Witam
Do sprzedania mam aparat Minolta Dynax 800si. Stan BDB, drobne ślady używania. Zainteresowani wiedzą co to za sprzęt, idealny dla amatorów jak i profesjonalistów.
Solidna budowa, wyjście na studyjne lampy błyskowe.
Zapraszam do licytacji, jest to idealny aparat dla każdego.
To już ostateczna cena!! Taniej już nie będzie!!
Zastrzegam sobie prawo do wcześniejszego zakończenia aukcji!!
W pełni manualne ustawienia pomagają w kreatywnym fotografowaniu, a automatyczne pozwalają na bezstresową fotografię nawet laikom.
Poniżej trochę ważnych informacji
POMIAR ŚWIATŁA
800si posiada 3 rodzaje pomiaru światła: - 14 polowy matrycowy o kształcie plastra miodu (pomiar inteligentny) - CW (centralnie-ważony), czyli mierzy światło z większej części kadru z uwypukleniem środka - SPOT (punktowy), mierzy 2,7% środka kadru Matryca w tym modelu spisuje się w większości przypadków bardzo dobrze, lecz ja używam praktycznie tylko pomiaru CW oraz SPOT. Jest to kwestia przyzwyczajenia i mojej fanaberii :)) Wyboru pomiaru dokonuje się za pomocą przycisku pod klapką (o której napisze poniżej) i pokrętła na aparacie. Aparat oferuje następujące możliwości pomiaru ekspozycji: P - tryb pełnej automatykiPs - preselekcja czasuPa - preselekcja przysłony S - ręczne ustawianie czasu A - ręczne ustawianie przysłony (najczęściej wykorzystywane przeze mnie) Aparat umożliwia także wprowadzanie korekcji od -3 do +3 co 1/2 EV Korekcje można wprowadzić wciskając przycisk z symbolem +/- po prawej stronie (patrząc wprost na aparat) i przekręcając pokrętło. Mamy do dyspozycji także programy tematyczne: Portretowy, Pejzażowy, Makro, Sportowy, Nocny Programy włączamy naciskając przycisk po lewej stronie (patrząc od góry) z symbolem twarzy i przekręcamy pokrętło.
USTAWIENIE OSTROŚCI
Możliwe jest ustawianie ostrości za pomocą układu AF (auto focus) jak również ręcznie, po naciśnięciu przycisku znajdującego się po prawej stronie body (patrząc na aparat od przodu). Układ AF opiera się na 4 polach (lewy, prawy, środkowy, górny). Można używać wszystkich czujników jednocześnie, wtedy komputer sam dobiera z którego czujnika korzysta (nie zawsze spisuje się to tak jakby chciał fotograf, dlatego ja stosuję tylko środkowy czujnik). W przypadku słabego oświetlenia lub przy niskokontrastowych obiektach uaktywnia się układ wspomagający AF. Wtedy aparat wysyła wiązkę czerwonego światła "ułożoną" we wzorek. Zasięg tego wspomagania działa w odległości od 0,7 - 7m. "lampka" wspomagająca znajduje się obok spustu migawki. Możliwe są trzy rodzaje ustawiania ostrości: A - po lekkim naciśnięciu spustu migawki aparat włącza układ automatycznego ustawiania ostrości. Jeżeli fotografowany obiekt znajduje się w ruchu wówczas następuje ciągła korekta ostrości, a w przypadku obiektów statycznych ustawienie ostrości pozostaje stałe.C - aparat ustawia ostrość w sposób ciągły tak długo jak długo wciśnięty jest spust migawki. Ten tryb jest stosowany przy wykonywaniu obiektów będących w ciągłym ruchu. S - w tym trybie aparat o lekkim naciśnięciu spustu migawki ustawia jednorazowo ostrość fotografowanemu obiektowi. Ostrość pozostaje zachowana i można wtedy przekadrować bez utraty ostrości wymaganego obiektu. Ja praktycznie wykorzystuje tylko ten tryb. Wybór trybu śledzenia ostrości znajduje się także pod klapką. Aparat posiada także funkcje EYE-START, która uaktywnia się po przesunięciu przełącznika znajdującego się na tylniej ściance aparatu w pozycje "ON". Aparat wtedy śledzi obiekt automatycznie, bez przyciskania spustu (tak ja to się miało w przypadku trybu C). Tryb EYE-START działa tylko po wzięciu aparatu w dłoń i przyłożeniu do oka. W uchwycie aparatu jak również przy celowniku znajdują się czujniki. Dlatego zastosowano takie rozwiązanie, ponieważ gdyby aparat został położony, a w jego polu widzenia byłby poruszający się obiekt, aparat samoczynnie ustawiałby ostrość co wpływałoby na skrócenie żywotności baterii. (trochę to łopatologicznie, ale chce aby wszystko było jasne). ŚWIATŁO BŁYSKOWE
