Mirascope - Miraż 3D
Opis produktu:
Fascynujące urządzenie optyczne tworzące iluzje. Można umieścić dowolny przedmiot o odpowiednio małym rozmiarze na dnie mirażu po czym wydaje się unosić na powierzchni. Przedmiot, który umieściliśmy jest tak realistyczny, że chciało by się go złapać. Widzicie już miny waszych bliskich lub znajomych z pracy? Można go wykorzystać na wiele sposobów – pomysły nasuwają się same, ale żeby was zainspirować do działania, zasugerujemy dowcip z monetą;)
średnica 15cm
Opis edukacyjny produktu:
Zabawka ta składa się z dwóch wklęsłych zwróconych do siebie zwierciadeł sferycznych. Oba zwierciadła mają taką samą ogniskową, a odległość między zwierciadłami (wzdłuż osi optycznej układu) równa jest wielkości tej ogniskowej (czyli połowie promienia krzywizny).
Promienie świetlne wychodzące z przedmiotu rozpoczynają bieg w ognisku zwierciadła górnego, więc odbijają się od niego równolegle do osi optycznej i podążają w kierunku zwierciadła dolnego. Następnie odbijają się od zwierciadła dolnego, w kierunku ogniska tego zwierciadła, które znajduje się w otworze zwierciadła górnego. W efekcie w otworze zwierciadła górnego powstaje odwrócony rzeczywisty obraz przedmiotu.
Obliczenie, gdzie powstaje obraz, jest dużo trudniejsze niż powyższe wyjaśnienie. Ponieważ przedmiot znajduje się w ognisku (p = R/2), więc pierwszy obraz, zgodnie z równaniem zwierciadła wklęsłego
1/p + 1/q = 2/R
powstaje formalnie w nieskończonej odległości q = ∞.
Ze względu na aberrację sferyczną przedmiot, którego miraż chcemy uzyskać za pomocą tej zabawki musi być względnie mały i niski w stosunku do promienia krzywizny zwierciadeł.
Miraż na pustyni powstaje w inny sposób - nagrzewanie się powietrza przy powierzchni ziemi powoduje zmianę współczynnika załamania światła w powietrzu (mniejszy przy powierzchni ziemi niż wyżej) i przez to zakrzywienie się promieni świetlnych, niecopodobnie jak w światłowodzie, co powoduje powstawanie złudnych obrazów.