Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Modrzejowskie Zaklady Gorniczo-Hutnicze 4 akcje

14-06-2015, 20:03
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 99.99 zł      Aktualna cena: 89.99 zł     
Użytkownik p911p911
numer aukcji: 5430377215
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 5   
Koniec: 14-06-2015 19:24:33
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Modrzejowskie Zakłady Górniczo-Hutnicze

Spółka Akcyjna





4 akcje

wartości nominalnej po 50zł każda


na okaziciela


emisja z 1927r.


komplet kuponów stanowiących integralną cześć dokumentu





Na dokumencie odręczne podpisy !!!!


Rzadko pojawiająca się wersja - wysoki nominał...

Na dokumencie widoczne są dekoracyjne ornamenty z liści oraz faksymile podpisów członków Rady Zarządzającej, m.inn. Stanisława księcia Lubomirskiego.

Projekt akcji - Antoni Półtawski, znany przedwojenny grafik.

Koncern Modrzejowskich Zakładów Górniczo-Hutniczych, S.A. znajdował się w Warszawie przy ul. Srebrnej 9. Obejmował: Huty: "Milowice", "Staszic" w Sosnowcu i "Katarzyna" w Będzinie; fabrykę naczyń emailowanych "Światowit" w Myszkowie; Towarzystwo Zakładów Metalowych B. Hantke w Warszawie; "Hutę Częstochowa" w Rakowie i "Blachownia" w Blachowni; fabrykę "Warszawska" w Warszawie, a także kopalnie rudy żelaznej w Blachowni i Poraju.

Modrzejów, niegdyś samodzielne miasto, jest dziś dzielnicą Sosnowca.

W zakres produkcji koncernu wchodził cały asortyment wyrobów hutniczych i metalowych, a także koleje podjazdowe i walce utwardzone.

Koncern brał swój początek z firmy "Hantke B. Towarzystwo Akcyjne Zakładów Metalowych", założone w 1871 r. przez B. Hantkego przy ul. Srebrnej w Warszawie. Fabryka produkowała drut i gwoździe, łańcuch i proste narzędzia ogrodnicze; początkowo zatrudniała 150 robotników. W 1882 r. utworzono spółkę akcyjną, która jako jedna z pierwszych w Królestwie Polskim zastosowała oświetlenie elektryczne. W początkach XX wieku zatrudniała około 1000 pracowników. Przy udziale Towarzystwa uruchomiono najnowocześniejszą w Królestwie Polskim Hutę Częstochowa w Rakowie. W czasie I wojny światowej zakład w Warszawie został poważnie zniszczony, po wojnie trudności finansowe nie pozwoliły osiągnoć dawnych rozmiarów produkcji. Od 1925 fabryka była stopniowo likwidowana i przejmowana przez Modrzejewskie Zakłady Górniczo-Hutnicze.

Ostatecznie w 1934 r. nastąpiło połączenie obu spółek pod nazwą: Modrzejów-Hantke, Zjednoczone Zakłady Górniczo-Hutnicze SA z łącznym kapitałem 15 [zasłonięte] 000 zł, podzielonym na 156 500 akcji po 100 złotych, z czego 153 350 na okaziciela i 3 150 akcji imiennych uprzywilejowanych. Dotychczasowe 2 akcje Modrzejowskich były uznawane za 1 akcję nowej spółki.

Spółka reaktywowana w ostatnich latach.



idealny zestaw dla początkującego kolekcjonera oraz w celach inwestycyjnych (ceny papierów wartościowych systematycznie idą w górę: http://www.rp.pl/artykul/555245.html)

 

kto wie - może również zostaną wreszcie wypłacone odszkodowania za zawłaszczone mienie.......












Przedstawiony dokument pochodzi w prywatnej kolekcji.
Zdjęcie obrazuje analogiczny egzemplarz.
Informacje o spółce ze strony bankowa.pl
Posiadam też inne papiery wartościowe - proszę pytać.

 

Stare akcje, stare obligacje, antyki, antykwariat

www.stareakcje.com.pl
www.hipy.pl




UWAGA!!! ZDARZAJĄ SIĘ PRÓBY PODSZYCIA PODE MNIE I WYŁUDZENIA ZAPŁATY - PROSZĘ DOKŁADNIE SPRAWDZAĆ SKĄD I OD KOGO PRZYCHODZĄ WIADOMOŚCI!!!!

 

 








Modrzejowskie Zaklady Gorniczo-Hutnicze 4 akcje