Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

MONOGRAFIA DEMBOWSKI PIERWOTNIAK PANTOFELEK 1934

16-01-2012, 18:23
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 50 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2041557201
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 8   
Koniec: 16-01-2012 19:42:04

Dodatkowe informacje:
Opis niedostępny...
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
W POSZUKIWANIU ISTOTY ŻYCIA
HISTORJA NATURALNA JEDNEGO PIERWOTNIAKA



PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)


AUTOR -
DR JAN DEMBOWSKI

WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - NAKŁADEM MATHESIS POLSKIEJ, WARSZAWA 1934
WYDANIE - 1???
NAKŁAD - ??? EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
DOSTATECZNY JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM, NIERÓWNE BRZEGI KART, PRZYBRUDZENIA, PIECZĄTKA WŁASNOŚCIOWA) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
ORYGINALNA???, MIĘKKA Z NAKLEJONYM NA LICU FRAGMENTEM OBWOLUTY???

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - XII, 356, (2) + OSOBNE TABLICE
WYMIARY - 22 x 15 x 2,2 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,563 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
ZAWIERA LICZNE ILUSTRACJE W TYM NA OSOBNYCH TABLICACH.


KOSZT WYSYŁKI -
8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI, DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI.

ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU. (PREFEROWANYM JĘZYKIEM KONTAKTU POZA OCZYWIŚCIE POLSKIM JEST ANGIELSKI, MOŻNA OCZYWIŚCIE PRÓBOWAĆ KONTAKTU W SWOIM JĘZYKU NATYWNYM.)

I AGREE to SEND ITEMS ABROAD. The COST of DISPATCHING In SUCH CASE, IS ESTABLISH ACCORDING TO PRICE-LIST of POLISH POST OFFICE SEVERALLY And it IS DEPENDENT FROM WEIGHT of OBJECT. ( The PREFERRED LANGUAGE of CONTACT WITHOUT MENTIONING POLISH IS ENGLISH, BUT YOU CAN OBVIOUSLY TRY TO CONTACT ME IN YOUR NATIVE LANGUAGE.)


DODATKOWE INFORMACJE - W PRZYPADKU UŻYWANIA PRZEGLĄDARKI FIREFOX MOŻE WYSTĄPIĆ BŁĄD W POSTACI BRAKU CZĘŚCI TEKSTU LUB ZDJĘĆ, NIESTETY NARAZIE JEDYNYM ROZWIĄZANIEM JAKIE MOGĘ ZAPROPONOWAĆ TO UŻYCIE INTERNET EXPLORERA LUB WYSZUKIWARKI "OPERA", Z GÓRY PRZEPRASZAM ZA NIEDOGODNOŚCI.
PRZY OKAZJI PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.



SPIS TREŚCI LUB/I OPIS -


Z DZIEDZINY
NAUKI I TECHNIKI
BIBLJOTEKA POPULARNO - NAUKOWA
TOM VI Dn JAN DEMBOWSKI
W POSZUKIWANIU ISTOTY ŻYCIA
WARSZAWA
NAKŁADEM „MATHESIS POLSKIEJ" 1934
W POSZUKIWANIU ISTOTY ŻYCIA
HISTORJA NATURALNA JEDNEGO PIERWOTNIAKA
NAPISAŁ
Dr JAN DEMBOWSKI
PROF. WOLNEJ WSZECHNICY POLSKIEJ, DOC. UNIW. WARSZ.
WARSZAWA
NAKŁADEM „MATHESIS POLSKIEJ" 1934





