Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

MINERAŁY ROZPOZNAWANIE CECHY ZEWN WŁASN. CHEMICZNE

24-01-2012, 5:49
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 50 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2041559180
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 11   
Koniec: 16-01-2012 20:34:04

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1955
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
ROZPOZNAWANIE MINERAŁÓW

NA PODSTAWIE CECH ZEWNĘTRZNYCH I WŁASNOŚCI CHEMICZNYCH



PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)


AUTOR -
ANDRZEJ BOLEWSKI

WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - WYDAWNICTWA GEOLOGICZNE, WARSZAWA 1955
WYDANIE - 1
NAKŁAD - 2000 + 125 EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
DOBRY MINUS JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM, USZKODZENIA, OKŁADKA LUZEM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
ORYGINALNA, MIĘKKA

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - 176
WYMIARY - 20,5 x 14,5 x 1 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,181 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
ZAWIERA


KOSZT WYSYŁKI -
8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI, DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI.

ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU. (PREFEROWANYM JĘZYKIEM KONTAKTU POZA OCZYWIŚCIE POLSKIM JEST ANGIELSKI, MOŻNA OCZYWIŚCIE PRÓBOWAĆ KONTAKTU W SWOIM JĘZYKU NATYWNYM.)

I AGREE to SEND ITEMS ABROAD. The COST of DISPATCHING In SUCH CASE, IS ESTABLISH ACCORDING TO PRICE-LIST of POLISH POST OFFICE SEVERALLY And it IS DEPENDENT FROM WEIGHT of OBJECT. ( The PREFERRED LANGUAGE of CONTACT WITHOUT MENTIONING POLISH IS ENGLISH, BUT YOU CAN OBVIOUSLY TRY TO CONTACT ME IN YOUR NATIVE LANGUAGE.)


DODATKOWE INFORMACJE - W PRZYPADKU UŻYWANIA PRZEGLĄDARKI FIREFOX MOŻE WYSTĄPIĆ BŁĄD W POSTACI BRAKU CZĘŚCI TEKSTU LUB ZDJĘĆ, NIESTETY NARAZIE JEDYNYM ROZWIĄZANIEM JAKIE MOGĘ ZAPROPONOWAĆ TO UŻYCIE INTERNET EXPLORERA LUB WYSZUKIWARKI "OPERA", Z GÓRY PRZEPRASZAM ZA NIEDOGODNOŚCI.
PRZY OKAZJI PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.



SPIS TREŚCI LUB/I OPIS -

BIBLIOTEKA ZAWODOWA GEOLOGA
METODY PRACY 25
ANDRZEJ B0LEWSK1
ROZPOZNAWANIE MINERAŁÓW
NA PODSTAWIE CECH ZEWNĘTRZNYCH I WŁASNOŚCI CHEMICZNYCH
WARSZAWA 1955
WYDAWNICTWA GEOLOGICZNE
Redaktor: Daniela DOBROWOLSKA
Redaktor techn.: R. GOC Korektor: A. BIEŃKOWSKA WYDAWNICTWA GEOLOGICZNE - WARSZAWA - 1955





