Modem Router Cerberus Pentagram
Sprzedaję tylko to co na zdjęciu.
(brak kabli, zasilacza)
OPIS:
Urządzenie możemy skonfigurować zarówno poprzez port Ethernet (LAN) jak i USB. W pierwszym przypadku (bardziej wygodnym) wystarczy w przeglądarce wpisać adres IP - 192.168.1.254, który jest domyślnym adresem tego urządzenia. Podczas konfiguracji możemy go oczywiście dowolnie zmieniać. Przy pierwszym logowaniu wpisujemy użytkownika: admin i hasło: password. Pamiętajmy, aby jak najszybciej hasło to zmienić.
Wszystkie zakładki mamy zlokalizowane po lewej stronie.
Opcje są czytelnie i łatwo rozszyfrujemy ich przeznaczenie. Kilka słów co możemy w nich znaleźć.
W zakładce Status mamy podgląd wszelkich ustawienia i parametrów. Będą to zarówno informacje dotyczące połączenia WAN, ATM, LAN, PPP, tablica routingu, a także dzienniki zdarzeń systemowych i bezpieczeństwa. Co zaliczamy na "+", dziennik taki (tzw. "log") możemy zapisać na dysk twardy w postaci pliku tekstowego.
Pod nazwą Quick Start kryje się zakładka, dzięki której mamy możliwość skorzystania z kreatora. Jest on bardzo prościutki i ogranicza się zaledwie do jednego ekranu, gdzie wprowadzimy podstawowe parametry połączenia (enkapsulacja, login, hasło itp).
Przyszła kolej na Configuration. To tutaj zgrupowane są praktycznie wszystkie ustawienia dotyczące interfejsów WAN, LAN jak i bezpieczeństwa.
Firewall, to zakładka gdzie znajdziemy ustawienia między innymi samego firewalla. Packet Filtering, czyli dobrze znane filtrowanie pakietowe będące podstawą każdej "zapory ogniowej". Skonfigurować możemy do 10 reguł, które wykonywane są przez router zawsze po kolei począwszy od pierwszej. Należy pamiętać, że pomiędzy nimi jest zawsze operator logiczny "lub". Możemy konfigurować je zarówno dla pojedynczych jak i dla całych grup adresów (IP) oraz wykorzystywanych portów. Bridge Filtering, tą opcję wykorzystamy jeśli chcemy, aby nasze urządzenie pełniło funkcję mostu. Podając konkretne adresy MAC (źródłowe lub docelowe), możemy dla nich zablokować cały ruch. Pamiętajmy jednak, że znaczna większość dzisiejszych kart sieciowych ma możliwość zmiany adresu MAC. Intrusion Detection, bardzo przydatna funkcja, która jeśli jest aktywna powiadomi nas poprzez e-mail (wcześniej wprowadzony) o wszelkich próbach ataku.
Rozpoznawane są następujące próby ataku:
- IP Spoofing
- Ping of Death (Długość > 65535)
- Land Attack (taki sam docelowy i źródłowy adres IP)
- IP (pakiet z zerową długością)
- Sync flooding
- Smurf Attack (ICMP Echo)
- Snork Attack
- UDP port loop-back
- TCP NULL scan
Wszystko oczywiście możemy także oglądnąć w dzienniku zdarzeń dotyczącym bezpieczeństwa (Security Log).
Dwie ostatnie zakładki w menu Firewall, to Block WAN Request oraz URL Bloking. Pierwsza z nich służy do blokady zapytań typu ping, natomiast druga, do określenia które adresy URL są niemile widziane w naszej sieci. Określamy je zarówno poprzez podanie dokładnego adresu domeny (Use Domains Filtering) lub poprzez kombinacje słów kluczowych (Use Keyword Filtering). Blokada adresów URL może być włączona na stałe lub w pewnym przedziale dni i godzin (np. od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 22:00).
Kolejną funkcją bez której router straciłby wiele na swojej funkcjonalności jest "przekazywanie portów". Kryje się ona pod zakładką Virtual Server. Dzięki niej określimy porty, poprzez które będzie bezpośredni dostęp do naszej sieci (w drugą stronę również). Mogą to być przykładowo porty dla różnych serwerów FTP, DNS czy także klientów p2p (dla uzyskania np. "HighID" w e-mule).
Do bardziej szczegółowych opcji trafimy poprzez zakładkę Configuration>Advanced. Do konfiguracji czeka tu: transmisja ADSL, protokół RIP (rozgłaszanie), statyczny routingu, test połączenia oraz serwery DNS (w tym także dynamiczne - Dynamic DNS oraz DNS Proxy). PENTAGRAM Cerberus oferuje możliwość włączenia protokołu UPnP, dzięki któremu komputery klienckie wyposażone w system Windows XP otrzymują pewne udogodnienia konfiguracyjne. Jednak należy uważać, gdyż protokół ten (gdy jest włączony) w pewnych sytuacjach osłabia bezpieczeństwo naszej sieci. Na wszelki wypadek zalecamy tą usługę pozostawić wyłączoną.
Podsumowanie Opisu:
PENTAGRAM Cerberus ADSL jest jednym z najtańszych urządzeń na rynku. Został oparty na najbardziej popularnym chipsecie przeznaczonym dla transmisji ADSL, oraz zapewniającego podstawowe funkcje bezpieczeństwa - Conexant CX82310. Ma przejrzyste menu i wszystkie podstawowe funkcje bezpieczeństwa (filtrowanie pakietowe, wykrywanie prób ataku, blokowanie niechcianych adresów URL). Dla wielu użytkowników przydatna może być funkcja Dynamic DNS, która pozwala na dynamiczne wpisy w serwerach DNS, tak aby nasz komputer był zawsze znaleziony mimo dynamicznie zmieniającego się adresu IP. Jest to niezbędne, gdy na przykład chcemy postawić serwer FTP czy WWW.