PRZEDMOWA

Życzliwe przyjęcie, jakiego doznało pierwsze wydanie tej książki (Historja naturalna jednego pierwotniaka, jako wstęp do biologji ogólnej. Bibljoteka Polska, Warszawa 1924) zachęciło mnie do opracowania jej na nowo. W ciągu ubiegłych lat dziesięciu bardzo wiele zmieniło się w naszych poglądach na procesy życiowe pierwotniaka, przedewszystkiem ogromnie wzrosła suma naszych wiadomości. Na przykładzie „pantofelka" coraz częściej próbuje się rozwiązywać zagadnienia ogólno biologiczne i historja życia jednego pierwotniaka pozornie tylko jest problematem specjalnym. Gdybyśmy zdołali naprawdę gruntownie i wyczerpująco poznać życie pantofelka, poznalibyśmy istotę życia wogóle.
Starałem się w miarę możności uwzględnić nowsze zdobycze wiedzy, co doprowadziło do gruntownej przeróbki pierwotnego tekstu książki, który został prawie podwojony. Nie mniej usiłowałem zachować ten sam charakter książki, kładąc szczególny nacisk na przystępność wykładu. Trudność niektórych zagadnień parokrotnie stanęła temu na przeszkodzie. W każdym razie zrozumienie książki nie wymaga żadnych specjalnych wiadomości faktycznych.
Jak dawniej, nie mogłem, się zdecydować na cytowanie w tekście autorów poszczególnych prac. Dla początkującego biologa jest korzystne przejąć się czyimś jednolitym poglądem, zanim przystąpi do wyrobienia sobie poglądu własnego. Tak nazwana objektywność wykładu jest w gruncie
rzeczy rzuceniem czytelnika na flukty sprzecznych z sobą opinij, co powoduje z reguły dezorjentację i zniechęcenie. Zarówno w życiu, jak w pracy naukowej trzeba się zdecydować na jakiś pogląd, a zanim się zdobyło doświadczenie własne, dobrze jest skorzystać z cudzego.
W spisie literatury cytuję tylko dzieła treści ogólniejszej, w których czytelnik znajdzie wskazówki faktyczne i bibljo-graficzne.

