Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Mio A701 PALMTOP telefon nawigacja aparat 3w1

22-01-2012, 0:48
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 279 zł     
Użytkownik audio-gsm
numer aukcji: 2052665365
Miejscowość darłowo
Wyświetleń: 56   
Koniec: 26-01-2012 11:44:11

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

<
 
 
 
 
 Mio A701
palmtop-nawigacja-telefon
 
urzadzenie wyposazone w:
slot kart sim
slot kart pamieci
odbiornik gps
aparat fotograficzny
 
 
dziala na Automapie,sprawdzone na wersji demo
 
Opis internetowy:
 
 
 Palmtop z telefonem i dodatkowo wbudowanym modułem GPS? Na coś takiego czekał od lat nie jeden użytkownik PDA. Pierwszym takich pocketem był iPAQ hw6500 ze stajni HP, tyle że ów palmtop jest dość kontrowersyjnym urządzeniem. Wielu potencjalnych nabywców słusznie odstrasza kwadratowy ekran, sprawiający że palmtop ten nie jest w pełni zgodny z większością starszych aplikacji. Kolejny minus to sam moduł GPS, który pracuje pod kontrolą jednego ze starszych chipsetów, czyli SiRF Star II. Na rynku dopiero teraz pojawiły się urządzenia, które zarówno w kwestii ekranu, odbiornika GPS oraz wersji systemu, stoją na odpowiednio wysokim poziomie. Mowa o palmtopo-telefonach ETEN G500 oraz Mitac Mio A700 / A701. Nasza redakcja otrzymała ostatnio możliwość przetestowania wspomnianych produktów firmy Mitac. Większość witryn, na których pojawiły się już testy tych PDA, opisuje je jako pierwsze palmtopo-telefony produkcji Mitaca - nic bardziej mylnego. Otóż kilka lat temu nabyć można było, nawet w naszym kraju, pocketa z wbudowanym telefonem, z logo Mitac na obudowie. Był to przetestowany przez PDAclub Mio 728, sprzedawany w Polsce pod marką California Access. Skoro większość z Was o nim nie słyszała, to jak się słusznie domyślacie, nie zrobił on specjalnej kariery. Więcej na jego temat przeczytacie pod podanym wyżej odnośnikiem.

Tym razem Mitac ma do zaoferowania znacznie ciekawszy produkt, łączący dwie najgorętsze, najbardziej poszukiwane obecnie cechy, czyli telefon oraz odbiornik nawigacji satelitarnej. Jeśli z uwagą śledzicie publikowane na PDAclub newsy, to zapewne wiecie już, że urządzenie to występuje w dwóch wersjach - Mio A700 oraz A701. Parametry techniczne obu tych PDA są identyczne, ale już na pierwszy rzut oka widać, że różnią się kształtem obudowy. Model A700 stworzony był bowiem głównie z myślą o rynku azjatyckim - stąd taka kanciasto-futurystyczna stylistyka. Natomiast Mio A701 w założeniach powinien bardziej spodobać się europejczykom. Oczywiście jest do w dużej mierze kwestia gustu indywidualnego odbiorcy, ale trzeba przyznać, że Mitac jako pierwszy producent udostępnił to samo urządzenie opakowane w dwie różniące się od siebie obudowy. Wiele osób wybiera swego palmtopa kierując się nie tylko jego parametrami technicznymi, ale również wyglądem - w końcu nikt nie będzie nosił ze sobą jakiegoś klocka, którego wstyd mu będzie wyciągnąć, ponieważ obraża jego poczucie dobrego smaku. Dzięki temu potencjalni nabywcy mają ułatwiony wybór, a producent może liczyć na to, że sprzeda więcej egzemplarzy swego PDA.

Kilka tygodni temu firma Comes - największy polski dystrybutor produktów Mitaca, zwróciła się do nas z pytaniem, czy nie chcielibyśmy przetestować Mio A700 / A701. Już wtedy zacząłem się zastanawiać, dlaczego wymieniają oni model A700, który przecież miał nie być oficjalnie sprzedawany w Europie. Oczywiście entuzjastycznie przyjęliśmy taką propozycję i po kilku dniach dotarła do nas paczka. Jakie było moje zdziwienie, gdy po jej rozpakowaniu w pudełku znalazłem nie Mio A701, a model A700. Firma Comes rozważała bowiem możliwość sprzedawania również modelu A700 na terenie naszego kraju, dopiero później okazało się, że w ofercie znajdzie się tylko Mio A701. Tym bardziej nie byłem tym uradowany, że dostałem do testu model, którego żaden z naszych Czytelników nie zobaczy nawet na własne oczy. Mimo to zabrałem się za testowanie tego PDA, szukając jednocześnie możliwości sprawdzenia w boju również europejskiego modelu palmtopo-telefonu firmy Mitac. Uratowała mnie katowicka firma Jamicon. Są oni niezależnym importerem rozwiązań mobilnych i pierwsze sztuki Mio A701 mieli na magazynie zanim jeszcze Mitac dostarczył je do swych oficjalnych polskich dystrybutorów. Dzięki temu zaprosić Was mogę do zapoznania się z testem palmtopo-telefonu Mitac Mio A701. Nie zapomnę jednak również o Mio A700, którego test w formie uzupełnienia do tego artykułu, również pojawi się na PDAclub.pl

  

Co w zestawie?



