Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

MLECZARSTWO NAJWIĘKSZA MLECZNOŚĆ KROWY 1930 UNIKAT

09-09-2014, 20:17
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 59.99 zł      Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 4561468572
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 6   
Koniec: 09-09-2014 19:50:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
KOSZT WYSYŁKI 10 ZŁ - Koszt uniwersalny, niezależny od ilośći i wagi, dotyczy wysyłki priorytetowej na terenie Polski. Zgadzam się na wysyłkę za granicę (koszt ustalany na podstawie cennika poczty polskiej).

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

DR. MÜLLER-LENHARTZ
PROFESOR ROLNICTWA W UNIWERSYTECIE W LIPSKU
DR. G. v. WENDT
PROFESOR ZWYCZAJNY UNIWERSYTETU W HELSINGFORS
NAJWIĘKSZA
MLECZNOŚĆ
WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE NA PODSTAWIE BADAŃ FIZJOLOGICZNYCH
Z DRUGIEGO NIEMIECKIEGO WYDANIA
PRZETŁUMACZYŁ
DR. KAZIMIERZ STRZEMIEŃSKI
KRAKÓW 1930
DRUKARNIA PRYWATNA S. Z O. O. KRAKÓW, PĘDZICHÓW-BOCZNA 5.





PRZEDMOWA.

Prof. Dr. G. v. Wendta poznałem w lecie 1925 r. jako uczestnika wycieczki Międzynarodowego Kongresu Rolniczego do Osieka.
W grudniu 1928 r. spotkałem się z profesorem Dr. v. Wendtem będąc w Austrji na kuracji. Spędzając dwa tygodnie z Prof. Dr. v. W endtem i prowadząc z nim ciągłą dyskusję, przekonałem się, że jego metoda żywienia bydła, oparta o długoletnie doświadczenia, jest logicznie uzasadniona i powinna i u nas być zastosowana. Od dawna bowiem przypuszczałem, że w naszej paszy jest brak pewnych składników uniemożliwiający osiągnięcie mleczności, jaką się hodoxvcy bydła nizinnego na wybrzeżach morza Północnego i Bałtyku po wojnie poszczycić mogli, mimo zastosowania podobnych norm racjonalnego żywienia. Sądziłem, że ubogie w wapno grunta osieckie są tego przyczyną i przez szereg lat dawałem znaczne dawki wapna fosforowego do paszy — bez widocznych wyników.
Przystępując dziś, za zezwoleniem autorów, do wydania niniejszej pracy Prof. Dr. v. Wendta i Prof. Dr. Müller-Lenhartza w przekładzie polskim, czynię to po przeszło rocznem doświadczeniu w oborze osieckiej, w której od marca 1929 r. rozpocząłem systematyczne dodawanie soli Dr. v. Wendta i tranu do norm żywienia, stosując się ściśle do przepisów ujętych w niniejszej pracy.
W r. 1928 stan obory osieckiej wynosił 56 sztuk krów o przeciętnej mleczności 2923 kg. mleka.
W r. 1929/30 od maja do maja, czyli zaczynając w dwa miesiące po rozpoczęciu doświadczeń, o których mowa, stan obory w Osieku wynosi/ 66 sztuk krów, a przeciętna mleczność podniosła się do 3957 kg., czyli o 1034 kg. mleka od sztuki w ciągu roku.
Tak w jednym jak i w drugim roku obora była pod stałą kontrolą Związku Hodowców Bydła Nizinnego przy Małopolskiem Towarzystwie Rolniczem w Krakowie i próbne udoje odbywały się co dwa tygodnie.__
Zaznaczam, że norm żywienia poza dodawaniem wspomnianych soli i tranu — nie zmieniłem. — Należy też uwzględnić, że iv obu latach niestosunkowa większość obory składała się z krôiv młodych i pierwiastek, co wpłynęło na obniżenie się przeciętnej mleczności.
Jako charakterystyczny przytaczam jeszcze wynik żywienia krowy „Kosy". - Krowa ta urodzona 16-go stycznia 1919 r., należy do najstarszych w oborze i pochodzi z rocznika wojennego, którego wychów z powodu ozvczesnych braków paszy pozostawiał wiele do życzenia. W roku 1928 mleczność tej krowy wynosiła 2988 kg. przy 20 i pół kg. maksymalnego udoju dziennego. - W roku 1929/30, podniosła się mleczność do 5997 kg., czyli o 3009 kg. mleka przy 43 kg. maksymalnego udoju dziennego.
Z tego przykładu wynika — o czem autorowie niniejszej pracy również wspominają i co konkretnymi przykładami udowadniają-że metodą żywienia, o której mowa, można osiągnąć korzystne wyniki nietylko u młodych sztuk, odpowiednio od początku żywionych ale również u starszych krów, bez względu na ich wychowanie i poprzednie żywienie, przyczem wyniki są widoczne już po kilku miesiącach.

Osiek, dnia 7 lipca 1930 roku.
Andrzej Rudziński.