JAN DEMBOWSKI
WARSZAWA Kwiecień 1934




PRZEDMOWA DO WYDANIA PIERWSZEGO

Biologja jest dziwną nauką, którą każdy rozumie inaczej. Dla jednych wiąże się ona ściśle z ewolucją i transformiz-mem, dla drugich zaś jest nauką eksperymentalną. Niektórzy utożsamiają biologję z ekologją, inni znowu rozumieją bio-logję, jako część medycyny ogólnej, jeszcze inni uważają, że jest ona rodzajem syntezy wszystkich nauk, poświęconych przyrodzie żywej. Przyczynę podobnej różnicy zdań nietrudno jest wykryć. Poszczególne gałęzie nauki biologicznej tak się rozrosły, że wyodrębniły się w samodzielne nauki, zaigar-niając cały obszar i nie pozostawiając dla biologji miejsca. Gdy biolog dokonywa obserwacyj nad życiem psychicznem zwierząt, wkracza on w dziedzinę zoopsycholoffji, gdy się zwróci do eksperymentalnego badania przejawów życia, natrafi na sprzeciw ze strony fizjologa. Rozwój organizmów opanowała embrjologja, budowę — anatomja porównawcza, stosunki dziedziczne — genetyka, czynności — fizjolog]a. Jeśli biologja ma być tylko pojęciem nadrzędnem w stosunku do wszystkich nauk biologicznych, nie wolno jej badać zjawisk życiowych, gdyż tem zajmują się jej części składowe. W tym przypadku biologja, jako samodzielna nauka, staje się fikcją i można o niej powtórzyć to, co powiedział Windelband o filozofji, która, jak król Lear, rozdała swe królestwo córkom, sama zaś pozostała nędzarzem. Nic więc dziwnego, iż uniwersytety nasze nader trudno decydują się na wprowadzenie katedr biologji. Jest ona tolerowana jedy-
nie na wydziałach lekarskich i to głównie dlatego, iż w zastępstwie botaniki i zoologji musi dać przyszłemu lekarzowi pewne wiadomości o zjawiskach dziedziczności, pasorzytach i t. p., co się w praktyce niekiedy przydaje.
A jednak biologja posiada coś własnego. Posiada ona swoją własną metodologję, swój odmienny sposób ujmowania rzeczy. Jeśli dla morfologa zwierzę jest kształtem, dla fizjologa zaś mechanizmem, dla biologa jest ono przede-wszystkiem żywym organizmem, jest harmonijną całością o określonych potrzebach i właściwościach. Biologja operuje tym samym materjałem konkretnym, co inne nauki o istotach żywych, ale wnosi doń swoją indywidualność, swego odrębnego ducha. W oświetleniu biologicznem fakty anatomiczne, fizjologiczne lub embrjologiczne nabierają nowej treści, biologja powołuje do życia nowe problematy i nowe programy pracy dla nauk ściślejszych. Biologiczny punkt widzenia jest owym sędzią, który orzeka, czy dana interpretacja da się powiązać z harmonją życiową, jaką stanowi każdy bez wyjątku organizm, a jednocześnie jest niewyczer-panem źródłem problematów, pobudzających myśl badawczą. Mówiąc ogólnie, biologja ma za zadanie badanie organizmu w jego naturalnem otoczeniu.
Bez faktów morfologicznych, fizjologicznych, embrjolo-gicznych, ekologicznych, paleontologicznych i t. d. i t. d. biologja nie byłaby możliwa, jak nie istniałby fach budowniczego, gdyby nie było murarzy i cieśli. Każda nauka specjalna bada organizm jednostronnie, ale zdobyta w ten sposób wiedza jest fragmentaryczna i staje się harmonijnym systemem dopiero dzięki biologji. Dlatego też pominięcie biologji w wykształceniu pr żyro dni czem stwarza bardzo poważną, zasadniczą lukę.
Na czem polega odrębny, biologiczny punkt widzenia, dłu-goby o tem mówić. Zamiast obietnic i definicyj wolę przedstawić czytelnikowi przykład konkretny w postaci książeczki niniejszej.
Poputarnem często nazywają takie dzieło, którego czytanie nie wymaga żadnego wysiłku umysłowego. Przyznam się, iż zbyt szanuję naukę, aby ją w ten sposób traktować. Każda nauka ma swoje wątpliwości, gdyż te są właściwe badającemu umysłowi ludzkiemu. Pisać rzecz popularną we wskazanem znaczeniu tego wyrazu znaczyłoby pomij ać te wątpliwości, obracać się w nudnej sferze rzeczy znanych i ustalonych, a tem samem pozbawić przedmiot jego cech prawdziwych i obniżyć poziom jego badania. Jak mamy się przejąć duchem naukowym, jak mamy poznać metody myślenia, gdy dają nam do ręki jedynie gotowe fabrykaty, drzwi zaś łaboratorjum skrzętnie zamykają przed nami? Przeciwnie, właśnie do łaboratorjum czytelnika zapraszam. Rozprawa o „pantofelku" nieraz będzie wymagała poważnego zastanowienia się nad istotą niezwykle zawiłych i trudnych do interpretowania zjawisk życiowych. Nie przeszkadza to jednak jej popularności, gdyż zrozumienie dziełka nie wymaga żadnych specjalnych wiadomości faktycznych i jest dla każdego dostępne. Może z niego korzystać uczeń klas starszych, który chciałby się dowiedzieć czegoś takiego,
0 czem mu w szkole nie mówią, może korzystać i nauczyciel, jeśli zechce kiedy opowiedzieć swoim uczniom o „dziwach z życia pantofelka". Lekarz, który nadto przywykł do organizmu człowieka i dla którego nie będzie rzeczą bezpoży-teczną spojrzeć na swoje wiadomości nieco z innej strony,
1 student, który właśnie przerabia w łaboratorjum kurs zoologji praktycznej, znajdą tu niejedną wskazówkę. Dziełko niniejsze zawiera trochę oryginalnych obserwacyj i wnio-
sków i sądzę, że badacz-specjahsta również znajdzie tu parę myśli nowych.
Pisząc historję życia pantofelka, posługiwałem się bardzo licznemi pracami specjalnemi, które razem tworzą cały dział literatury biologicznej. Nie mogłem się jednak zdecydować na cytowanie tych prac w tekście, gdyż to niezmiernie utrudniłoby czytanie. Wymienienie kilku nazwisk i tytułów na każdej stronicy jest rzeczą najzupełniej zbędną dla niespe-cjalisty, który przecież nie zechce się w te rzeczy zbytnio zagłębiać, tembardziej zaś dla fachowca, który i bez tego wie, gdzie ma szukać odnośnych dat. Nie idzie tu wszak o specjalną pracę naukową, lecz o rozprawę treści ogólnej. W końcu książki podaję niektóre dzieła, gdzie czytelnik, nie fachowiec, znajdzie dalsze szczegóły.
Łaskawego czytelnika proszę o względność i cierpliwość. Gdy przebrnie mężnie przez miejsca nudne i przydługie, wówczas z poza nieudolnego opisu przejrzy on piękną postać samego pantofelka, istotki tak głębokiej i zagadkowej, że nie wiem naprawdę, z czem ją porównać.

