„Generał Ludwik Mieczysław Boruta-Spiechowicz należy niewątpliwie do postaci otoczonych wielką estymą i legendą; był ostatnim generałem «krajowym» przedwojennego mianowania, zaangażowanym w sprawy obywatelskie […]. Bywał noszony – i to dosłownie – na rękach, ale egotyzm nie przewrócił mu w głowie. Sam o sobie zwykł był mawiać z wyraźną satysfakcja i dumą: bił się o Niepodległa Polskę ze wszystkimi jej zaborcami. Był uparty i twardy – jak przystało na «podhalańczyka» i to przez całe życie, zarówno w więzieniu sowieckim, na Wyspach Brytyjskich, a zwłaszcza w komunistycznej Polsce. […] W czasie II wojny światowej był dowódcą bez bojowej satysfakcji, nie awansował i nie otrzymał żadnego odznaczenia, choć sprawdzał się w powierzonych zadaniach organizatorskich i szkoleniowych”
z recenzji prof. Wiesława Jana Wysockiego
„warto zwrócić uwagę na niezwykle szeroką bazę źródłową. Autor zgromadził bardzo obszerny materiał w postaci dokumentów archiwalnych, wspomnień i relacji. Wykonał gruntowną kwerendę, chyba we wszystkich archiwach polskich w kraju i w Londynie, przechowujących w swoich zbiorach materiały dotyczące postaci Boruty-Spiechowicza”
z recenzji prof. Janusza Zuziaka
Podpułkownik Straży Granicznej dr Wojciech Grobelski (ur.1960) – jest absolwentem Technikum Leśnego w Rzepinie oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Ukończył także studia magisterskie na Uniwersytecie Wrocławskim na kierunku nauki polityczne. Pełnił służbę w jednostkach Śląskiego i Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Po rozwiązaniu 8. Bałtyckiej Dywizji Obrony Wybrzeża pełni służbę w Straży Granicznej. Obecnie jest wykładowcą historii w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie. Jest autorem lub współautorem, takich prac jak: „Historia i tradycje polskich formacji granicznych”, Koszalin 2007; „Historia garnizonu w Koszalinie. Cz.I. Od średniowiecza do 1945 roku”, Koszalin 2008; „Bitwa o Monte Cassino 1944”, Leszno 2004. Publikował także artykułu naukowe w takich czasopismach, jak: „Biuletyn COSSG”, „Grot.Zeszyty historyczne”, „Mars”, „Zeszyty Naukowe Politechniki Koszalińskiej”.