WSTĘP

Skorupa ziemska zbudowana jest z mas skalnych, np. Tatry Wysokie i Karkonosze — z granitów, wzgórza rozciągające się między Krakowem a Częstochową — z wapieni, najwyższe części Łysogór — z kwarcytów, a rozległe równiny województw centralnych utworzone są głównie z glin, piasków i żwirów. Wszystko to są skały. Jedne z nich są lite i wytrzymałe jak granit, inne plastyczne jak gliny, jeszcze zaś inne sypkie jak piaski i żwiry, wszystkie jednak mają wspólne cechy. Gdy dokładniej im się przyjrzymy, to dostrzeżemy, że niektóre z nich nie są jednorodne, lecz składają się z różnych składników, które można wydzielić sposobami fizycznymi, np. przez mechaniczne rozkru-szenie i wybieranie składników granitu można wydzielić ziarna kwarcu, skalenia i miki. Takie fizycznie i chemicznie jednorodne składniki skorupy ziemskiej nazywamy minerałami.
W budowie skorupy ziemskiej bierze udział około 1500 minerałów. Większość z nich występuje w tak małych ilościach, że nie ma specjalnego znaczenia. Pokaźna jednak część minerałów znajduje praktyczne zastosowanie i stanowi niezastąpiony fundament współczesnej techniki. Cała produkpja hutnicza, odlewnicza, ceramiczna, szklarska, materiałów ogniotrwałych, budowlanych materiałów wiążących, a także znaczna część produkcji chemicznej, mechaniki precyzyjnej i innych ważnych gałęzi przemysłu oparta jest na wykorzystywaniu fizycznych lub chemicznych własności surowców mineralnych. Nazwą surowce mineralne obejmujemy wykorzystywane praktycznie minerały i skały.
Wielka ilość minerałów i rozmaitość ich użytkowania powoduje potrzebę rozpoznawania ich prostymi metodami na podstawie cech zewnętrznych i własności chemicznych. Te proste sposoby od dawna stosowane w górnictwie, mimo rozwoju nowoczesnych metod badania minerałów, nie utraciły znaczenia w tych wszystkich przypadkach, gdy badania przeprowadza się z dala od pracowni wyposażonych w nowoczesną aparaturę. Roz-
poznanie minerału na podstawie cech zewnętrznych i własności chemicznych — to zarazem najlepsza droga do praktycznego zapoznania się ze światem minerałów.
Sposoby oznaczania minerałów na podstawie cech zewnętrznych przeszły z kopalń do pracowni naukowych Akademii Górniczej we Freibergu Saskim, gdzie w połowie XIX wieku doczekały się pierwszych naukowych opracowań (v. K o b e 11, A. Weisbach, C. F. Plattner i in.), w ostatnim zaś stuleciu zostały pogłębione dzięki pracy mineralogów radzieckich (N. M. F e d o r o w s k i, W. G. M u z a f a r o w, P. M. I s a-k o w, W. A. Nazarienko, N. S. Połuekto w), niemieckich (A. S c h ii 1 1 e r), francuskich (L. D u p a r c, A. Mon-n i e r) i anglosaskich (J. D., D a n a, C. S. H u r 1 b u t, H. B. G r a-ves, O r sin o C. Smith). Poszczególni autorzy rozmaicie traktują te metody: jedni starają się zachować ich przystosowanie do prymitywnych warunków pracy poszukiwawczej (A. Weisbach, ~C. S. Hurlbut), inni rozwijają sposoby chemiczne (v. Ko-bell, N. M. Fedorowski, H. B. Graves, P. M. Isakow, W. A. Nazarienko, N. S. Połuektow), niektórzy zaś (O. C. Smith) podjęli usiłowania w kierunku wprowadzenia chemii jakościowej oraz niektórych nowoczesnych metod fizycznych (światło ultrafioletowe). W zasadzie jednak wszyscy dążą do najdokładniejszego wykorzystania megaskopowych własności minerałów (barwa, połysk i in.) oraz prostych reakcji chemicznych.
Oznaczanie minerałów na podstawie własności fizycznych i prostych reakcji chemicznych zostało na teren polski przeszczepione w r. 1909 przez Z. R c? z e n a i St. K a m e c k i e g o, którzy pracowali pod kierunkiem Józefa Morozewicza. Dziełko tych autorów osiągając duży sukces dydaktyczny doczekało się dwóch wydań; na nim kształcili się niemal wszyscy ci mineralodzy, petrografowie i geolodzy, a także część górników, chemików, którzy studiowali w krajowych uczelniach.
Z. Rożen i St. Kamecki, opracowując ,,Klucz do oznaczania minerałów na podstawie cech zewnętrznych i najprostszych reakcji chemicznych" (1 wyd. Kraków 1909, 2 wyd. Kraków 1925), za podstawę przyjęli dzieło A. Weisbacha „Tabellen zur Bestimmung der Mineralien durch aussere Kennzeichen", które w okresie 1857—-1921 doczekało się 11 wydań, a zatem zdało egzamin życiowy na przestrzeni trzech ćwierci wieku. Celowe przeto wydało się ułożenie nowego podręcznika, który by uwzględniając postęp nauki wychodził z dydaktycznej koncep-
cji A. Weisbacha, jako że jest ona głęboko zakorzeniona na gruncie polskim wskutek tego, że przez 40-letni okres posługiwano się podręcznikiem Z. Rozena i St. Kameckiego. Okazało się jednak konieczne nawiązanie do nowszych prac P. M. Isa-kowa, N. M. Fedorowskiego, C. S. Hurlbuta jr, H. B. Gravesa, A. Schiillera, W. A. Nazarienki, N. S. Połuektowa a także do pracy Orsino C. Smitha i niektórych innych.
Na tym założeniu oparte zostało opracowanie pierwszej części podręcznika A. Bolewski i St, Jaskólski „Oznaczanie minerałów" (Państwowy Instytut Geologiczny, Prace specjalne. Tom II. Warszawa 1951), którego dalsze części omawiają oznaczanie minerałów przeźroczystych na podstawie cech optycznych w świetle przechodzącym oraz oznaczanie minerałów nieprzeźroczystych na podstawie cech optycznych przy użyciu mikroskopu kruszcowego. Obecnie w drugim wydaniu ukazuje się część pierwsza tego opracowania zmieniona przez wprowadzenie niektórych metod dotychczas w Polsce na szerszą skalę nie stosowanych.
Podręcznik oddawany obecnie do rąk czytelnika ma długą, niemal stuletnią tradycję, gdyż wywodzi się z pierwszych opracowań frajberskich i najdawniejszych prac polskich z tej dziedziny. Trzeba bowiem docenić fakt, że mineralogia jak i inne nauki geologiczne wywodzi się z praktycznych poczynań górnika, które wzbogacamy myślą i wysiłkiem naukowym po to, by stwarzać coraz doskonalsze narzędzia w służbie ludzkości walczącej o lepsze warunki bytu. W tym więc podręczniku znajdzie czytelnik doświadczenie górnicze wzbogacane osiągnięciami nauki — zestawione w celu umożliwienia mu przygotowania się do naukowej pracy badawczej lub do pracy nad coraz lepszym poznaniem bogactw mineralnych kraju i coraz lepszym oddaniem ich w służbę gospodarki narodowej.





