Babysense II to monitor oddechu dla wszystkich niemowląt - i zdrowych i chorych. Wykrywa moment, w którym dziecko przestaje oddychać normalnie - tzw. bezdech.
Monitor oddechu składa się z dwóch podstawowych części: płytki - czujnika oraz analizatora. Ultraczuła płytka - sensor nie styka się z ciałem dziecka, ponieważ umieszczamy ją pod materacem. Analizator zawieszony na ramie łóżeczka sygnalizuje fizjologiczny oddech zieloną lampką, a patologiczny (bezdech) czerwoną lampką i głośnym alarmem.
Babysense II wspomaga monitoring wszystkich niemowląt w pierwszym roku życia, a szczególnie poważne wskazania do korzystania z monitora oddechu to:
- ciężki poród,
- alergia dziecka (dzieci alergiczne częściej są zagrożone bezdechem),
- uwarunkowania genetyczne SIDS (przypadki bezdechu w rodzinie),
- niska masa urodzeniowa,
- infekcja górnych dróg oddechowych,
- ulewanie pokarmu (zadławienia i zakrztuszenia),
- wcześniaki.
Postępowanie w przypadku alarmu
W przypadku uruchomienia alarmu, należy natychmiast podjąć następujące działania:
1. Podejdź do łóżeczka i sprawdź, czy dziecko oddycha. Jeśli nie oddycha, weź je na ręce i delikatnie popukaj je w ramię lub po plecach. Upewnij się, czy dziecko się nie dusi, np. jakimś przedmiotem w gardle. Gdy dziecko zacznie znów oddychać, skontaktuj się z lekarzem.
2. Jeśli nie uda się przywrócić oddechu u dziecka, należy przystąpić do udzielania pierwszej pomocy i wezwać pomoc lekarską.
3. Czasami mogą się zdarzać fałszywe alarmy. W takim przypadku sprawdź, czy nie są one spowodowane nieprawidłowym podłączeniem czujników do analizatora, podłączeniem tylko jednego czujnika w sytuacji, gdy dziecko przemieszcza się w łóżeczku, lub też niedokładnym przyleganiem materaca do czujników. Fałszywe alarmy może też powodować twardy materac (np. zrobiony z porowatego materiału).
OPIS TECHNICZNY:
Działanie urządzenia monitorującego:
Dwa czujniki wrażliwe na nacisk umieszczone pod materacem łóżkowym wyczuwają ruch klatki piersiowej niemowlęcia wywoływany oddechem. Za pośrednictwem kabli przekazują swoje odczyty do analizatora. Przychodzący sygnał analogowy jest wprowadzony do pamięci buforowej, a natępnie przechodzi przez filtr dolnoprzepustowy gdzie ulega wzmocnieniu, po czym jego poziomy zostają przeanalizowane w obwodzie elektronicznym przy użyciu algorytmu alarmowego.
Analizator wyposażony jest we wskaźniki świetlne:
migająca zielona lampka oznacza, że oddech lub ruchy klatki piersiowej są wykrywane
migająca czerwona lampka wraz z dźwiękowym sygnałem oznacza alarm
migająca czerwona lampka sygnalizuje zbyt niskie napięcie baterii
Jeśli urządzenie nie odbierze sygnału od czujników w ciągu 20 sekund lub jeśli liczba sygnałów spada poniżej dziesięciu na minutę, analizator spowoduje uruchomienie dźwiękowego sygnału alarmowego.
Babysense II to niezawodne urządzenie.
Jedyny monitor oddechu stosowany w Polsce w szpitalach. Zaawansowana izraelska technologia gwarantująca niezawodność i bezpieczeństwo. Wiele wykrytych bezdechów i uratowanych dzieci na całym świecie. Jest bardzo proste w obsłudze!
Analizator zasilany jest czterema bateriami typu LR6 (1,5 AA). Zbyt niskie napięcie w bateriach sygnalizowane jest migającą czerwoną diodą umieszczoną na obudowie analizatora. Jeśli baterie nie zostaną wymienione przed upływem dwóch tygodni od pojawienia się sygnału ostrzegawczego, urządzenie zacznie wydawać dodatkowo sygnał akustyczny (stukanie).
