uprawa – moc wiedzy
Żurawina Pilgrim Sprawdza się na niemal każdym stanowisku, o ile zadbamy o kwaśną glebę i podlewanie. Doskonała na słoneczne stanowisko, na skalniak lub pod drzewa, a nawet do ozdobnych donic.
PO ZAKUPIE UWAGA: Roślinę podlać. Posadzić w ogrodzie lub w większej donicy jak najszybciej po otrzymaniu.
Sadzenie Wykopać dołek średnicy ok 60cm, wyjąć roślinę z zielonej doniczki, uzupełnić dołek naturalnym, kwaśnym torfem, posadzić, uzupełnić torf, delikatnie udeptać pozostawiając misę na wodę i obficie podlać. Żurawinę Pilgrim warto po posadzeniu wyściółkować grubą warstwą kory (5-10cm). Dzięki temu zabezpieczymy korzenie przed przegrzewaniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Poza tym utrzymamy w glebie wilgoć stale potrzebną roślinom do prawidłowego rozwoju.
Jak wszystkie mocowoce™, Pilgrim dostarczany jest jako 3 letnia roślina, ukorzeniona w doniczce, dzięki czemu można ją sadzić wiosną i jesienią, a nawet podczas upalnego lata.
Jeśli planujemy większe nasadzenia żurawin na mini plantację warto rozsypać na powierzchni ziemi przeznaczonej pod uprawę ok. 10-20 cm warstwę kwaśnego torfu naturalnego (pH 3-4,5). Po rozsypaniu, dobrze podlać i przemieszać z rodzimym podłożem. Rozstawa roślin ok. 60×60cm zagwarantuje, że pędy szybko pokryją ziemię, zadarniając ją i chroniąc przed wysychaniem i rozwojem chwastów.
Jeśli roślina ma być uprawiana w doniczce, regularnie sprawdzaj, czy nie wymaga podlania.
PORADY OGRODNICZE Pilgrim jest łatwy w uprawie i nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest odporny na szkodniki i choroby. Absolutnie odporny na najcięższe mrozy – zachowuje nawet czerwonawe listki zimą.
Pielęgnacja W pierwszym roku po posadzeniu, warto systematycznie usuwać chwasty. Należy dbać o to, żeby torf, w którym rosną żurawiny był zawsze wilgotny, ale nie podtopiony. Co kilka lat warto obsypać powierzchnię ziemi wokół roślin 5cm wartswą piasku. Umożliwi to długim, pielgrzymującym pędom, ukorzenienie się w nowym miejscu i spowoduje rozwój pionowych pędów, które rodzą owoce.
Warunki klimatyczne i glebowe Podobnie jak siostrzane mocowoce™ z rodziny wrzosowatych: Chandler i Koralle, Pilgrim ma płytki i delikatny system korzeniowy i lubi kwaśną, przepuszczalną glebę. Uwielbia nasłonecznione stanowiska, gdzie za więcej światła odwdzięcza się obfitszym kwitnieniem i owocowaniem. Radzi sobie także w półcieniu. Lubi wilgotne stanowiska.
Nawożenie W pierwszym roku po posadzeniu należy dokarmiać rośliny nawozem azotowym, żeby szybciej zarosły dane im miejsce. W kolejnych latach można ograniczyć nawożenie do nawozów organicznych, lub nie nawozić w ogóle. Nie nawożone rośliny w kolejnych latach produkują więcej pędów z pąkami kwiatowymi i więcej owoców, podczas gdy przekarmione – rosną aż do 1 metra długości.
Cięcie Co 2-3 lata, wiosną warto zebrać w rękę najdłuższe poziome pędy i skrócić je na równą długość ostrym sekatorem, nie uszkadzając przy tym pionowo wyrastających krótszych pędów, odpowiedzialnych za plony.
Owocowanie Kwitnie dwa razy w ciągu sezonu. Latem ozdobę stanowią jednocześnie, błyszczące, czerwone owoce i śnieżnobiałe, delikatne kwiaty. Jesienne owoce, zbierane po przymrozkach, są jednak dużo słodsze i bardziej aromatyczne od tych, zbieranych latem.
Ze względu na podobne wymagania świetnie czuje się w sąsiedztwie innych mocowoców™: Chandlera i Koralle.
|