J.D.
WARSZAWA Luty 1922





SPIS RZECZY

Rozdziały
I Wiadomości wstępne ...... 1
II Budowa pantofelka....... 21
III Ruch.......... 50
IV Tropizmy......... 80
V Geotropizm......... 112
VI Pobieranie i trawienie pokarmu . ... 145
VII Wybór pokarmu........ 175
VIII Oddychanie . . . . - - - - - 195
IX Wydalanie......... 211
X Podział.......... 233
XI Konjugacja......... 264
XII Zmienność i dziedziczność..... 299
XIII Psychika.......... 322
Niektóre źródła.......... 353
Skorowidz alfabetyczny......... 354
SPIS TABLIC
Obok str.
I Pantofelek powiększony około 600 razy . .21 f II Schemat powierzchniowych struktur pantofelka ........35
III Włókienka przewodzące wpobliżu peristomu. 36
IV Fig. 16. Wyrzucone trichocysty. Fig. 17. Stosunek trichocystów do rzęsek i wlókienek eikto-plazimy ........ 40
V Utrwalane fale rzęskowe ..... 49 VI Urządzenie do obserwacji podczas wirowania. 136 VII Fig. 76, Podział jądra mniejszego. Fig. 77. Podział wodni czka kurczliwego . -. - . . 236 VIII Trzy fazy konjugacji pantofelka . , . ." . 272






NIEKTÓRE ŹRÓDŁA

Biederinann W. Die Aufnahme, Verarbeitung und Assi-
milation der Nahrung. Wintersteins Handbuch d.
vergl. Physiologie. Jena, Fischer 1916. B ii t schli O. Protozoen. Bronns Klassen und Ordnungen
des Tierreichs 1887/88. C alkins G. N. The Biology of the Protozoa. Philadel-
phia and New York, Lea a. Febiger, 1926. D o f 1 e i n F. Lehrbuch der Protazoenkunde. 5 Aufl. bearb. V.
E. Reichenow. Jena, Fischer 1929.
E n r i q u e s P. La riproduzione nei protozoi. Milano 1924. Hartmann M. Allgemeine Morphologie und Physiolo-
gie der Protozoen. Lehrb. d. Mikrobiol. Bd 1. Jena,
Fischer 1919. Hartmann M. Praktikum der Protozoologie. 5 Aufl.
Jena, Fischer 1928. Jennings H. S. Das Verhalten der niederen Orgams-
men unter natiirlichen und experimentellen Bedingun-
gen. Teubner, Berlin 1910. J e n n i n g s H. S. Genetics of the Protozoa. Bibliographia
genetica, The Hague, Martinus Nijhoff, iVol. V, 1929. KalmusH. Paramecium, das Pantoffeltierchen. Eine
monographische Zusammenfassung der wichtigsten
Kenntnisse. Jena, Fischer 1931 (obszerny wykaz literatury). Prowazek S. v. Einfuhrung in die Physiologie der
Einzelligen (Protozoen). Teubner, Berlin, 1910.
V e r w o r n M. Psychophysiologische Protistenstudien.
Experimentelle Untersuchungen. Jena 1889.
V e r w o r n M. Allgemeine PhySiiologie. 6 Aufl. Jena,
Fischer 1915.
W e n y o n C. M. Protozoology. London, Balliere, Tindal and Cox, 1926.





