Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Modem PCI ADSL / alternatywa dla LAN i USB / LINUX

19-02-2015, 14:37
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 256 zł     
Użytkownik cdsxza
numer aukcji: 5075342386
Miejscowość Łochów
Wyświetleń: 19   
Koniec: 19-02-2015 14:26:19

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 
 

Idealne rozwiązanie do budowy minikomputera z dostępem do internetu.

 

To ostatnia sztuka jaka mi została. Przedmiot ten od dawna nie występował na allegro (a jeśli występował to był wystawiany jedynie przeze mnie) i najprawdopodobniej więcej się tu nie pojawi, dlatego namawiam zainteresowanych do nieodkładania zakupu na później.

 

Mam do sprzedania używany wewnętrzny modem ADSL. Obecnie nie ma na rynku tego typu urządzeń. Zostały one wyparte przez modemy podłączane przez port USB lub Ethernet (karta sieciowa), a to dlatego ze niemal wszystkie współczesne komputery są wyposażone w porty USB i kartę sieciową wbudowana w płytę główną. Instalacja modemu USB/Ethernet nie wymaga otwierania obudowy komputera, co często wiąże się z naruszeniem plomby gwarancyjnej. Ponadto instalacja modemu wewnętrznego mogłaby sprawiać trudności przeciętnemu użytkownikowi komputera, jednak na tym kończy się przewaga zewnętrznych modemów ADSL nad sprzedawanym przeze mnie .

Modem jest produkowany przez firmę Traverse Technologies:
http://www.traverse.com.au/

Strona produktu (archiwum):
http://www.traverse.com.au/productview.php?product_id=21#

 

Tę aukcję kieruję do użytkowników znających język angielski i mających już pewne doświadczenie w instalacji nowych urządzeń w komputerze. Znajomość języka pozwoli na poznanie zalet urządzenia, których ja nie będę szeroko opisywał a które są przedstawione na stronie producenta w postaci osobnych artykułów i instrukcji obsługi. Mimo to instalacja urządzenia jest bardzo łatwa i nie powinna sprawić kłopotu mniej doświadczonym osobom.

Modem (jego pełna nazwa to Pulsar PCI ADSL Card) działa w systemach:

  • Linux 2.4 & 2.6
  • Windows 95
  • Windows 98/ME
  • Windows NT
  • Windows 2K/XP

    Na stronie producenta znajduje się (właściwie to znajdował ale jestem w jego posiadaniu) najnowszy sterownik dla systemów Windows, kilka gotowych sterowników do popularnych dystrybucji systemu linux, jak i najnowszy sterownik (po raz ostatni zaktualizowany 16 października 2008 r.!)

    Oto zdjęcia rzeczywiste modemu:


Modem ten jest najmniejszym na świecie modemem PCI ADSL jaki kiedykolwiek wyprodukowano. Jego wymiary to 13.8 cm x 4.4 cm x 1.5 cm (wymiary płytki drukowanej z naniesionymi na nią elementami). Tylna blacha mocująca kartę do obudowy jest wykonana ze stali niklowanej i ma długość 80 mm, (w przypadku wielu obudów, np. typu tower, konieczna będzie mała modyfikacja - wystarczy odciąć krótsze ramię nożycami do blachy lub brzeszczotem i już można umieścić kartę w standardowej obudowie). Kupujący otrzyma ode mnie pocztą e-mail precyzyjny rysunek techniczny, na podstawie którego można wykonać blachę o standardowej długości 111 mm, np. techniką CNC.

 

Karta jest tak mała, że zmieści się do najmniejszej obudowy z gniazdem PCI ( mini itx albo micro atx ). Cztery diody sygnalizują kolejno: odbieranie danych, wysyłanie danych, synchronizację modemu oraz (ostatnia): zasilanie, prawidłowe załadowanie sterownika i gotowość urządzenia do pracy. Oto jak prezentuje się w całkiem nowym Dellu Optiplex 780:

 

 


Przed zakupem zalecam aby przeczytać dział "support" na stronie producenta. Znajduje się tam m. in. artykuł zatytułowany "Dlaczego miałbym kupić modem Pulsar?", porównujący modem PCI z modemami USB i Ethernet. Oprócz tego że modem nie zajmuje miejsca na biurku (USB i Ethernet zajmują sporo miejsca, wymagają często zewnętrznego zasilacza, a więc i wolnego gniazdka sieciowego, wszystko musi również być ze sobą połączone kablami), to jest on bardziej wydajny i niezawodny od tanich modemów USB (na forach internetowych można przeczytać o problemach modemów USB z synchronizacją, jak i o krótszych lagach/pingach przy połączeniu za pośrednictwem modemu PCI, co jest szczególnie doceniane przez graczy, dla których sprawne połączenie z serwerem gry jest istotne). Porównanie obejmuje również modemy PCI ADSL oparte na chipsetach innych firm:

