Właściwości
Wyjątkową cechą produktów kozich jest całkowity brak metali ciężkich w składzie. Koza jako jedyny, udomowiony przeżuwacz skutecznie filtruje i izoluje wszystkie te zanieczyszczenia. Dzięki charakterystycznej, wyłącznej dla siebie florze bakteryjnej (podobnej do spotykanej w jogurtach) produkty kozie skuteczniej od innych odkwaszają nasz organizm.
Dietetycy zachwycają się natomiast strukturą białka i tłuszczu koziego napoju. Tłuszcz w nim zawarty ma budowę drobnych kuleczek tworzących emulsję, co ułatwia jego trawienie i przyswajanie w jelicie cienkim. Kozie mleko jest przez nasz organizm naturalnie homogenizowane. Oznacza to, że obniża ono poziom cholesterolu we krwi.
Prof. Wagner z Uniwersytetu w Gissen dowiódł, że tam, gdzie hodują kozy, występuje mniejsza liczba zachorowań na raka. Ludy z rejonów Bałkanów i Kaukazu chwalą się natomiast, że to dzięki koziemu mleku cieszą się długowiecznością, witalnością i sprawnością umysłową do późnej starości. Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie zaliczyli kozie mleko do żywności funkcjonalnej, czyli do produktów, które poza funkcją odżywczą mają także działanie prozdrowotne.
Kto powinien spożywać?
Mleko kozie może być alternatywą dla dzieci i dorosłych cierpiących na tzw. skazę białkową, gdyż białko mleka koziego ma znikomą zawartość kazeiny, która jest głównym czynnikiem uczulającym w mleku krowim. Dzięki swoim właściwościom kozie mleko służy także osobom starszym, rekonwalescentom, chorym na astmę, schorzenia płucne i owrzodzenia żołądka. Popijają je również pacjenci na oddziałach nowotworowych i ze zdiagnozowanym stwardnieniem rozsianym.
Jak smakuje?
Smak koziego mleka jest lekko słodkawy, delikatny z charakterystyczną, kozią "nutą", praktycznie bez zapachu lub z lekkim aromatem. Producenci chętnie wykorzystują cudowne właściwości koziego mleka, oferując oprócz koziego mleka czy sera również pyszne jogurty, które serdecznie Państwu polecamy!
|