LITERATURA

B 01 e w s k i A., J a s k ó 1 s k i St. — Oznaczanie minerałów. Warszawa 1951.
Duparc A. — Tiaite de Techniąue Mineralogiąue et Petrographiąue. Paris 1913.
Graves H. B. jr. — The Minerał Key. New York — London 1947.
Huiibut C. S. - Manuał of Mineralogy. New York 1947.
I s a k o w P. M. — Analiza jakościowa rud i minerałów metodą rozcierania proszków. Biblioteka Zawodowa Geologa. Warszawa 1954.
Kobell v. — TaCeln zur Bestimmung der Minerałien. Miinchen 1921.
Kopczenowa E. W. Analiza mineralogiczna szlichów. Biblioteka Zawodowa Geologa. Warszawa 1955.
M y -i a (fi a p o u B. T. - Onpeio, mu/ib MiwepajiOB u iopHbix nopo;t Moc KM 1950.
H a 3 8 p e h K o B. A., O q ,n y c k t o b H. C. — nojiyMHKpoxnMHiecKHfi ana .lin MHHepaJioa u pya. Mockbm 1950.
Rożen Z., Kamee k i St. — Klucz do oznaczania minerałów. 1 wyd. Kraków 1909, 2 wyd. Kraków 1925.
Schiiller A. — -Die Eigenschalten der Minerale. I. Berlin 1950.
S m i t h Orsino C. — Identification and Qualitative Chemical Analysis of Minerals. New York 1946.
War ren ^A. -— Manuał of Determinalive Mineralogy. Boston Mass. 1931.
Weisbach A. —- Tabellen zur Bestimmung der Minerałien durch aussere Kennzeichen. Leipzig 1921.
W i e d i e n i e j e w a N. E-. i W i k u ł o w a M. F. — Metoda badania minerałów ilastych za pomocą barwników i jej zastosowanie w litologii. Biblioteka Zawodowa Geologa. Warszawa 1954.