Aparat jak niemal wszystkie obecnie lustrzanki wykorzystuje pomiar TTL. Istnieje możliwość wprowadzania korekcji światła błyskowego bezpośrednie z korpusu przyciskając przycisk nad przyciskiem korekcji ekspozycji opisanym powyżej i przekręcając pokrętło. Możliwa jest korekcja od -3 do +3 co 1/2 EV. W korpus jest wbudowana lampa błyskowa (najmocniejsza jaką kiedykolwiek wbudowano w lustrzankę) o liczbie przewodniej 14-20 odpowiednio dla ogniskowych 24mm i 80mm. Taki tez zakres ogniskowych pokrywa w/w wbudowana lampa. Lampa posiada także automatyczny zoom dostosowujący się automatyczne do ogniskowej obiektywu. Umożliwia także redukcję czerwonych oczu poprzez wysłanie przedbłysku. Redukcję uruchamia się poprzez naciśnięcie przycisku znajdującego się pod klapką i przekręcenie pokrętła. Lampa wbudowana dodatkowo pracuje jako "sterownik" błysku do lamp zewnętrznych. System Minolty pozwala na bezprzewodowe sterowanie lampami błyskowymi bez dodatkowych akcesorii. Podczas bezprzewodowego wyzwalania błysku działa tryb TTL. Najkrótszy czas synchronizacji błysku to 1/200s. a w trybie bezprzewodowym 1/60s. po założeniu na aparat zewnętrznej lampy błyskowej możliwa jest synchronizacja na drugą lamelkę, bądź synchronizacja z krótkim czasami migawki aż do 1/8000s. czyli najkrótszego czasu jaki pozwala uzyskać body. Na takie "zabiegi" pozwalają flash'e 3600HS D, 5400HS, 5600HS D. Podczas fotografowania z zewnętrznym flash'em na krótkich (poniżej 1/200s.) czasach należy pamiętać o bardzo znaczącym spadku zasięgu błysku! Przy trybie HSS lama wysyła bardzo krótki przedbłysk, zauważalny tylko przy czasach 1/250, 1/300, 1/350. Aparat pozwala także na bracketing światła błyskowego.
FUNKCJE UŻYTKOWNIKA
Numer funkcji indywidualnej
Nastawienie / Możliwości
1 / Priorytet działania
1 / priorytet ustawiania ostrości 2 / priorytet wyzwalania migawki
2 / Zwijanie powrotne
1 / uruchomienie automatyczne 2 / uruchomienie ręczne
3 / Wciąganie końcówki filmu
1 / wciągany do kasety 2 / wystaje z kasety
4 / Zapamiętanie czułości kody DX
1 / włączona 2 / wyłączona
5 / Działanie flasha z automatyką programową
1 / wyzwalanie ręczne 2 / wyzwalanie automatyczne
6 / Przycisk blokowania ustawienia ostrości w niektórych obiektywach AF
1 / pamiętanie ostrości 2 / wybór centralnego sensora 3 / ciągłe ustawianie ostrości
7 / Włączenie czujników wizjera celownika
1 / sensor na uchwycie 2 / przełącznik główny
8 / Licznik zdjęć
1 / zlicza rosnąco 2 / zlicza malejąco
9 / Pole ustawiania ostrości AF
1 / duże pole ustawiania AF lub pojedyńczy sensor 2 / centralny sensor tylko przy wciśniętym przycisku AF
10 / Przycisk pamięci ekspozycji
1 / aktywny tylko przy wciśniętym przycisku AEL 2 / włączanie/wyłączanie przez kolejne naciśnięcia przycisku AEL
11 / Sposób naświetlania serii zdjęć
1 / normalnie -, + 2 / -, normalnie, +
12 / Zwijanie powrotne filmu
1 / cicho 2 / szybko
13 / Czas wyświetlania wskazań w celowniku
1 / 5 sekund 2 / 10 sekund 3 / 30 sekund
14 / Wskaźnik pola ustawienia ostrości AF
1 / włączony przy naciśniętym przycisku AF 2 / wyłączony przy zapamiętywaniu ostrości
15 / Działanie przełącznika EYE-START
1 / Eye-Start włączony/wyłączony 2 / blokada przesuwki włączona/wyłączona, Eye-Start stale wyłączony 3 / blokada przesuwki włączony/wyłączony, Eye-Start stale włączony
16 / Dostosowanie wbudowanej lampy błyskowej do ogniskowej obiektywu
1 / automatyczne dostosowanie 2 / stałe ustawienie na szeroki kąt
Pytania pod nr tel.
Leszek Orczykowski
668 [zasłonięte] 67 44
Mile widziany odbiór osobisty w Warszawie.
Zapraszam za inne moje aukcje.