CZĘŚĆ I.
Praktyczne zastosowanie teorji wydzielania mleka- - Wskazówki co do wychowu, żywienia i pielęgnowania sztuk mlecznych.
Opracowali :
Prof. Dr. W. Müller-Lenhartz i Prof. Dr. Georg von Wendt.
Wstęp.
Mleczność krowy zależy po pierwsze od jej wrodzonej skłonności, po drugie od żywienia, pielęgnowania i innych warunków bytu, którym podlegała już od urodzenia. Jeśli krowa odziedziczyła dobre skłonności, to to nie znaczy wcale, że musi odznaczać się dobrą produkcją, gdyż nieodpowiednie żywienie, złe warunki i pielęgnowanie mogą niedopuścić do rozwinięcia dobrej mleczności. Mleczność krowy zależy w wysokim stopniu od zapasu substancyj mleko-twórczych w jej ciele. Jeśli niema ich w krwi w dostatecznej ilości, gruczoł mleczny nie może rozwinąć pełnej działalności. Rozliczne doświadczenia dowodzą, że niektóre zwierzęta są pod tym względem nadzwyczaj wrażliwe. Oto jeden z wielu przykładów. Krowa dała po trzeciem cielęciu zaledwie 2.500 litrów w roku. Natomiast żywiono ją racjonalnie przed i w czasie zasuszenia w okresie czwartej brzemiennosci, wskutek czego miała po ocieleniu poddostatkiem substancyj mleko-twórczych w organizmie. Produkcja mleka wzrastała daleko szybciej, maksymalna produkcyjność utrzymywała się przez czas dłuższy, a ostatecznym rezultatem była roczna produkcja 4.000 litrów w tym roku i 5.000 litrów w ciągu następnej laktacji.
Jeśli chcemy w obecnych czasach wydobyć wogóle jakiś dochód z gospodarstwa mlecznego, to muszą wszystkie krowy wykazywać dużą produkcję, a złe sztuki należy usunąć. Usunąć możemy je jednak dopiero wtedy, gdy racjonalne żywienie nie dało wyniku. Nie można więc pozbywać się krów li tylko na podstawie dotychczasowej wydajności, gdyż utracilibyśmy w ten sposób niejedną sztukę obdarzoną dobremi wrodzonemi skłonnościami.
Dotychczas oceniano młodzież według produkcji przodków. Ocena na podstawie pochodzenia ma też pierwszorzędne znaczenie. Niemniej jednak należałoby w przypadkach wątpliwych, ostateczną decyzję w sprawie sztuki mlecznej powziąć dopiero wtedy, gdy przed i w czasie jednej laktacji żywiono ją z zastosowaniem zdobyczy najnowszych badań fizjologicznych.
Skłonność do dobrej mleczności jest, zdaje się, cechą bardziej rozpowszechnioną, niż dotychczas przypuszczano. W najnowszych czasach użyto do produkcji mleka w wielu krajach -jak w Finlandji i gdzieindziej -- prymitywnych ras miejscowych i uzyskano znakomite wyniki dzięki zastosowaniu doboru i poprawie żywienia. ^
Podaliśmy te uwagi we wstępie, ażeby zapobiec szablonowemu usuwaniu krów mlecznych, czego — jak wspomniano—nie należy czynić bez poprzedniego dokładnego zbadania. Każde zwierzę jest kapitałem, którego utrzymanie leży w interesie własnym zarówno jak i w interesie gospodarstwa społecznego. Mogłoby się zdawać, że te rady są zbyteczne, że rolnicy raczej za mało dotychczas wybrakowywali; jednakże doświadczenia najnowszych czasów dowodzą, że wiele wybrakowanych sztuk wykazałoby jeszcze zadowalającą mleczność, gdyby je w odpowiedni sposób żywiono i traktowano. Niepotrzebne pozbywanie się bydła jest tembardziej nieekonomiczne, że jałowość i choroby zakaźne są i tak już przyczyną ciężkich strat w oborach.
Jeżeli przygotowana do laktacji krowa pomimo racjonalnego żywienia w czasie laktacji i przed nią, nie daje pożądanej ilości mleka, to to intensywniejsze żywienie nie powiększa straty, gdyż uzyskuje ona większą wartość rzeźną.
Nie nadają się do takiego traktowania zwierzęta, które już dawniej wykazały złe wyzyskiwanie paszy.
Nie będziemy tu podawać żadnych ścisłych norm żywienia ani sposobów określania wartości paszy. Sądzimy, źe można równie dobrze używać wartości skrobiowych jak i term Armsby'ego, jednostek karmowych lub zastępczych, celem oceny wartości paszy i jej normowania. Rozliczne spory, które o te rzeczy toczono, były, zdaniem naszem, jałowe a nawet szkodliwe, bo osłabiały zaufanie rolników do praktyczne] wartości badań naukowych.
Wszystkie używane w Europie i Ameryce systemy żywienia zwierząt domowych dają w praktyce dobre rezultaty. O osiągnięciu maksymalnego wyniku, rozstrzyga w pierwszym rzędzie nie tyle system obliczania dawek, ile przedewszystkiem dobór pasz, oraz uwzględnienie indywidualnych potrzeb zwierzęcia przed i w czasie laktacji. Rolnik najczęściej z trudnością tylko może trafnie ocenić wartość odżywczą pasz kupnych, a zwłaszcza własnych — dzięki ich zmiennemu składowi --drobne zatem różnice istniejące pomiędzy nowoczesnemi systemami żywienia zacierają się i pozostają w granicach nieuniknionych błędów.
Założeniem więc naszem jest, że rolnik dokonywa oceny pasz i ustalania ogólnych norm żywienia na podstawie jednego z nowoczesnych systemów żywienia, który dostatecznie opanował. Podajemy przeto tylko wiadomości co do doboru pasz, w pewnych przypadkach, potrzebnych najmniejszych dawek, i co do dodatku związków mineralnych^ i witamin^. Nasze wskazówki można zatem stosować przy użyciu jakiegokolwiek systemu żywienia.



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.