W oryginalnym zestawie poza samym urządzeniem, otrzymujemy jak zwykle w przypadku produktów firmy Mitac, pełen komplet przydatnych akcesoriów. Tym razem wszystkich tych gadżetów jest wyjątkowo dużo:
- słuchawki z mikrofonem
- kabel do synchronizacji
- uchwyt samochodowy
- ładowarka samochodowa
- ładowarka sieciowa
- wymienne adaptery do gniazdek
-  rysik
- dwie płyty CD
- QuickStart Guide i inne książeczki
-karta pamieci
-pokrowiec



Pierwsze wrażenia


Powiem Wam, że w rzeczywistości Mitac Mio A701 prezentuje się jeszcze lepiej niż na zdjęciach, które to obiegły świat kilka miesięcy temu, czy nawet tych zmieszczonych w naszym artykule. Jest on niewielki, dobrze leży w dłoni, a obudowa mimo że wykonana w całości z plastiku, to robi bardzo dobre wrażenie. Obudowa nie jest jednorodna, gdyż pomieszano tutaj różne rodzaje sztucznego tworzywa. I tak przedni panel w większej części pokrywa czarna lustrzana powłoka, którą przy przejściu na ścianki boczne zastępuje srebrny plastik. Boki są czarne i również gładkie, ale nie odbijają już tak światła jak przód PDA. Natomiast tył jest jeszcze bardziej matowy. Lekka niesymetryczność górnej części PDA w połączeniu obłymi kształtami i interesującą kompozycją czterech rodzajów plastiku silnie przykuwa wzrok. Całość poskładana jest idealnie - nie ma szpar czy też innych artefaktów.

ilustracja


Na przednim panelu, patrząc od góry mamy dwie diody. Jedna (zielono-pomarańczowa) pełni rolę sygnalizatora stanu pracy modułu telefonii i ładowania, a druga niebieska, to oczywiście dioda powiązana z funkcjonowaniem modułu Bluetooth. Nad 2.7 calowym ekranem, mamy jeszcze element o elipsoidalnym kształcie, będący miejscem zamontowania głośnika telefonu. Na samym dole przedniego panelu znajduje się zestaw klawiszy sprzętowych, na który składa się zielona i czerwona słuchawka oraz przycisk aktywujący Windows Media Playera i aplikację do nawigacji satelitarnej. Pomiędzy nimi jest jeszcze joypad, z samodzielnym klawiszem centralnym, a poniżej niego (już na srebrnej części obudowy) otwór mikrofonu.

ilustracja


ilustracja


Prawy bok to miejsce zgrupowania największej liczby elementów. Jest tam otwór służący do resetowania palmtopa, ukryty za małą zaślepką slot na karty SD/MMC, gniazdo do podłączenia zestawu słuchawkowego oraz przycisk aktywujący aparat cyfrowy. Po przeciwnej stronie mamy tylko dwa klawisze regulacji głośności i wycięcie stabilizujące PDA w uchwycie samochodowym.

ilustracja ilustracja


Na górnej powierzchni obudowy poza czarną "czapeczką", kryjącą prawdopodobnie wbudowaną antenę, widać tylko otwór do przełożenia smyczy. Natomiast dół palmtopa mieści złącze miniUSB, służące do synchronizacji i ładowania PDA, a przy przejściu ścianki dolnej w boczną prawą, widać fragment rysika umieszczonego w swym schowku.

ilustracja


Najbardziej matową część obudowy, czyli jej tylną powierzchnię, zajmuje w większej części pokrywa baterii, ale widać tam jeszcze obiektyw aparatu cyfrowego, małe lusterko i otwory głównego głośnika PDA. Powyżej znajduje się jeszcze gumowa zaślepka, kryjącą złącze anteny zewnętrznej odbiornika GPS.

ilustracja


Nie wiem czy zwróciliście na to uwagę, ale w opisie wyglądu zewnętrznego nie pojawił się przycisk Power. Nie pominąłem go przez przypadek, tym bardziej celowo. Palmtopo-telefon Mitac Mio A701 nie posiada bowiem dedykowanego klawisza służącego do włączania i wyłączania, a jego rolę pełni czerwona słuchawka. Więcej na temat wpływu tego nowatorskiego rozwiązania na funkcjonowanie PDA, przeczytacie w dalszej części artykułu.

ilustracja
Slot na karty ukryty jest za małą odginaną zaślepką
wykonaną ze sztywnej gumy. Dobrze trzyma się ona obudowy w pozycji
zamkniętej jak i otwartej.