Konserwacja
Babysense II nie wymaga żadnej konserwacji, za wyjątkiem wymiany baterii. Analizator można czyścić szmatką zwilżoną alkoholem, zaś płytki - czujniki szmatką zwilżoną wodą z mydłem. Jeśli analizator nie będzie używany przez dłuższy czas (kilka miesięcy), należy wyjąć z niego baterię, by zapobiec ich rozlaniu się. W przypadku ponownego użycia urządzenia, należy zastosować nowe baterie.
Badania parametrów fizycznych:
Stateczność wymiarowa, sztywność części mechanicznych i niewrażliwość na czynniki środowiskowe zostały przebadane zgodnie ze standardem IEC 60601 - 1:1990 oraz wymogami T.U.V. Rheinland G.S.
kontrola jakości obejmuje:
analizę materiałów używanych do produkcji
kontrolę procesów produkcji
pomiary i kalibracja na stanowiskach produkcyjnych
kontrolę gotowych urządzeń
program kontroli jakości jest zgodny ze standardami ISO9002 i EN46002
Pomiary laboratoryjne:
Wszystkie wyprodukowane urządzenia przechodzą szereg badań mających na celu potwierdzenie zgodności z warunkami projektowymi.
Sprawdzanie obwodu wykrywania oddechu
-Wzmacniacz sygnału i filtr dolnoprzepustowy są badane łącznie przy użyciu urządzeń komputerowych. Badania obejmują m.in. porównanie minimalnego i maksymalnego wzmocnienia.
Czujnik
- Poprawność montażu czujnika od strony mechanicznej oceniana jest wzrokowo.
- Badanie dopuszczalnego zakresu czułości czujnika odbywa się poprzez komputerową próbę laboratoryjną z użyciem symulatora ruchu.
- Sprawdza się czy funkcja wykrywania braku ruchu i bezdechu mieści się w zadanym przedziale czasowym.
Alarm
- Ustawienie fabryczne alarmu bezdechu powoduje jego uruchomienie po 20 sekundach od zaniku wykrywanego ruchu i każdy analizator zostaje odpowiednio przebadany pod tym kątem.
- Ustawienie fabryczne poziomu spowolnionego oddechu powoduje uruchomienie alarmu przy liczbie oddechów poniżej 10 na minutę i każdy analizator zostaje odpowiednio przebadany pod tym kątem.
- Fabryczne ustawienia ostrzeżenia o zbyt niskim napięciu baterii przewiduje jego uruchomienie przy 3,6 V, zaś funkcja ta nie powinna zadziałać przy 4,3 V. Każdy analizator zostaje odpowiednio przebadany pod tym kątem.
- Odłączenie kabla od czujnika jest przez urządzenie traktowane jako brak sygnału i skutkuje uruchomieniem odliczania czasu bezdechu i alarmem. Funkcja alarmu z powodu odłączenia kabla sprawdzana jest w przypadku każdego urządzenia.
Wewnętrzne ustawienia pomiaru czasu jest starannie sprawdzane.
Bezpieczeństwo urządzenia elektrycznego - por. protokół badania zgodności z normą IEC 60601-1:1990
Zabezpieczenie przed wilgocią - por. protokół badania zgodności z normą IEC 60601-1:1990
Wyładowania elektrostatyczne - por. protokół badania zgodności z normą EN 601 -1.2:1993 I.T.L.
Temperatura przechowywania - por. protokół badania zgodności z normą IEC 60601 - 1:1990
Podatność na wilgotność - por. protokół badania zgodności z normą IEC 60601-1:1990
Sprawdzanie automatycznej kontroli poziomu naładowania baterii odbywa się jak opisana wyżej.
Dokumentacja badania czujnika - por. protokół badania zgodności z normą IEC 60601-1:1990
Wyczerpywanie się baterii określane jest dla każdego urządzenia osobno przy 1mA w stanie spoczynku i w zakresie od 70 do 140 mA przy uruchomionym alarmie.
Czytelność wskaźników świetlnych sprawdzana jest wzrokowo.
Odporność na upadek i uderzenie - por. protokół badania zgodności z normą IEC 60601-1:1990.
Przeznaczenie:
Urządzenie przeznaczone jest do użytku przez rodziców, w szpitalach i żłobkach, a także przez personel medyczny.