Mistrzowie Polskiego KinaSEKSMISJA
Kolekcja Gazety Wyborczej tom 8
Postać Jerzego Stuhra – wybitnego polskiego aktora i doskonałego reżysera – przybliża krytyk filmowy Jacek Szczerba. W szkicu poświęconym znakomitemu artyście przedstawia jego rozwijającą się wielotorowo karierę i omawia dzieła polskiej kinematografii, do których powstania się przyczynił.
Początkowo Jerzego Stuhra kojarzono głównie z kinem moralnego niepokoju. „Blizna” i „Spokój” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego pokazały, że jest nie tylko zdolnym aktorem teatralnym, lecz także filmowym. Jego pozycję na dużym ekranie umocniła genialna kreacja w słynnym „Wodzireju” Feliksa Falka. Zagrał wtedy tak brawurowo, że po premierze filmu zasypywano go propozycjami prowadzenia zabaw. Prawdziwą sławę przyniosła mu jednak do dziś uwielbiana przez widzów „Seksmisja”. Tragikomiczna postać Jana Piszczyka, w którą wcielił się kilka lat później w obrazie Andrzeja Kotkowskiego, dała mu z kolei nagrodę na festiwalu w San Remo.
Równie dobrze Stuhr sprawdza się jako reżyser. Szerokim echem odbił się pierwszy nakręcony przez niego film – „Spis cudzołożnic”. Wiele nagród zdobyły „Historie miłosne” i „Duże zwierzę”.
W drugiej części tomu znalazła się bogata filmografia tego utalentowanego twórcy i aktora. Ilustrują ją liczne zdjęcia z planu dopełnione ciekawymi komentarzami.
Album o Jerzym Stuhrze zawiera płytę DVD z komedią Juliusza Machulskiego „Seksmisja” w odświeżonej cyfrowo wersji. Była to droga produkcja jak na ówczesne możliwości polskiej kinematografii. Jednak koszty realizacji zwróciły się z nawiązką. Utrzymana w konwencji science fiction satyra na totalitaryzm i feminizm przyciągała do kin tłumy widzów jeszcze długo po premierze. Mistrzowska gra Jerzego Stuhra i Olgierda Łukaszewicza oraz przezabawne, kultowe już dialogi sprawiają, że film nadal cieszy się ogromną popularnością.