Why I would choose to buy a Pulsar ADSL PCI Modem

Na stronie producenta znajduje się instrukcja instalacji i konfiguracji modemu dla systemów windows 98/98SE/2000/ME/NToraz oddzielna dla systemu Linux.
Poniżej przedstawię jak wygląda instalacja najnowszego sterownika w systemie windows XP (zgodnego z tym systemem).

Po umieszczeniu karty w gnieździe PCI i uruchomieniu komputera pojawia się komunikat "Znaleziono nowy sprzęt".
Klikamy "Anuluj" i uruchamiamy program instalacyjny sterownika (setup.exe):



Wybieramy "Other Service Provider" i "Next" lub klikamy "Customize":


Wybieramy rodzaj sterownika:

Ustawiamy parametry połączenia
(wygląd okna po wybraniu sterownika WAN):



Ustawiamy parametry połączenia
(wygląd okna po wybraniu sterownika LAN - do wyboru inne opcje w polu "Encapsulation" ):

Podsumowanie wybranych ustawień:


Po wyświetleniu tego okna:


Ponownie pojawi się to:


Przy zaznaczonej opcji "Zainstaluj oprogramowanie automatycznie"
klikamy "Dalej". Pojawi się okno:


Klikamy "Kontynuuj":


Klikamy "Zakończ":


Na tym etapie powinna się zapalić jedna z lampek,
 sygnalizująca gotowość urządzenia do pracy. Klikamy "Close":


Następuje ponowny rozruch. Po ponownym uruchomieniu wyświetla się okno:


W pasku zadań, w obszarze powiadomień,
powstała nowa ikona panelu sterowania 
(dostępna również z poziomu Panelu Sterowania systemu Windows XP):


Na pulpicie również pojawia się ikona:


Po jej kliknięciu otwiera się okno, w którym wpisujemy login i hasło dostępu do sieci (np. Neostrady TP):


To samo okno można otworzyć wybierając 
Start-Panel sterowania-Połączenia sieciowe-GlobespanVirata Dial-Up PPP Connection
Warto zwrócić uwagę, że cyfry podane podczas instalacji są już przypisane do tego połączenia.


Panel sterowania wygląda tak:





Oczywiście instalacja będzie wyglądała nieco inaczej na świeżo zainstalowanym systemie XP z uwagi na konieczność konfiguracji sieci. Możliwe że trzeba będzie skonfigurować protokół TCP/IP. W takiej sytuacji przydadzą się instrukcja obsługi i własne umiejętności. Nie mam możliwości osobistego sprawdzenia czy modem będzie współpracował z polskimi operatorami (dlatego umieszczam tak obszerny opis dotyczący instalacji i konfiguracji), lecz technologia ADSL jest oparta na standardach, które pozwalają jednoznacznie określić, że ten modem będzie działał bez problemu. Na przykład najpopularniejszy modem ADSL USB - Sagem f@st 800, dostarczany przez każdego polskiego dostawcę ADSL - obsługuje standardy transmisji, które są jednocześnie obsługiwane przez ten modem PCI. Link do ulotki ze specyfikacją modemu Sagem (na uwagę zasługuje fakt, że ten modem działa w trybie USB 1.1, co ogranicza szybkość transmisji między nim a komputerem do 12 megabitów/s, przy czym szybkość transmisji między komputerem a urządzeniem PCI dochodzi do 533 megabajtów/s): Sagem 800/840 manual Nie miałem do czynienia z tym modemem, ale podejrzewam że jego konfiguracja nastepuje automatycznie w czasie instalacji oprogramowania przygotowanego przez ISP (np. program instalacyjny neostrady, który konfiguruje modem zgodnie z używanymi w neostradzie ustawieniami).


Zatem aby uruchomić modem na swojej linii telefonicznej niezbędna będzie znajomość danych do jego konfiguracji (wystarczy skontaktować się ze swoim ISP aby je uzyskać).

Po sprzedaży pierwszego modemu otrzymałem od kupującego wiadomość, że karta działa bez problemu z Neostradą TP.

Kolejny kupujący napisał: "Modem działa bez problemów wraz z usługą Net24 [Odpowiednik Neostrady w firmie Netia] w systemie Linuks
"