SKOROWIDZ ALFABETYCZNY

Aklimatyzacja, 302
Aminokwasy, 164, 166, 172, 173
Antytoksyny, 303
Astrorhiza, 29
Autonomja organizmu, 301
Bakterje, 4
Centrotropizm, 122, 133
Chemotropizm, 89
Chromatyna, 235
Chromozomy, 235, 236
Colpidium, 202, 206
Cykloza, 161
Czyste linje, 314
Defekacja, 162
Depresja, 265
Dileptus, 40
Dziedziczność, 309 ,
Ektoplazma, 26
Endoplazraa, 26
Enzymy, 165
Erepsyna, 166
Fale rzęskowe, 52
Fermenty, 165
Fosforan wapnia, 44, 224
Fototropizm, 103
Galileusz, 344
Galwanotropizm, 105
Gardziel, 23
Geotropizm,
zjawisko, 113 ciężar właściwy, 113, 117 wpływ tlenu, 114 ieorja ciśnienia, 115 teorja oporu, 116 statocysta, 119 centrotropizm, 122, 133 pole magnetyczne/121 środek ciężkości, 1*25 wirowanie, 126 opadanie modeli, 128 wodniczki barowe, 130 teorja mechaniczna, 132 ruch podczas wirowania, 135
zmienność reakcj i, 141 wpływ warunków, 142
Glikogen, 42, 198
Głód, 199
Hamowanie, 251
Hodowle
czyste, 6 zakładanie, 7 równoległe, 11
Izolacja części, 253
Jądro
budowa, 46
podział, 235
zmiany w konjugacji, 268
zmiany w endomiksji. 279
Karjokineza, 235
Kataforeza, 108
Klon, 314
Komora wilgotna, 10
Konjugacja
zjawiska zewnętrzne, 266 dobór wielkości, 266 zmiany jądrowe, 268 podział micronucleus, 268, 270
zanik macronucleus, 270 odmłodzenie hodowli, 273 los ekskonjugantów, 274 wstrzymywanie i wywoływanie, 275
" hodowla bez konjugacji, 276 rytmy, 278 endomiksja, 279 partenogeneza, 279 rytmy a warunki, 282 teorja konjugacji, 284 znaczenie, 286, 317, 320 zróżnicowanie płciowe, 287
L a v o i s i e r, 349
Macronudeus, 48, 235, 270, 280
Micronucleus, 48, 235, 268, 272, 280
Mikrorespirometr, 208
Mitoza, 235
Mnożenia sie szybkość, 15
Mocznik, 226
Moczowy kwas, 226, 284
Model pantofelka, 22
Moralność, 19
Nerwowy system wymoczka, 35
Newton, 349
Nieśmiertelność, 292
O Wdychanie
znaczenie, 195
życie bez tlenu, 197
przemiana materji, 198
przemiana beztlenowa, 199
produkty rozpadu, 200
źródła energji, 201
cykl tlenowy, 202
brak tlenu w hodowlach, 203
samozatrucie, 205
tlenotropizm, 205
rola powierzchni cieczy, 206
indywidualne zużycie tlenu,
208
zmienność potrzeb, 209 Okresowość podziałów. 259 Oligodynamja, 307 Orjentacyjny okres, 106 Otarbianie się, 11 Pamięć, 335
Paramaecium aurelia, 279, 282 Pelłikula, 26, 32 Pepsyna, 165 Peristom, 23
Płciowość wymoczka, 272 Podstawowe ciałka, 32 Podział
zewnętrzne objawy, 233
model podziału, 234
podział jąder, 235
reorganizacja wymoczka, 237
procesy twórcze, 239
pole rzęskowe, 241
los zawiązków pola, 242
rozród płciowy, 244
regeneracja Styłonychia, 244
pole regeneracyjne, 245
regeneracja całości, 247
procesy doraźne, 247 zależność od jądra, 248 regeneracja a rozwój, 248 warstewka graniczna w podziale, 251
zjawiska hamowania, 251, 254
