu ze wszystkich form energii.
Elektryczność przenosi energię paliw i spadku wody, a w przyszłości przenosić będzie w wielkich ilościach energię jądrową. Objawia się zaś pod postacią światła w lampach elektrycznych, pod postacią ciepła w grzejnikach i piecach elektrycznych, pod postacią energii mechanicznej w silnikach, pod postacią energii chemicznej w procesach elektrolizy, energii promienistej w falach radiowych, promieniach Roentgena i w wielu jeszcze innych zjawiskach wykorzystywanych przez technikę.
W technice elektryczność występuje pod postacią zarówno prądu stałego jak i zmiennego o rozmaitych częstotliwościach, o napięciach i natężeniach sięgających od drobnych ułamków wolta i ampera do setek tysięcy i milionów tych jednostek.
Zastosowanie elektryczności w przemyśle, transporcie, rolnictwie, gospodarce miejskiej, w domu, dla potrzeb telekomunikacji, medycyny i w wielu jeszcze innych dziedzinach zmieniło gruntownie obraz życia. Elektronika i automatyzacja to najmłodsze dziedziny jej zastosowań kryjące w sobie niezbadane i wielkie perspektywy.
Sto pięćdziesiąt lat dzielące pierwsze nieśmiałe próby Galvaniego i Volty od telewizji, radaru i siłowni jądrowych przeobraziło całkowicie świat, ingerując w najrozmaitsze dziedziny życia. Największy bodaj wpływ wywarła elektryczność na gospodarkę energią.
Dlatego książka ta poświęcona historii energetyki w przeważającej części mówić będzie o energii elektrycznej. W świetle wyjaśnień danych wyżej jest to oczywiste.





Wykaz piśmiennictwa

1. Babat G.I.: Elektryczność pracuje. PWSZ, Warszawa, 1952.
2. Bemal J.D.: Nauka w dziejach. PWN, Warszawa, 1957.
3. Bladowski St.: Gospodarka energetyczna w Europie. Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne. Warszawa, 1962.
4. Geitel M.: Der Siegeslauf der Technik. Union Deutsche Verlagsgesellschaft, Stuttgart, Berlin, Leipzig, 1890.
5. Hanffstengel G.: Technisches Denken und Schaffen. Verlag Julius Springer, Berlin. 1935.
6. Hartmann S.: Unsere Technik. Wegweiser-Verlag, Berlin, 1926.
7. Klemm F.: A History of Western Technology. New York, Charles Scribner's Sons, 1959.
8. Klinckowstroem C: Geschichte der Technik. Droemersche Verlagsanstalt Th. Knaur Nach. München-Zürich, 1959.
9. Ky3HeqoE E. F.:: Hctophh 3HepreTiraecKOH TexHHKii, MocKBa-JIeHHHrpas, 1937.
10. Lansdell N.: The atom and the Energy Revolution. Penguin Books, 1958.
11. L'electricite-Science et Vie (Numero hors série).
12. Lilley S.: Ludzie, maszyny i historia. PWN, Warszawa, 1958.
13. Masoin M.: L'énergie en revolution. Ed. Universitaires, Paris, 1961.
14. Mumford h.: Technics and Civilisation. Routledge & Kegan Ltd. London, Seventh impression, 1955.
15. Praca zbiorowa: Engineering in History. McGraw-Hill, Book Company, Inc. New York, Toronto, London, 1956.
16. Praca zbiorowa: Handbuch der Energiewirtschaft. Verlag Technik, Berlin, 1957.
17. Ranshaw G. S.: Great Engines and their Inventors, Burke Publishing Company Ltd, London, 1950.
18. Singer Ch.. Holmyard E. J., Hall A. R.: A History of Technology. Oxford at the Clarendon Press, 1954—1958.
19. Sosiński R.: Energia elektryczna w służbie człowieka. Nasza Księgarnia, Warszawa, 1955.
20. Wassiljew M. W.: Allmacht Energie. Urania-Verlag, Leipzig-Jena, 1960.
21. Wejtkow T.: Kronika elektryczności. Sp. Wyd. Współpraca, Warszawa, 1949.
22. Wendt G.: The Prospects of Nuclear Power. D. Van Nostrand Comp. Princeton, New Jersey, Toronto, London, New York, 1957.