SKOROWIDZ MINERAŁÓW

A
Achroit 160—161 Adular 152—153 Agat 160—161 Akmit 116—117, 148—149 Aksynit 156—157 Aktynolit 11, 20, 148—149 Akwamaryn 162—163 Alabandyn 92, 116—117 Alabaster 124—125 Albit 154—155 Aleksandryt 164—165 Almandyn 20, 158—159 Alofan 120—121 Alumogel 130—131 Ałunit 136—137 Amazonit 154—155 Ambligonit 154—155 Ametyst 158—159 Amezyt 112—113, 122—123 Amfibole jednoskośne 116—117,
118—119, 148—149 — rombowe 150—151 Amiant 148—149 Anabergit 13, 114—115, 130—131 Analcym 150—151 Anataz 150—151 Andaluzyt 162—163 Andezyn 154—155 Andradyt 158—159 Anglezyt 132—133 Anhydryt 8, 134—135 Aniwit 88—89 Ankeryt 43, 45, 138—139 Annabergit p. Anabergit Anortyt 154—155 Antofilit 150—151 Antozonit 138—139 Antracyt 98—99 Antygoryt 112—113, 122—123 Antymon rodzimy 82—83 Antymonit 20, 44
Apatyt 8, 9, 142—143 Aplom p. Andradyt Apofilit 142—143 Aragonit 43, 44, 136—137 Arfvedsonit p. Arfwedzonit Arfwedzonit 116—117, 118—119 Argentyt 8, 86—87, 90—91 Arsen rodzimy 53, 82—83, 88—89 Arsenopiryt 84—85 Asbolan 98—99 Asfalt 98—99 Atakamit 114—115 Augit 116—117 Aurypigment 53, 108—109 Autunit p. Otunit Awanturyn Io8—159 Azbest 6, 12
— aktynolitowy p. Amiant
— amfibolowy p. Amiant
— chryzotylowy 134—135
— hornblendowy p Amiant
— serpentynowy p. Azbest chryzo tyłowy
— tremolitowy p. Amiant Azuryt 56, 118—119
B
Ballas p Bort Baryt 10, 13, 55, 134—135 Bauksyt p. Boksyt Bentonit 122—123 Beryl 162—163
— złoty p. Heliodor Biotyt 132—133 Bizmut rodzimy 80—81 Bizmutyn 80—81
Blenda cynkowa p. Sfaleryt —. skorupowa
— smolista p. Uraninit
— uranowa p. Uraninit -Błyszcz żelaza 90—91, 94—95 Boksyt 130—131
Boracyt 162—163
Boraks rodzimy 128—129
Bornit 7, 45, 46, 78—79
Boronatrokalcyt p. Uleksyt
Botryolit p. Datolit
Bort 164—165
Boulangeryt p. Bulanżeryt
Bournonit p. Burnonit
Brajthauptyt 78—79
Braunit 104—105
Brązyt 20, 146—147
Breithauptyt p. Brajthauptyt
Brejneryt 43
Brochantyt p. Broszantyt
Bromargiryt d. Bromit
Bromit 126—127
Brookit p. Brukit
Bronzyt p. Brązyt
Broszantyt 114—115
Brucyt 128—129
Brukit 150—151
Brylant 164—165
Bulanżeryt 86—87
Burnonit 86—87, 92—93
Bursztyn 126—127
Bytownit 154—155 C
Cejlonit 116—117, 164—165
Celestyn 134—135
Cerusyt 14, 43, 44, 134—135
Chabazyt 140—141
Chalcedon 7, 160—161 Chalkantyt 124—3 25 Chalkolit p. Torbernit Chalkopiryt 7, 20, 45, 46, 80—81 Chalkozyn 86—87. 92—93 Chiastolit 150—151 Chloantyt 82—83 Chlorargiryt p. Kerargiryt Chlorospinel 164—165 Chloryt 12, 112—113, 122—123
- niklowy 114—115, 126—127
— żelazowy p. Turyngit Chromit 94—95, 104—105 Chrystofit 92—93. 100—101 Chryzoberyl 164—165 Chryzokola 114—115, 118—119,
132—133
Chryzolit 156—157 Chryzopraz 160—161 Chryzotyl 134 Cyjanit p. Dysten Cymofan p. Chryzoberyl
Cynkit 110 Cynober 65, 106—107 Cynwaldyt 132—133 Cyrkon 162—165 Cytryn 158—158 Czerń miedzi p. Tenoryt
D
Dafnit 112—113, 122—123 Datolit 144—145 Desmin 136—137 Dialag 148—149 Diallag p. Dialag Dialogit 43, 45, 140—141 Diament 6, 9, 164—165 Diaspor 156—157 Dichroit p. Kordieryt Diopsyd 116—117, 148—149 Dioptaz 116—117, 118—119 Dipyr 148—149
