Istnieje możliwość podłączenia nawet trzech komputerów korzystając ze złącza D-Sub (analogowego), DVI-D (cyfrowego) i DisplayPort (cyfrowego). DisplayPort to złącze najnowszej generacji, umożliwia transmisję cyfrowego sygnału audio i video poprzez pojedynczy, szerokopasmowy kabel na dystansie do 15 m, bez oznak degradacji sygnału.
Funkcja FineContrast – definiowanie trybów pracy |
|
Do różnych zastosowań potrzebne są różne parametry wyświetlanego obrazu – przy pracy z tekstem korzystniejszy dla wzroku jest niższy poziom jasności, gdzie podczas korzystania z materiałów video lepsze rezultaty daje wysoki jej poziom. Każdorazowa regulacja tych parametrów jest jednak dość uciążliwa. W monitorach EIZO wprowadzono funkcję Fine Contrast, czyli predefiniowane dla różnych zastosowań tryby pracy. W zdecydowanej większości modeli monitorów EIZO dostępnych jest pięć trybów pracy: Text, Picture, Movie, Custom, RGB. Jednak w modelach zaawansowanych, można wybrać tryb pracy umożliwiający wyświetlenie obrazu w sposób, jaki go widzą osoby z daltonizmem czy redukujący jasność obrazu do minimum*.
Przełączanie pomiędzy poszczególnymi trybami następuje po naciśnięciu jednego przycisku na przedniej ściance monitora lub automatycznie – dzięki aplikacji ScreenManager Pro for LCD.
Funkcja FineContrast jest jednak stale rozwijana. Wraz z modelami, które umożliwiają transmisję danych do i z monitora czy to z wykorzystaniem protokołu DDC/CI, czy poprzez interfejs USB, dołączana jest aplikacja ScreenManager Pro for LCD. W środowisku Windows umożliwia ona zdefiniowanie domyślnego trybu pracy, jak również przypisanie trybu funkcji Fine Contrast dla konkretnych aplikacji i automatyczną jego zmianę w przypadku uruchomienia / przełączenia się na dany program. Aplikacja udostępnia ponadto tryb Window Movie, w którym obraz w oknie odtwarzacza multimedialnego wyświetlany jest jaśniej w stosunku do reszty ekranu. Co to daje w praktyce? Wyraźniejszy i czystszy obraz, zwiększający komfort oglądania materiałów video – np. filmów zapisanych na krążkach DVD.
* W trybie EyeCare, po dotknięciu zaledwie jednego przycisku, jasność zostaje zredukowana do 3 cd/m2. Zminimalizowanie tego parametru powoduje bardziej komfortową pracę w ciemnych pomieszczeniach, takich jak na przykład pracownie CAD.
Optymalna jasność z Auto EcoView |
|
Funkcja ta wykorzystując czujnik optyczny umieszczony na przedniej ściance mierzy na bieżąco poziom oświetlenia zewnętrznego, a współpracująca z nim elektronika tak steruje jasnością monitora, by obraz nigdy nie był zbyt jasny lub zbyt ciemny. Dzięki temu zmniejsza się zmęczenie wzroku, poprawia ergonomia pracy,
a jednocześnie możliwe jest zmniejszenie zużycia energii.
Większość tego typu rozwiązań korzysta z jednego punktu odniesienia. EIZO Auto EcoView wykorzystuje dwa punkty referencyjne – dla silnie i słabo oświetlonych pomieszczeń. Dzięki temu elektronika monitora może idealnie dostosować poziom jasności zarówno w jasnych, jak i ciemnych pomieszczeniach. Funkcję tę można wyłączyć, korzystając z menu OSD monitora.
W starszych modelach dostępne jest narzędzie o podobnej funkcjonalności, lecz o nieco mniejszych możliwościach o nazwie Bright Regulator.
Zerowy pobór energii po wyłączeniu |
|
Kiedy monitor jest w stanie uśpienia pobiera poniżej 1,5W energii. Po wyłączeniu głównego wyłącznika zasilania pobór mocy spada do zera.
Indeks EcoView – bieżąca kontrola oszczędności |
|
EcoView wyświetla poziom oszczędzania energii w korelacji z jasnością monitora, aby uświadamiać i zachęcać ludzi do ochrony środowiska podczas pracy. Gdy indeks EcoView jest w pełni podświetlony, monitor działa optymalnie, jeśli chodzi o pobór energii.
Szeroka przestrzeń barwna |
|
Zakres odcieni możliwych do odwzorowania kolorów w modelu FlexScan SX2262W pokrywa nawet 95% przestrzeni AdobeRGB. Możliwe jest więc wyświetlenie zdecydowanej większości barw, np. fotografii wykonanych za pomocą urządzeń obsługujących przestrzeń AdobeRGB. Dodatkowo, monitor potrafi również pracować w trybie sRGB, wyświetlając zakres z węższej, ale równie często używanej przestrzeni barw. Sprawia to, że kolory z palety sRGB, wykorzystywane np. przy projektowaniu aplikacji webowych lub obróbce fotografii wykonanych aparatami w trybie sRGB, są wyświetlane dokładnie tak, jak być powinny.
Monitory z serii Flexible Edition dostarczane są z trzema różnymi typami podstaw. Klasyczna podstawa pozwala na regulację wysokości, pochylenia, obrót wokół osi pionowej, oraz pracę w trybie portretowym. Podstawa EzUp to kombinacja najlepszych cech dwóch poprzednich rodzajów podstaw.
Głośniki o mocy 0,5 W zostały ukryte z tyłu monitora, dzięki czemu nie zmieniły szerokości ramki. Dla osób wymagających dźwięku o większej głośności dostępny jest dodatkowy moduł i-Sound L3 z głośnikami o mocy 0,9W każdy, montowany w dolnej części monitora.
Wzrost wydajności pracy, zmniejszenie zmęczenie oczu |
|
Badania przeprowadzone przez naukowców Eizo udowodniły, że funkcje takie jak Auto Eco View, Eizo Eye Care oraz odpowiednie podstawy z szerokimi możliwościami regulacji, nie tylko redukują zmęczenie oczu użytkowników, ale także zwiększają wydajność pracy o ponad 12%.
Autorska aplikacja Eizo przypominająca użytkownikowi o konieczności zrobienia przerwy w pracy, promuje zdrowe nawyki i chroni oczy przed zmęczeniem spowodowanym zbyt długim patrzeniem w monitor.
Kompensacja utraty jakości sygnału |
|
Funkcja umożliwia kompensację utraty jakości obrazu, która może wystąpić przy wykorzystaniu splitera lub przy podłączeniu monitora za pomocą długiego kabla sygnałowego.
Indywidualna regulacja współczynnika gamma |
|
W celu zapewnienia lepszej zgodności kolorystycznej obrazu w środowiskach wielopanelowych, monitory Eizo mają na etapie produkcji indywidualnie korygowane wartości współczynnika gamma. Minimalizuje to różnice w charakterystyce barwnej paneli.
EasyPIX wersja 2 – kalibracja sprzętowa |
|
Najnowsza wersja zestawu EasyPIX umożliwia kalibrację sprzętową wybranych modeli z serii FlexScan. Kalibracja sprzętowa jest skuteczniejsza – szybsza, prostsza i daje dokładniejsze wyniki niż kalibracja programowa. Spowodowane jest to bezpośrednim operowaniem na tabeli kolorów zapisanej w elektronice monitora (w przypadku urządzeń EIZO – przynajmniej 12-bitowej), a nie - jak to dzieje się w drugim przypadku - na tabeli kolorów karty graficznej komputera (8-bitowej).
EasyPIX w wersji 2 oferuje wszystkie funkcje, które posiadał jego poprzednik, włączając tryb dopasowywania odcienia i jasności monitora do wykorzystywanego papieru fotograficznego w oparciu o wizualną percepcję; tryb foto oraz web, umożliwiający sprawdzenie, w jaki sposób zdjęcia będą wyświetlane w większości przeglądarek.