Skorowidz nazwisk

Adams Roger 258 Alban 151
Ampere A. M. 54, 55, 71 Arago D. F. J. 54, 71 Arkwright R. 31 Armstrong W. G. 123, 157 Aron 79
Arrhenius S. 233 Arystoteles 30, 31 Atkinson B. 82 Ayrton W. E. 78
Bacon 238 Barber J. 162, 178 Barnett Wiliam 163 Batchelor 120 Beau de Rochas 166 Becquerel A. E. S. 215 Benz Karol 169, 171 Bernoulli Daniel 135 Bhabha H. J. 255
Biot J. B. 54
Black J. 33
Bleriot L. 175, 177
Bohr Niels 216
Boulton M. 39
Bourdin 137
Branca Giovanni 146
Brett J. 65
Brown S. 162
Brush 117, 125, 142
Calley 33 Chadwick J. 216 Chagny de 111 Corliss G. H. 47 Coulomb Ch. A. 53
Crompton S. 128 Curie Piotr 215 Curtis E. 155, 160
Daimler Gottlieb 169, 170, 171
Dal Negro 73
Davy H. 54, 107
Dean 255, 258
Deprez Marceli 76, 79, 80, 81, 82, 83,
84, 85, 87, 94, 96 Diesel Rudolf 172, 174, 175
Doliwo-Dobrowolski Michał 86, 94, 95,
96, 97, 98, 132 Drake E. L. 163 Du Fay Ch. F. 52
Edison A. T. 91, 93, 95, 96, 113, 115, 116, 117, 119, 120, 121, 123, 124, 125," 127, 128, 129
Einstein A. 245, 246
Engels F. 85, 86
Euler L. 135
Faraday M. 55, 56, 57, 58, 71, 72, 236 239
Fermi Enrico 224, 231
Ferranti 128, 131
Ferraris Galileo 95
Fontaine 76, 84
Ford Henryk 171, 172
Foucault J. B. L. 109
Fourneyron B. 137, 138, 139, 140
Francis J. 140, 142
Franklin Benjamin 52, 93, 117
Frołow Kuźma 23
Fulton R. 48
Galileusz G. 30
Galvani L. 53, 85
Gibbs 129
Gilbert Wiliam 50
Góbel H. 111, 112
Goulard 129
Gramme Z. 66, 68, 70, 77, 106, 107, 117
Gray St. 52
Grove Robert 73, 77, 111
Guericke O. 50, 52
Hahn O. 220
Hargreaves J. 31
Hawk?bee F. 52
Heinkel E. 177
Hefner-Alteneck F. 70
Helmholz Herman 96
Henschel CA. 139
Heron Aleksandryjski 145, 149
Hirn Gustaw 45
Hjorth 65, 66
Hopkinson F. 70, 128, 165
Hornblower J. C. 40, 41, 146
Huygens Chr. 31, 161
Jabłoczkow P. 110 Jakobi B. S. 73, 74, 75 Jehl Francis 117 Johnston 163 Joliot Fryderyk 217, 220 Joliot-Curie Irena 217 Jonval 139
Kaplan V. 142, 144, 199 Kelvin W. 123, 128 Kohlrausch F. W. G. 79 Kolumb Krzysztof 30 Körting 168
Lansdell N. 257
Laval G. P. 145, 149, 150, 151, 152, 155,
156, 160
Lebon Filip 162 Leclanché G. Ill Lenoir E. 77, 163, 164, 165, 166 Lewis 93 Lenz H. F. 75 Longchamps 148
Łodygin A. 113 Łomonosow M. 39
Maudslay H. 146 Maybach W. 170 Mendelejew D. 217 Moleyn de 111 Morgan L. H. 116 Morton L. P. 93 Moritz Peter 23 Moser Henryk 144 Musschenbroeck P. 52
Nasmyth J. 47
Newcomen T. 33, 35, 36, 37, 39, 47, 135
Nollet J. A. 52
Ohm Jerzy 55, 115 Oersted H. Chr. 54, 55, 56 Otto Mikołaj 165, 169, 172, 175
Pacinotti A. 67, 68, 75, 85
Papin D. 25, 137
Parsons C. A. 145, 149, 151, 152, 154,
155, 156, 157, 158, 160 Pelton L. A. 140, 142, 144, 199 Pixii H. 59, 60 Podge 73 Połozunow I. 39 Poncelet J. V. 25, 137 Preece W. 80, 81
Râteau A. 155, 160 Ritchie W. 59 Ruhmkorff H. D. 165 Rutherford E. 216
Savart F. 54 Savery Th. 33, 39
Schmidt W. 151, 160 Schuckert 79 Segner J. 135 Seebeck Th. J. 235 Siemens Werner 66, 68, 77, 82 Skłodowska-Curie Maria 215 Smeaton J. 47, 135, 136 Staszic Stanisław 25 Steinmetz Ch. P. 128
Stephenson G. 48
Stillwell 93
Stolze 178
Stöhrer E. 62
Street Robert 162
Swan J. 111, 112, 116, 123
Tales z Miletu 50 Tesla N. 128, 132 Thury 84, 85, 96 Tourner 148, 149 Torricelli E. 31 Trevithick R. 43, 146
Upton 115, 116
Vanderbilt 116 Volta A. 53, 85
Watt James 29, 33, 35, 36, 37, 38, 39,
40, 146 Weber W. 79
Westinghouse G. 128, 129, 132 Wheeler 52 Whitlle Frank 178 Wilde 64, 66 Witruwiusz 14 Wright O. i W. 162, 175
Zoelly H. 156



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.