Dolomit 42, 43, 44, 70, 138—139 Drawit 160—161 Duryt 98—99, 102—103 Dyskrazyt 82—83
Dykit 120—121 /
Dysten 140—141, 156—157 Dzeolity 11
Dzeolit włóknisty p. Natrolit Dżemsonit 84—85
E
Egiryn 116—117, 148—149 Elbait 160—161 Elektrum 78—79 Eleolit 150—151 Embolit 112—113, 122—123 Enargit 92—93, 100—101 Enstatyt 146—147 Epidot 154—155 Epsomit 128—129 Erytryn 13, 106—107
F
Fajalit 156—157 Famatynit 88—89
Farmakosyderyt 110—111. 114—115 Fayalit p. Fajalit Ferberyt 94—95, 104—105 Fibrolit p. Sylimanit Filipsyt 140—141 Flint p. Krzemień Flogopit 132—133 Fluoryt 8, 9, 74, 138—139 Foleryt 120—121 Forsteryt 156—157 Fosforyt 144—145
Fosgenit 130—131 Frajbergit 88—89 Franklinit 94—95 Freibergit p. Frajbergit Fuchsyt p. Fuksyt Fuksy t 130—131 Fuzyt 98—99, 102—103
G
Gahnit p. Ganit Galena 6, 8, 14, 66, 86—87 Galman 128—129, 142—143, 144—145
- biały 128—129, 142—143, 144—145
- czerwony 128—129, 142—143. 144—145
- krzemowy 128—129, 142—143, 144—145
- węglanowy 128—129, 142—143, 144—145
Ganit 164—165
Garnieryt 114—115, 128—129
Gebsyt p. Hydrargilit
Geokronit 86—87
Gersdorfit 82-Ś3. 90—91
Getyt 102—103
Gibbsyt p. Hydrargilit
Gips 9, 124—125
—- włóknisty p szpak gipsowy
Glaukofan 118—119, 150—151
Glaukonit 112—113
Glinki odbarwiające p. Bentonit
- ogniotrwałe Goslaryt 126—127 Grafit 11, 90—91 Gramatyt p. Tremolit Granaty 158—159
Granat chromowy p. Uwarowit Grinokit 110—111 Grenokit p. Grinokit Grochowiec 14, 136—137 Grosular 158—159
H
Haczetyn 12, 120—121 Halit p. Sól kamienna Haioizyt 120—121 Harmotom 140—141 Haueryt 106—107 Hausmanit 94—95, 104—105 Hauyn 146—147 Hedenbergit 148—149 Heliodor 162—163 Heliotrop 160—161 Hematyt 7, 45, 106—107 Hemimorfit 57, 59. 144—145 Hercynit 116—117
Hermezyt p. Szwacyt Heulandyt 136—137 Hiacynt 162—163 Hialit 152—153 Hibneryt 94—95, 104—105 Hidenit 156—157 Hipersten 146—147 Hornblenda
- bazaltowa 104—105, 112—113
- zwyczajna 116—117, 148—149 Hiibneryt p. Hibneryt Humboldtyn p. Oksalit Hyacynt p. Hiacynt
Hyalit p. Hialit Hydrargilit 130—131 Hydrocynkit 13, 126—127 Hydrofan p. Opal mleczny Hydromagnezyt 134—135 Hypersten p. Hipersten
I
Idokras p. Wezuwian
Hit 120
Illit p. Hit
Ilmenit 29, 68, 94—95
Indygolit 160—161
J
Jadeit p. Żadeit Jamesonit p. Dżemsonit Jargon 162—163 Jaspis kulowy 160—161
- ognisty 108—109, 160—161
- wstęgowy 160—161
- żelazisty 160—161 Jodargiryt p. Jodyt Jodoargiryt p Jodyt Jodyt 108—109, 122—123 Jordanit 86—87
K
Kainit 128—129 Kalait p. Turkus Kalamin p. Hemimorfit Kalaweryt 78—79, 80—81 Kalcyt 8. 9, 13, 14, 42. 43, 44, 70,
132—133
Kamień amazoński p. Amazonit Kaolin 122—123 Kaolinit 120—121 Karbonado 164—165 Karnalit 124—125 Kani 102—103 Karneol 160—161 Kasyteryt 42, 57, 96—97, 104—105,
112—113, 156—157
Keramohalit 124—125 Kerargiryt 122—123 Kizeryt 10, 134—135 Klaryt 98—99, 102—103 Klinochlor 112—113 Kobaltyn 84—85 Kocie oko 158—159 Kolemanit 138—139 Koloradoit 86—87, 92—93 Kolumbit 94—95, 100—101, 104—105 Komaryt 114—115, 126—127 Kordieryt 162—163 Korund 9, 164—165 Kowelin 98—99 Krokoit 110—111 Kryształ górski 158—159 Krwawnik 106—107 Kryolit 130—131 Krzemień 160—161 Kuch 102—103 Kuncyt 156—157 Kupryt 106—107
