Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

MIKOŁAJ REJ, 1905, Łopieńscy, S.Cercha (1[zasłonięte]867-19)

11-05-2015, 10:31
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 2 500 zł     
Użytkownik RzeczyDawne
numer aukcji: 5316833747
Miejscowość Małopolska / Tarnów
Wyświetleń: 52   
Koniec: 11-05-2015 10:14:19
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Unikatowa, muzealna, reliefowa plakieta z brązu łącząca kilka wybitnych postaci - ojca literatury polskiej Mikołaja Reja (1[zasłonięte]505-15), który został sportretowany przez słynnego krakowskiego malarza i rysownika Stanisława Cerchę (1[zasłonięte]867-19) na plakiecie wykonanej w 1905 roku w zakładzie Braci Łopieńskich w Warszawie z okazji 400-lecia narodzin Mikołaja Reja. Plakieta została wręczona w 1928 roku bibliotekarzowi, historykowi literatury i bibliografowi Kazimierzowi Piekarskiemu (1[zasłonięte]893-19) na pamiątkę i w dowód wdzięczności wraz z listem dziękczynnym przez krakowskich drukarzy.

Postać Mikołaja Reja ukazana została z profilu, w ujęciu do pasa, poeta w dłoniach trzyma charakterystyczne atrybuty - pióro oraz księgę. Po prawej stronie sylwetki pisarza znajduje się herb Rejów - Topór, natomiast z lewej wyryty został napis: "MIKOŁAY REY Z NAGŁOWIC". W prawej części umieszczony został podpis autora "S.Cercha", pod spodem napis "OYCV LITERATVRY POLSKIEJ / 1[zasłonięte]505-19 / WARSZAWA", a pod spodem znak firmowy wykonawcy czyli Braci Łopieńskich - z jednej strony wyryte "Br.ŁOPIEŃSCY", a po drugiej "WARSZAWA".

Pod plakietą Mikołaja Reja umieszczona jest tabliczka z dedykacją: "MIŁOŚNIKOWI KSIĄG / DR. KAZIMIERZOWI PIEKARSKIEMU / DRUKARZE KRAKOWSCY / 1928"

Całość przymocowana jest do płyty oprawionej w skórę, którą można rozłożyć i ustawić dzięki podporze przytwierdzonej z tyłu, po jej złożeniu plakietę można przechowywać w tekturowym pudełku. Oprawę wykonał krakowski zakład introligatorski, na podporze zamieszczona jest informacja "Wykonał introligator / TADEUSZ AUGUSTYN / Kraków 1928"

List skierowany do Kazimierza Piekarskiego przez krakowskich drukarzy rozpoczyna się od słów: "Miłośnikowi ksiąg, Doktorowi Kazimierzowi Piekarskiemu, Krakowscy drukarze"

Taka sama plakieta znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Pozycja bardzo rzadka, nie pojawiająca się na rynku antykwarycznym.

Stanisław Cercha (1[zasłonięte]867-19) - ur. w Krakowie, malarz i rysownik, historyk sztuki, folklorysta i etnograf, syn Maksymiliana Cerchy, wybitnego malarza, rysownika. Pobierał nauki o ojca, a następnie w latach 1[zasłonięte]881-18 studiował w Szkole Sztuk Pięknych m.in. u J. Matejki. Malował portrety, pejzaże i zabytki Krakowa, wystawiła w kraju i za granicą. Kontynuował prace swego ojca rysując zabytki Krakowa oraz wzbogacając jego zbiór rysunków z grobowców, nagrobków i epitafiów. Publikował artykuły poświęcone sztuce, archeologii i etnografii w czasopismach naukowych.

Kazimierz Piekarski (1[zasłonięte]893-19) - polski historyk literatury, bibliotekarz, bibliograf, znawca polskiej sztuki drukarskiej, kolekcjoner ekslibrisów. Studiował filologię polską i słowiańską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1[zasłonięte]917-19 pracował w bibliotece Akademii Umiejętności w Krakowie, następnie w bibliotece Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. W latach 1[zasłonięte]925-19 kierownik działu starych druków w Bibliotece Jagiellońskiej oraz w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Brał udział w rewindykacji zbiorów bibliotecznych i archiwalnych w Moskwie. Zainicjował centralną rejestrację inkunabułów, od 1935 kierował pracami nad nią, wprowadził w Polsce nowatorskie metody wszechstronnego badania starych druków, stworzył nowoczesny warsztat badawczy dziejów ruchu wydawniczego w Polsce od czasów najdawniejszych. Autor prac z zakresu historii drukarstwa, redaktor pism Exlibris i Silva Rerum. Dokonał wielu odkryć bibliograficzno-archiwalnych.

Bracia Łopieńscy - jedna z najstarszych istniejących do dziś polskich firm brązowniczych przełomu wieków i lat międzywojennych, założona w 1862 roku przez Jana Łopieńskiego (1[zasłonięte]838-19), brązownika, rzeźbiarza i odlewnika. Jego działalność kontynuowali synowie oraz wnukowie. Fabryka oferowała różnorodny asortyment towarów: brązy stołowe i salonowe, rzeźbę pamiątkową i dekoracyjną, oświetlenie. Łopieńscy wykonali wiele pomników, posągów i rzeźb kameralnych, wyroby firmy były wielokrotnie nagradzane na wystawach krajowych i zagranicznych. Z powodzeniem konkurowali jakością z brązownikami wiedeńskimi i francuskimi sprzedając swoje wyroby m.in. w Rosji, Wielkiej Brytanii, Niemczech. W okresie II RP fabryka była głównym dostawcą brązów dla urzędów państwowych i placówek dyplomatycznych, wykonywała również cieszące się dużym powodzeniem brązy zarówno w stylach historycznych, jak i nowoczesnych. W zakładach Łopieńskich swoje dzieła odlewali wybitni polscy rzeźbiarze.

Technika wykonania: brąz patynowany

Stan zachowania: bardzo dobry, pudełko z niewielkimi ubytkami

Wymiary: 13 x 8,5 cm (plakieta M.Rej), 25 x 17 cm (skórzana rama), 28 x 22,5 cm (list), 27 x 18,5 cm (pudełko).

Waga całości: około 1,2 kg

Gwarantujemy oryginalność i wiek przedmiotu, który można obejrzeć i odebrać osobiście w Tarnowie (woj. małopolskie), Galeria Antyki, ul. Bernardyńska 14. Na pytania odpowiemy pod nr telefonu:[zasłonięte]795-80-33 lub drogą mailową. Do każdego zakupu dołączany jest paragon fiskalny lub na życzenie faktura VAT Marża. Pozostałe informacje znajdują się na stronie o mnie