Zestawienie wszystkich ziół, prosimy o wybór 5 z nich, wchodzących w MIX:
A. Kolendra siewna
Związki chemiczne zawarte w kolendrze posiadają właściwości bakteriobójcze, niszczą min. bakterie powodujące próchnicę zębów.
Kolendra siewna ma zastosowanie w leczeniu wielu stanów chorobowych. Wykazuje działanie przeciwbólowe, rozkurczowe, uspokajające, wiatropędne, bakteriobójcze, przeciwgrzybicze oraz stosuje się ją przeciw robakom. Poprawiają pracę przewodu pokarmowego, leczą niestrawność, nieżyty jelit i żołądka, pobudzają wydzielanie soków trawiennych, hamują rozwój drobnoustrojów jelitowych, łagodzą wzdęcia, bóle brzucha, nudności , kolkę brzuszną oraz biegunki .Nasiona kolendry ma działanie przeciw-drgawkowe .Działają wykrztuśne, pomagają w przeziębieniu, grypie i innych stanach zapalnych dróg oddechowych.
B. Cząber ogrodowy
Ceniona roślina przyprawowa, a także lecznicza o właściwościach wiatropędnych i przeciwbiegunkowych. Powstrzymuje nadmierną fermentacje i wzdęcia, pobudza trawienie, działa słabo moczopędnie i przeciwrobaczo.
C. Ogórecznik lekarski
łagodne działanie moczopędne, przeciwzapalne, uspokajające i bakteriobójcze. Używany jest wewnętrznie do leczenia zapaleń i uszkodzeń błon śluzowych jamy ustnej, układu oddechowego, przełyku, żołądka, jelit, a także w przewlekłym zapaleniu nerek, chorobie reumatycznej i jako środek łagodnie uspokajający. Zewnętrznie używa się jako odwar przy oparzeniach skóry, czyrakach, odmrożeniach, wybroczynach, trądziku młodzieńczym, świądzie skóry i trudno gojących się ranach. Działa korzystnie na ośrodki mózgowe, poprawia krążenie i pracę gruczołów dokrewnych.
Regularne spożywanie odwarów (łyżkę ziół zalać szklanką wody i gotować na wolnym ogniu 5-7 minut) zwiększa wydalanie moczu i umożliwia usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii oraz jonów chloru, mocznika i kwasu moczowego
D. Majeranek ogrodowy
Roślina znana od starożytności, posiadająca właściwości lecznicze, a także uznana jako roślina obrzędowa. Stosowana jest jako znana i lubiana roślina przyprawowa, wpływa korzystnie na proces trawienia. Ziele i olejek majeranku wykorzystywane są w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Reguluje trawienie, pomaga w nieżycie żołądka i chorobach układu pokarmowego. Ze względu na dużą zawartość garbników (do 1% w suchym zielu) zalecany przy biegunkach. Herbatka z ziela ma właściwości uspokajające. Olejek bywa używany do inhalacji przy nieżytach górnych dróg oddechowych.
E. Oregano pospolite
Wyciągi z ziela oregano (lebiodki) działają uspokajająco, moczopędnie, mlekopędnie, odtruwająco, przeciwobrzękowo, żółciopędnie, żółciotwórczo, rozkurczowo, silnie odkażająco, wykrztuśnie, przeciwkaszlowo i przeciwzapalnie. Jest rośliną leczniczą zawierającą w sobie m.in. olejki eteryczne, kwas kawowy, kwas ursolowy oraz fitosterole. Roślina ta posiada działanie moczopędne, odtruwające, wiatropędne, przeciwskurczowe, wykrztuśne i dezynfekujące. Oregano pomocne jest także w leczeniu chorób dróg oddechowych i przeziębień
F. Bazylia pospolita
poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie pokarmu – działa przeciwskurczowo, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa słabo wiatropędnie przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Powszechnie uważa się, że działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój i dodaje sił (działanie podobne do melisy). Stosuje się w łagodnych zaburzeniach trawiennych, wzdęciach, przy niedoborze soku żołądkowego.
G. Szałwia lekarska
Poprawia pracę układu trawiennego, obniża poziom cukru we krwi, a napary z szałwii łagodzą zapalenia gardła i skóry. Ponadto działa kojąco na depresję, zmęczenie, wyczerpania. Napar z szałwii stosuje się przy nadmiernym poceniu nocnym, zwłaszcza u gruźlików i neurotyków. Dzięki bakteriobójczym właściwościom stosuje się szałwię także zewnętrznie do płukania jamy ustnej, gardła, przy ropnym zapaleniu dziąseł, pleśniawce i przy anginie. Napar szałwii stosuje się także do okładów na trudno gojące się rany, owrzodzenia żylakowate nóg a także jako dolewkę do kąpieli w chorobach reumatycznych, wysypkach i innych schorzeniach skórnych. Herbatka z liści przeciwdziała biegunce, służy też do irygacji pochwy w upławach. Dalej jest także (słabym) środkiem przeciwgrzybiczym, oraz przeciwkaszlowym, łagodzącym dolegliwości występujące w okresie menopauzy, skutecznym w ślinotoku. Napar z liścia szałwii powoduje zmniejszenie laktacji, co jest bardzo przydatne przy zapaleniach piersi – może doprowadzić do całkowitego zaniku pokarmu.
H. Lawenda lekarska
Lawenda lekarska to świetny środek na nerwice, nerwowość oraz na fizyczne objawy spowodowane stresem takie jak: napięciowe bóle głowy, migrenę, palpitacje oraz bezsenność. Olejek lawendowy jest uważany jako środek balansujący emocje, podnoszący na duchu, łagodzący depresje oraz balansujący wewnętrzną dysharmonię. Lawenda lekarska posiada również właściwości regenerujące system nerwowy, przywracania żywotności ludziom cierpiącym na wyczerpanie nerwowe.
I. Melisa lekarska
Nadaje się jako dodatek do sałatek, twarogów, potraw mięsnych i ryb. Działa przeciwbólowo, wycisza organizm, powoduje jego uspokojenie, jest pomocna przy wzdęciach.
Nie zastanawiaj się wybierz 5 z nich i wzbogać swą dietę w naturalne składniki.
Jedyna taka okazja!!! Nie czekaj!!! Stosuj w swojej kuchni tylko naturalne zioła i produkty !!!