Kwarc 6, 7, 8, 9, 11, 20, 158—159 dymny 11, 158—159
— różowy 158—159 Kwarzec p. Kwarc
Kwiat antymonu p. Walentynit
— cynkowy p. Hydrocynkit
— kobaltowy p. Erytryn
— miedziowy p. Chalkantyt
— niklowy p. Anabergit
— żelaza 13, 136—137
L-Ł
Labrador 154—155
Lamprobolit p. Hornblenda bazaltowa
Lapis lazuli p, Lazuryt Laumontyt p. Lomonfyt Lazuryt 118—119 Lelingit 82—83 Lepidokrokit 102—103 Lepidolit 132—133 Leucyt 150—151 Libetenit 116—117 lignit p. Węgiel brunatny Limonit 102—103, 112—113 Linaryt 118—119 Lineit 84—85 Linneit p. Lineit Lomontyt 134-^135 Lyszczyki p. Miki
M
Maghemit 108—109 Magnetopiryt p. Piryt magnetyczny Magnetyt 6, 7, 14, 94—95, 100—101 Magnezyt 42, 43, 44, 70, 138—139
— bezpostaciowy 140—141
- krystaliczny 140-141 Malachit 13, 56, 62, 114—115 Manganit 88—89, 92—93 Marialit 146—147 Markasyt 13, 45, 46, 80—81 Martyt 100—101 Mejdzonit 148—149 Mejonit 146—147, 148—149 Melakonit p. Tenoryt Melanit 158—159 Melanteryt 124—125
Melit 110, 126—127 Melnikowit p. Piryt Meroksen 132—133 Metacynabaryt 65, 98—99 Metacynober p. Metacynabaryt Miedź rodzima 78—79 Miki 12,130—131 Mika chromowa p. Fuksyt
— krucza 132—133
— potasowa p. Muskowit
— rubinowa p. Lepidokrokit
— sodowa p. Paragonit
— uranowo-wapienna p. Otunit
— żelaza 90—91, 96—97 Mikroklin 152—153 Mileryt 45, 46, 78—79 Milleryt p. Mileryt Mimetezyt 136—137 Mimetyt p. Mimetezyt Minerały ilaste 120—121 Molibdenit 84--85 Monacyt 144—145 Montmorylonit 120—121 Morion 158—159 Morganit 162—163 Muriacyt p. Anhyrii 5 1 Muskowit 130—131 Mydlak 102—103
N
Natrolit 146—147 Nefelin 150—151 Nefryt 148—149 Nikielin 6, 78—79 Niobit p. Kolumbit Noumeait p. Garnieryt Nozean 146—147 Numeit p. Garnieryt
o
Oksalit 108—109 Cligoklaz 154—155 Oliwin 156—157 Omfacyt 148—149 Onyks 160—161 Opal 152—153
— jaspisowy 152—153
— mleczny 152—153
— ognisty 152—153
— prazowy 152—153
— szlachetny 152—153
— żelazisty 152—153 Ortoklaz 9, 20, 152—153 Otunit 110—111
Ozokeryt 100—101, 108—109, 120—121
P
Paragonit 130—131 Penin 112—113 Pennin p. Penin Penninit p. Penin Pentlandyt 80—81 Perowskit 150—151 Pianka morska p. Sepiolit Pikotyt 106—1-07 Pimelit 114—115, 128—129 Pirargiryt 86—87 Pirokseny jednoskośne 116—117, 148—149
— rombowe 146—147 Piroluzyt 84—85, 90—91 Piromorfit 130—131 Pirop 158—159 Pirotyn 80-—81
Piryt 6, 7. 8, 13, 14, 45, 46, 80—81
— magnetyczny 45, 46, 80—81 Pistacyt p". Epidot Plagioklazy 154—155 Platyna rodzima 82—83 Plazma 160—161
Pleonast 116—117, 164—165
Polianit 90—91
Polibazyt 86—87. 92—93
Polihalit 134—135
Praż 158—159
Prehnit p. Prenit
Prenit 154—155
Prochloryt 112—113
Proustyt p. Prustyt
Prustyt 106—107
Psylomelan 100—101, 104—105
R
Ramelsbergit 88—89 Rammelsbergit p. Ramelsbergit
Realgar 53, 108—109 Retyzyt 114—115, 126—127 Rezynit 126—127 Riebeckit p. Rybekit Rodochrozyt p. Dialogit Rodonit 152—153 Ropa naftowa 120—121 Roscoelit p. Roskelit Roskelit 132—133 Rtęć rodzima 80—8) Rubin 164—165 Rubelit 160—161 Rubellit p. Rubelit Ruda darniowa 102—103 Rutyl 90—91, 94—95 104—105,
