Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Monitor tesrer magistrali I2C, kopiarka pamięci

28-08-2014, 19:06
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 160 zł     
Użytkownik Wieslaw-or
numer aukcji: 4526949437
Miejscowość Ożarów
Wyświetleń: 19   
Koniec: 28-08-2014 19:09:10
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Monitor tester magistrali I2C, używany.

Monitor- tester magistrali I2C jest przyrządem diagnostycznym wspomagającym prace przy naprawie, uruchamianiu, konstruowaniu urządzeń wykorzystujących tę magistralę do przesyłania danych.

Umożliwia śledzenie, rejestrowanie i wyświetlanie szczegółów transmisji odbywającej się na magistrali. Aktywne tryby pracy umożliwiają test układów dołączonych do magistrali bez udziału mikrokontrolera a także odczyt, zapis, modyfikację zawartości pamięci EEPROM.

Charakterystyka urządzenia:

*zasilanie bateryjne(4xR6, pobór prądu ok. 9,5 mA)

*praca bez podłączenia komputera, co eliminuje zagrożenia związane z różnicą potencjałów i przepływem prądów pojemnościowych

*wyświetlacz LCD 2x16 znaków (tło żółto- zielone), komunikaty w języku polskim

*sześć trybów pracy

*wbudowana pamięć pozwalająca na rejestrowanie i późniejsze przeglądanie przebiegów transmisji

*zaprogramowana biblioteka adresów I2C, pozwalająca w typowym sprzęcie na automatyczną identyfikację funkcji układów uczestniczących w transmisji

*maksymalna szybkość rejestrowanej transmisji 100Kb/s

*wymiary obudowy 150x80x33 mm

 

Spośród sześciu trybów pracy trzy pierwsze są trybami biernymi- mają one zastosowanie, gdy w badanym urządzeniu znajduje się działający mikrokontroler. Pozostałe tryby są trybami aktywnymi- przyrząd steruje magistralą (jest wymagane aby linie SDA i SCL mikrokontrolera były odłączone albo mikrokontroler był zablokowany w inny sposób).

Wykorzystanie najbardziej przydatnych w praktyce serwisowej trybów 1,2,3,4,6 nie wymaga dogłębnej znajomości funkcjonowania magistrali.

 

TRYB 1

Jest uruchamiany po włączeniu zasilania. Pozwala na stwierdzenie czy linie magistrali nie są zablokowane. Sygnalizowany jest stan linii SDA i SCL ( stan niski wysoki oraz pojawienia się impulsów). W tym trybie przyrząd może służyć jako wskaźnik stanów logicznych we wszelkich innych układach.

TRYB 2

Przyrząd rejestruje adresy pojawiające się na magistrali oraz związane z nimi bity potwierdzenia. Proces rejestracji może trwać dowolnie długo- każdy adres jest rejestrowany jeden raz niezależnie od tego, ile razy pojawił się na magistrali. W trybie przeglądania zarejestrowanych danych wyświetlane są: adres, informacja czy po danym adresie pojawiło się potwierdzenie, przypuszczalna funkcja układu o tym adresie oraz informacja związana z bitem kierunku transmisji (zapis do układu/ odczyt z układu). Tryb ten umożliwia stwierdzenie, czy od wszystich wywoływanych układów mikrokontroler uzyskuje potwierdzenie. Oprogramowanie mikrokontrolerów wielu urządzeń jest napisane w ten sposób, że po włączeniu zasilania mikroprocesor próbuje nawiązać łączność ze wszystkimi ukłądami dołączonymi do magistrali. Brak odpowiedzi od jednego z układów powoduje, że mikrokomtroler zaprzestaje dalszych działań. Nie zawsze są też dostępne kody błędów. Zarejestrowanie nawet pojedynczej nieudanej próby wywołania jakiegoś układu może pomóc ustalić przyczynę błędnego działania urządzenia.

TRYB 3

Przyrząd rejestruje przebieg transmisji jaka odbywa się pomiędzy mikrokontrolerem a układem( układami) o wybranym adresie. Rejestracja rozpoczyna się po naciśnięciu przycisku,kończy po ponownym naciśnięciu przycisku albo po zapełnieniu pamięci. Przeglądanie zarejestrowanych danych można prowadzić ;skacząc;po adresach (podobnie jak w trybie 2 jest możliwe wyświetlenie przypuszczalnej funkcji układu) oraz przewijając bajty danych zarejestrowane po danym adresie. Po uważnej analizie informacji zarejestrowanych w tym trybie jest możliwe np. ustalenie w jakich komórkach pamięci EEPROM są przechowywane interesujące nas informacje. Szczególnie dotyczy to różnego rodzaju kodów dostępu do funkcji urządzeń.