izolacja części, 253 regeneracja wielokrotna, 253 translokacja części, 255 siły powierzchniowe. 256 hodowle bezpodziałowe, 293
Pokarmu pobieranie
prądy wody otaczającej, 146 mechanizm połykania. 148 skojarzenia, 151 bodźce sygnałowe, 153 liczba wodniczków, 154 połykanie cieczy, 156 kondensacja roztworów, 158
Pokarmu krążenie
obieg wodniczków, 160 mechanizm cyklozy, 163
Pokarmu trawienie
błona wodniczka, 161 trawienie u człowieka. 164 trawienie białka, 164 reakcja wodniczka, 167 zmiany wyglądu wodniczka, 167
ziarenka fermentu, 170 trawienie fibryny, 172 trawienie tłuszczów, 173 trawienie węglowodanów, 173
Pokarmu wybór
podniety smakowe, 176 zagadnienie, 177 pobierane zawiesiny, 178 substancje odrzucane, 180 pobieranie ciał trujących, 178 mieszaniny zawiesin, 181 mechanizm wyboru, 182 czynniki wyboru, 183 niecelowość reakcyj, 193
Pożywka sianowa, 8
Protoplazma
ciekła natura, 24 budowa, 27 ziarnistość, 42
Przełyk, 23
Psychologja objektywna, 324
Regeneracja p. podział
Regulacja liczebności, 17
Regulacyjne procesy, 304
Reotropizm, 127
Ruch
postępowy, 54 obrotowy, 54 prędkość, 54 zmiany położenia, 55 nutacyjny, 56 zmienność mechanizmu, 57 automatyzm, 58 zapis ruchu, 58 ruch chaotyczny, 59 bodźce zewnętrzne, 61 omijanie przeszkód, 60 ruch uporządkowany, 63 stałość kąta odbicia, 67 przewidywanie drogi, 67 ruch nieprawidłowy, 70 wpływ środowiska, 71 interpretacja zmian, 72 , motywy postępowania, 74 porównanie z człowiekiem. 76 teorja fizyko-chemiczna, 78
Rytmika podziałem, 259
Rzęski
budowa, 32 koordynacja, 35 mechanizm ruchu, 50
Selekcja, 312, 314 Sensybilizacja optyczna, 104 Skleroza, 285 Smak u pantofelka, 176 Społeczeństwa zwierzęce, 19 Starzenie się wymoczka, 264 Statocysta, 119 Stentor, 40, 330 Stylonychia, 240, 257 Symbole, 327, 339
Taks ja, 81
Temperatury wpływ, 305
Termotropizm, 81
Tigmotropizm, 97, 204
Tłuszcz, 42
T o r r i c e 11 i, 344
Trasaka, 257
Trawienie, p. pokarm
Trichocysty, 34, 37, 301
Tropizmu definicja, 81
Trypsyna, 166, 172
7ubifex, 329
UoTtkella. 328
Walka o byt, 18
Wirczyk, 328
Włókienka ektoplazmy, 35
Wodniczki, 26
Wodniczki kurczliwe wygląd, 41 umiejscowienie, 211 budowa, 212
kanały odprowadzające, 212 cykl przemian, 213 błona wodniczka, 214 plazma nerkowa, 215 kanał odprowadzający, 217 częstość pulsacyj, 218 teorja osmotyczna, 220 model wodniczka, 219 ilość wydalanej wody, 221 krytyka teorji osmotycznej, 223
produkty wydalania, 224 teorja biologiczna, 226 aktywność plazmy nerkowej, 227
zależność od temperatury, 230 okresowość, 232
Wodniczki pokarmowe, p. pokarm
Wrogowie pantofelka, 18
Wydalanie, p. wodniczki kurczliwe
Wzrost wymoczka, 258
Zmiany długotrwałe, 316 Zmienność, 311



Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI