"MOJE ŻYCIE W PUSZCZY UPIORÓW +
SMAKOSZ WINA PALMOWEGO"
2 POWIEŚCI W JEDNEJ KSIĄŻCE
AMOS TUTUOLA
145 STRON
STAN JAK NA FOTO
REAL FOTO
Amos Tutuola (ur. 20 czerwca 1920 r. w Abeokuta, Nigeria, zm. 8 czerwca 1997 r.) - nigeryjski pisarz i eseista znany przede wszystkim jako autor książek opartych na legendach kreowanych przez plemię Jorubów.
Pochodził z plemienia Joruba. Urodził się w rodzinie katolickich farmerów. W wieku 12 lat przystąpił do Anglican Central School w Abeokuta. Uczył się w latach 1934-39. W latach 1942-45 pracował dla oddziału Royal Air Force w Nigerii. Trudnił się różnymi zawodami, sprzedawał chleb dla biednych, pracował jako wolontariusz w szpitalach[1]. W 1946 r. skończył pisać swoją pierwszą książkę pt. "Smakosz wina palmowego". Rok później poślubił Victorię Alake, z którą miał sześcioro dzieci[1].
W latach 50. XX wieku został współzałożycielem Mbari Clubu, organizacji zrzeszającej pisarzy i publicystów. W 1979 r. przewodniczył wizytacji na uniwersytecie w nigeryjskiej miejscowości Ife. Zmarł w wieku 77 lat na skutek podeszłego wieku, nadciśnienia tętniczego i zaawansowanej cukrzycy.
Pomimo bardzo skromnego wykształcenia, pisał swoje książki w języku angielskim. Jego powieść "Smakosz wina palmowego" została wydana najpierw w Anglii przez wydawnictwo Faber and Faber i zaskarbiła pisarzowi uznanie w Europie i krytykę w jego ojczystej Nigerii, która dotyczyła przede wszystkim prymitywnego stylu, w jakim książka jest jakoby napisana. Powieść została przetłumaczona na język francuski przez Raymonda Queneau w roku 1953. Następnie Tutuola napisał "Moje życie w Puszczy Upiorów" w 1954 r. i kilkanaście innych, w których przedstawia w plastyczny sposób folklor i kulturę plemienia Joruba
|