112—113, 154—155
S
Saffloryt p. Safloryt Safloryt 88—89 Saletra chilijska p. Saletra sodowa
— potasowa 122—123
— sodowa 122—123 Sanidyn 152—153 Sasolin 12 Selenit 124—125 Senarmontyt 126—127 Sepiolit 128—129
Serpentyn płytkowy p. Antygoryt
— włóknisty p. Chryzotyl Serycyt 130—131
Sfaleryt 6, 102—103, 110—111,
138—139 Sfen p. Tytanit Sferosyderyt 14, 140—141 Siarka rodzima 6, 13, 42, 65, 66,
108—109, 126—127 Skalak 102—103 Skalenie 11, 152—153
— potasowe 152—153
— sodowo-wapniowe p. Plagioklazy
— sodowy p. Albit
— wapniowy p. Anortyt Skapolity 146—147 Skorodyt 136—137 Skuterudyt 84—85 Smaltyn 82—83 Smitsonit 43, 44, 140—141 Sodalit 146—147 Solfataryt p. Ałun sodowy
Sól kamienna 7. 8, 13, 122—123
— spiżowa 124—125
— szybikowa 122—123
— trzaskająca 124—125
— zielona 124—125
Śperrylit p. Śperyłit
Sperylit 84—85, 90—91 Spesartyn 158—159 Spinel 162—163
- niebieski 162—163 Spodumen 156—157 Srebro rodzime 82—83
— rogowe p. Kerargiryt Stanin 80—81, 88—89 %tannin p. Stanin Staurolit 162—163 Steatyt 120—121 Stefanit 86—87, 92—93 Stroncjanit 43, 44, 45, 138—139 Stylbit p. Desmin
Sukcynit p. Bursztyn
Syderyt 14, 43, 45, 70. 140—141
- ilasty 140—141
Sylimanit 156—157
Sylwanit 80—81, 84—85
Sylwin 124—125
Szafir 164—165
Szamozyt 14, 114—115
Szelit 10, 142—143
Szerlit 160—161
Szmaragd 162—163
Szmirgel 164—165
Szpak gipsowy 6, 12, 124—125
— solny 12, 124—125 Szpat islandzki 132—133 Szuchardyt 114—115, 126—127 Szwacyt 88—89
T
Tachhydryt p. Tachyhydryt Tachyhydryt 124—125 Talk 9, 120—121 Tantalit 94—95, 100—101 Tenantyt 88—89 Tenoryt 92—93, 10-0—101 Tetraedryty 88—89, 92—93 Tetraedryt 88—89
— bizmutowy p. Aniwit
— rtęciowy p. Szwacyt
— srebrowy p. Frajbergit Tomsonit 146—147 Topaz 9, 164—165 Torbernit 114, 126—127 Tremolit 148—149 Tryfan p. Spodumen Trzewiowiec 134—135 Turkus 146—147 Turmalin 160—161
—czerwony p. Rubelit —- litowy p. Elbait
— magnezowy p. Drawit
— niebieski p. Indygoiit
— żelazawy p. Szerlit Tygrysie oko 158—159 Tynkal p. "Boraks rodzimy Tytanit 144—145
U
Uleksyt 120—121 Ullmanit p. Ulmanit
Ulmanit 82—83
Uraninit 100—101
1 Uranit wapniowo-fosforowy p. Otunit
Uranofan p. Uranofil
Uranotyl 110—111
Uwarowit 116—117, 158—159 W .
Wad 10, 100-101
Walentynit 130—131
Wanadynit 110—111, 132—133
Wawelit 136—137
Werdelit 160—161
Werneryty p. Skapolity
Wezuwian 156—157
Węgiel brunatny 102—103
— kamienny 98—99
Wilemit 150—151
Willemit p. Wilemit
Witeryt 43, 44, 45
Witriol cynkowy p. Goslaryt
— miedziowy p. Chalkantyt
— żelazawy p. Melanteryt Witryt 98—99, 102—103 Wiwianit 118—119, 122—123 Wolastonit 142—143
Wolframit 29, 70,J 94—95, 104—105 Wosk ziemny p. Ozokeryt Wulfenit 132—133
Wurcyt 102—103, 110—111, 138—139
Z
Zeolity 11
Ziemia okrzemkowa 152—153 Złoto rodzime 6. 78—79 Zloty beryl p. Heliodor Zoizyt 154—155
Ż
Żadeit 148—149 Żelaziak brunatny p. Limonit
— czerwony p. Hematyt
— ilasty p. Syderyt ilasty
— magnetyczny p. Magnetyt
— tytanowy p. Ilmenit Żelazo rodzime 42, 90—91 Żywica kopalna p. Bursztyn
p. Rezynit