Parametry techniczne


Mitac nigdy specjalnie nie dbał o to, by w jego pocketach gościły najszybsze procesory, duża ilość pamięci, czy też dodatkowe moduły - jedynym wyjątkiem był mało znany w Polsce Mio 558. Taka polityka mogła faktycznie się sprawdzać, ale odkąd Mitac nie jest jedynym graczem na rynku nawigacyjnych PDA, musiał zadbać o konkurencyjność swych rozwiązań. Pierwszą oznaką nowego trendu był moduł Bluetooth wbudowany do Mio A201 - pierwszego palmtopa firmy Mitac, z systemem Windows Mobile 5.0 for Pocket PC. Natomiast w Mio A700 / A701 producent poszedł nawet o krok dalej, instalując 520MHz procesor Intel X-Scale PXA270, gdzie do tej pory najszybszym układem w nawigacyjnych PDA tej firmy był Intel taktowany zegarem 312MHz. Nie zabrakło też aparatu cyfrowego o matrycy 1,3MPix (po raz pierwszy w PDA Mio) i wbudowanego modułu Bluetooth. W kwestii pamięci Mitac nie specjalnie zaszalał - standardowa ilość 128MB ROMu i 64MB RAMu wystarcza jednak by komfortowo korzystać z pełnej funkcjonalności pocketa z najnowszymi okienkami Microsoftu na pokładzie. Mio A700 / A701 posiada bowiem system Windows Mobile 5.0 for Pocket PC, niestety nie jest to wersja z AKU 2.0. Urządzenie, które otrzymaliśmy do testu miało okienka z pakietem poprawek AKU 1.1. Ekran tego PDA posiada raczej małą bo 2.7" przekątną (standard w palmtopo-telefonach to 2.8", choć są nawet 2.4" ekrany w PDA) o standardowej rozdzielczości 320x240 punktów, przy 65 tysiącach kolorów. Urzekło mnie jednak jego podświetlanie (11 stopniowe), które można ustawić zarówno na bardzo niski poziom jak i ekstremalnie wysoki. Muszę też zaznaczyć, że jest to jeden z ładniejszych pocketowych ekranów, jakie widziałem.

Testowany PDA posiada również obsługę informacji o ruchu drogowym, czyli TMC (Traffic Message Channel). Choć by móc korzystać tej funkcjonalności, należy zakupić dodatkowy gadżet, podłączany przez gniazdo miniUSB. Musimy też znajdować się na terenie objętym zasięgiem nadajników TMC, a w Polsce długo jeszcze nie ma co na to liczyć.

ilustracja
Porównanie wielkości - Mio A701 obok Qtek 9100


ilustracja ilustracja


Łączność bezprzewodowa


Jeśli chodzi o telefoniczną część tego PDA, to Mitac nie specjalnie się postarał. Zastosował on bowiem trójzakresowy moduł GSM/GPRS, bez obsługi standardu EDGE, nie wspominając nawet o UMTSie. Decyzja ta skazuje użytkowników mobilnego Internetu na wolniejszy dostęp do sieci. Co to znaczy wolniejszy? Mitac Mio A701 wyciąga około 60kbps, gdzie na tej samej karcie i w tym samym miejscu Qtek 9100 (HTC Wizard) pozwala cieszyć się ponad dwukrotnie szybszym dostępem do sieci (~136kbps).

Kolejny cios w tej kategorii to brak portu podczerwieni. Niestety Mitac kontynuuje swoją politykę likwidacji tego najbardziej rozpropagowanego standardu komunikacji bezprzewodowej. Podobnie jak Mio A201 tak i A701 nie posiada portu IrDA. Sam Bluetooth kontrolowany przez oprogramowanie Microsoftu działał bez zarzutu, zarówno we współpracy z telefoniczną słuchawką BT jak i odbiornikiem GPS - oczywiście mało kto podłączać będzie do tego PDA dodatkowy odbiornik nawigacji satelitarnej, skoro urządzenie ma go już na pokładzie.

Aparat cyfrowy


Jak zapewne większość z Was się orientuje, najczęściej spotykana matryca aparatów cyfrowych montowanych w PDA ma 1.3Mpix. Taki też aparat posiada Mio A701. Muszę jednak przyznać, że wykonuje on całkiem ładne zdjęcia, choć na wielu z nich biel jest mocno przesterowana. W aplikacji do kontroli aparatu cyfrowego, mimo że jest opcja balansu bieli, to jedyne co znajduje się w tym menu to pozycja "Auto". Program ten pozwala wykonywać zdjęcia pojedyncze, seryjne oraz z kilkusekundowym opóźnieniem. Oto kilka próbek fotografii przechwyconych w maksymalnej rozdzielczości, przy użyciu Mio A701.

ilustracja ilustracja
ilustracja
ilustracja ilustracja
Kliknięcie w miniatury otwiera większe wersje zdjęć


Mio A701 PALMTOP telefon nawigacja aparat 3w1