TRYB 4

Umożliwia sprawdzenie sprawności intrefejsów I2C układów dołączonych do magistrali bez udziału mikrokontrolera badanego urządzenia. Przyrząd wysyła na magistralę kolejne adresy i sprawdza, czy pojawiają się związane z nimi potwierdzenia. Jeśli po wysłaniu potwierdzenia adresu nie ma, bieżący adres jest wysłany jeszcze trzykrotnie. Jeśli potwierdzenia dalej nie ma, następuje przejście do kolejnego adresu. Jeśli po wysłaniu jakiegoś adresu zostaje wykryty bit potwierdzenia, proces jest zatrzymywany a na wyświetlaczu zostaje wyświetlona informacja o przypuszczalnej funkcji układu o danym adresie. Test jest kontynuowany po naciśnięciu przycisku. Zestaw komunikatów o przypuszczalnej funkcji układu jest wspólny dla trybów pracy 2, 3, 4 . Zastosowanie tego trybu:

Sprzęt po uszkodzeniach "katastroficznych" (burza ) - zdarzają się przypadki, że nie wszystkie układy dołączone do magistrali I2C ulegają uszkodzeniu. Jeśli zasilacz urządzenia nie działa, można posłużyć się zewnętrznym zasilaczem do zasilania ukłądów I2C. Po odłączeniu układów mających zwarcia pinów SDA i SCL można dość szybko określić, czy elementy typu głowica PLL czy dekoder TXT czasem nie ocalały. Metoda przydatna zwłaszcza w przypadku sprzętu o niewielkiej wartości gdze istnieje obawa czy klient nie zrezygnuje z naprawy.

TRYB 5

Przyrząd spełnia rolę uniwersalnego nadajnika I2C. Możliwe jest wysłanie na magistralę dowolnie zestawionej transmisji o długości do 16 bajtów. Transmisja jest składana z elementów charakterystycznych dla standardu I2C. Najprostszym przypadkiem zastosowania tego trybu będzie zapewne test interfejsu I2C pojedynczego wybranego układu dołączonego do magistrali. W tym przypadku transmisja( tylko jeden bajt).

Jeśli po wykonaniu tak zestawionej transmisji na magistrali nie pojawi się potwierdzenie, przyrząd sygnalizuje to komunikatem: "brak potwierdzenia bajtu nr 1". Posiadając dokładne informacje na temat struktury transmisji np. dla układu PLL, zaprogramowanie głowicy z takim układem na odbiór żądanego kanału nie stanowi problemu.

Tryby 4, 5 mogą być przydatne do sprawdzenia sprawności interfejsów I2C podzespołów "luzem"(moduły TXT, PIP, głowice PLL itp.) -wystarczy odpowiedni zasilacz i rezystory podciągające linie magistrali do +5V.

TRYB 6

Przeglądanie i modyfikacja zawartości pamięci EEPROM. Obsługiwane są typy pamięci:

24C01A, SDA2516, 24C02, PCx8582, SDA2526, 24C04, PCx8594, SDA2546,24C08, PCx8598, SDA2586,24C16, 24C32, 24C64.

Możliwe jest wczytanie zawartości EEPROM do pamięci przyrządu, przeglądanie i modyfikacja zawartości, zapis do EEPROM. Jeśli któraś z nóżek EEPROM związana z wyborem adresu jest dołączona do +5V, możliwa jest modyfikacja adresów wysłanych przez przyrząd przez ustalenie odpowiednich bitów. W tym trybie przyrząd może pełnić funkcję dobrej kopiarki pamięci I2C- wystarczy podstawka zaopatrzona w rezystory podciągające linie magistrali do +5V.

 

 

Do przyrządu jest dołączony wykaz adresów układów I2C oraz instrukcja obsługi. Przyrząd niezbędny w każdym serwisie RTV. Udzielam miesięcznej gwarancji rozruchowej.