SPIS RZECZY

Wstęp................., 3
Rozpoznawanie minerałów na podstawie cech zewnętrznych
A. Cechy zewnętrzne minerałów.......... 5
a) Połysk................ 6
b) Przezroczystość............y 7
c) Barwa i rysa.............. 7
d) Spójność............... 8
e) Łupliwość i przełam............ 8
f) Twardość............... 9
g) Ciężar właściwy.............. 10
h) Skupienia .............. 10
i) Magnetyzm.............- 14
, B. Tok postępowania przy rozpoznawaniu minerałów na podstawie
cech zewnętrznych............. 15
Rozpoznawanie minerałów na podstawie własności chemicznych . . 16
A. Analiza dmuchawkowa............ 16
1. Oznaczanie punktu topnienia minerału........ 19
2. Barwienie płomienia............ 20
3. Badanie w rurce zamkniętej (RZ)........ 24
4. Badanie w rurce otwartej (RO)......... 25
Właściwa analiza dmuchawkowa........ 26
5. Badanie na węglu............ 29
6. Badanie na gipsie............ 35
7. Barwienie szkliwa boraksowego lub fosforanowego (perły) . 39
B. Rozpoznawanie minerałów metodą proszkowania („rozcierania proszków") . 41
C. Rozpoznawanie minerałów na podstawie własności chemicznych
określanych sposobami mokrymi......... 41
1. Doraźne badania chemiczne.......... 41
a) Bezpośrednie metody rozpoznawania minerałów sposobami chemicznymi............ 42
I. Wykrywanie żelaza rodzimego....... 42
II. „ siarki rodzimej........ 42
III. „ kasyterytu......... 42
IV. „ ciał promieniotwórczych..... 42
V. Odróżnianie uwodnionych tlenków żelazowych od sub-
stancji bitumicznych....... 42
VI. Rozróżnianie kalcytu, dolomitu, magnezytu i innych
węglanów......... 42
VII. „ żółtych siarczków....... 45
#
VIII. Rozróżnianie srebrzystych i szarych minerałów o rysie
czarnej lub szarej....... 46
IX. Rozróżnianie minerałów ilastych...... 43
b) Pośrednie metody rozpoznawania minerałów sposobami chemicznymi na podstawie stwierdzenia obecności poszczególnych pierwiastków......... 48
Wprowadzanie minerałów do roztworu...... 48
Stwierdzanie obecności pierwiastków:...... 51
Amon.......... -2
Antymon....... 52
Arsen........".."....] 53
Azot............... 54
Bar............... 55
Bizmut..... . 55
Bor...........: : : : : m
Brom............... 56
Chlor............... 55
Chrom........-....... 57
Cyna............... 57
Cynk............... 57
Cyrkon............... 58
Fluor............... 58
Fosfor.....,......... 58
Glin............... 59
Jod . /.............. 59
Kadm............... 60
Kobalt............... go
Krzem............... 60
Lit................ 60
Magnez............... 61
Mangan.............. gi
Miedź............... 62
Molibden.............. 62
Nikiel................ 63
Ołów.......- . . "...... 64
Potas............... 64
Rtęć......."........ 65
Selen............... 65
Siarka............... 65
Sód................ 66
Srebro .............. . gg
Stront............... 67
Tellur............... 67
Tytan................ 6S
Uran............... 68
Wanad.............. gg
Wapń............... 69
Węgiel............... 69
Wolfram.............. 7,9
Złoto............... 70
Żelazo............... 70
2. Chemiczna jakościowa analiza minerałów...... 71
Przyrządy, materiały i odczynniki niezbędne przy rozpoznawaniu minerałów na podstawie cech zewnętrznych i własności chemicznych
a) Przyrządy .............71
b) Materiały............. 72
c) Odczynniki chemiczne..........72
Tok rozpoznawania minerałów na podstawie cech zewnętrznych i własności chemicznych..............74
Cechy zewnętrzne i najprostsze reakcje chemiczne najważniejszych
minerałów.................75
Literatura.................166
Skorowidz minerałów..............167




Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI