SZAŁWIA
Szałwia była wykorzystywana jako roślina lecznicza już w starożytności. W Grecji stosowano ją jako lekarstwo na ukąszenia węża, problemy ze wzrokiem czy utratę pamięci. Arabscy uczeni twierdzili, iż spożywanie szałwii przedłuża życie.
Wykorzystywano ją także w średniowieczu jako lek na przeziębienia, gorączkę, padaczkę, choroby wątroby i zaparcia.
Współcześnie wskazuje się następujące właściwości szałwii:
Działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne - poleca się ją w przypadku różnego rodzaju stanów zapalnych jamy ustnej, gardła czy ropnych zapaleniach dziąseł.
Doskonała na trawienie: Zawarty w liściach szałwii olejek oraz substancja goryczowa powodują, że zioło to wykazuje szereg pożądanych działań w obrębie przewodu pokarmowego. Wyciągi z liści zwiększają wydzielanie soków trawiennych. Mają właściwości rozkurczowe na mięśniówkę jelit, przywracają im normalne ruchy perystaltyczne
Przeznaczona jest dla cukrzyków: wykazuje zdolność do nieznacznego obniżania poziomu glukozy we krwi.
Na poty i nerwy: Wyciągi z szałwii mają działanie przeciwpotne i stosowne są w leczeniu nadmiernej potliwości różnego pochodzenia, np. na tle nadczynności tarczycy czy nadmiernej pobudliwości nerwowej.
· Jako przeciwgrzybiczna kąpiel dla stóp z szałwią
ROZMARYN
Rozmaryn jest bardzo ważny w europejskiej medycynie ziołowej. Posiada szereg cennych właściwości:
posiada właściwości rozgrzewające, pobudza krążenie krwi do głowy, poprawia koncentrację oraz pamięć.
łagodzi również bóle głowy oraz migrenę
pobudza wzrost włosów poprzez poprawienie przepływu krwi do owłosionej skóry głowy.
jest używany w leczeniu epilepsji oraz zawrotów głowy.
podnosi niskie ciśnienie krwi i dlatego jest tak cenionym ziołem w przypadkach: omdleń oraz słabości związanych z ograniczonym krążeniem krwi.
wspomaga odzyskiwanie sił po długoterminowym stresie oraz po chronicznych chorobach.. jest ceniony za posiadanie właściwości „podnoszenia na duchu” i jest pożyteczne w leczeniu łagodnej i umiarkowanej depresji.
działa orzeźwiająco, ściągająco, tonizująco i przeciwzapalnie
znajduje zastosowanie we wspomaganiu leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów.
łagodzi skurczowe bóle żołądka i jelit. Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, pobudza apetyt i poprawia trawienie.
ma właściwości moczopędne i żółciopędne
Działa wzmacniająco, hamuje rozwój bakterii i pomaga przy zaburzeniach krążenia obwodowego.
TRAWA CYTRYNOWA
Trawa cytrynowa jest stosowana przede wszystkim jako napar , który jest popularnym napojem odświeżającym. Ma on przyjemny, cytrynowy smak i aromat, zwiększa zdolność koncentracji i rozjaśnia umysł. Napar z trawy cytrynowej działają przeciw depresyjnie, usprawniają procesy kojarzenia, zapamiętywania i postrzegania, znoszą nerwice wegetatywne. Pobudzają wydzielanie soków trawiennych, krążenie krwi i rozgrzewają ciało. Mają silne właściwości bakteriobójcze. Trawa cytrynowa zastosowana na skórę zmniejsza wydzielanie łoju, odświeża, znosi zapach potu, wykorzystywana jest w przypadku stanów zapalnych gardła, jamy ustnej, krtani, oskrzeli i zatok. Zioło to przynosi ulgę w problemach żołądkowych oraz w zapaleniach stawów. Jest też uważana za środek uspokajający pomagający w relaksacji. Wpływa na poprawę koncentracji, regulację procesu trawienia, ogranicza pocenie oraz odświeża.
WRZOS
Wyciągi z kwiatów wrzosu stosuje się najczęściej w połączeniu z innymi, podobnie działającymi ziołami w stanach zapalnych dróg moczowych, a także przy kamicy moczowej. Napar z kwiatów podaje się również w stanach nieżytowych żołądka i jelit, łagodnych biegunkach, bezsoczności żołądka oraz przy braku łaknienia.
WERBENA
Werbena jest pachnącą rośliną stosowaną w lecznictwie. Pochodzi z Ameryki, ale obecnie uprawiana jest na całym świecie. Werbenę jako przyprawę dodaje się do potraw dlatego, że ma bardzo przyjemny zapach, zdarza się również że jest składnikiem herbat owocowych. Zastosowanie werbeny:
Posiada silne właściwości przeciwzapalne
Stosowana w przypadku przeziębień
Jako mieszanka z melisą lub miętą wykazuje działanie uspokajające
Reguluje procesy trawienne
Wzmaga apetyt
Wzmacnia organizm
Polecana w przypadku dużego wysiłku fizycznego
Werbena ma działanie delikatnie moczopędne, dzięki czemu pozwala oczyścić organizm z toksyn
GORZKA POMARAŃCZA
Gorzka pomarańcza to krzew lub małe drzewo , które osiąga wysokość do 10m.Owoc to mięsista jagoda, nieco spłaszczona, średniej wielkości, barwy ciemnopomarańczowej, w smaku owoc jest gorzki i kwaśny.
Gorzka pomarańcza jest stosowana jako składnik preparatów odchudzających , których celem jest zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej i wagi ciała. Gorzka pomarańcza jest również stosowana w zaburzeniach łaknienia, zaburzeniach trawienia, stanach skurczowych przewodu pokarmowego.
BAZYLIA
W powszechnej opinii spożywanie bazylii działa przeciwdepresyjnie, przeciwgrzybicznie, relaksująco i pobudzająco. Dodaje też sił i wigoru. Przyspiesza regenerację skóry. Bazylia łagodzi wzdęcia, kolkę, wszelkie niestrawności, koklusz, napady padaczkowe i migrenowe bóle głowy. Posiada właściwości relaksująco – uspokajające.Jest też wskazana dla osób przebywających na diecie bezsolnej. Wystarczy zmieszać ją z rozmarynem.
MIĘTA
Chyba najbardziej znane zioło łagodzące problemy trawienne.
Lek roślinny polecany do stosowania wewnętrznego, szczególnie u osób starszych, w zaburzeniach trawienia, braku apetytu, skurczach żołądka, kolce jelitowej, chorobach wątroby i dróg żółciowych. Mięta odświeża i zabija bakterie w przewodzie pokarmowym (i drogach żółciowych).
POKRZYWA
Do celów leczniczych używa się liścia i korzenia pokrzywy. Zawierają one witaminy: C, K i B2, sole mineralne, związki żelaza, potasu, wapnia oraz rozpuszczalną krzemionkę. Korzenie pokrzywy mają działanie moczopędne i ściągające. Liście zaś działają moczopędnie przeciwgośćcowo i przeciwbiegunkowo oraz hamują krwawienia. Pobudzają krążenie krwi oraz wzmacniają cały organizm. Obniżają również poziom cukru we krwi i ciśnienie.
Pokrzywa bogata w witaminy i sole mineralne (mikroelementy), zawiera także sekretynę (hormony roślinne), która pobudza czynności wydzielnicze żołądka, trzustki, wątroby i wpływa korzystnie na perystaltykę jelit. Zwiększa zawartość hemoglobiny we krwi i liczbę czerwonych ciałek, dlatego zaleca się ją przy anemii. Napar ten stosuje się też w leczeniu choroby popromiennej, kamicy nerkowej, w chorobach wyniszczających ustrój, no i oczywiście w schorzeniach gośćcowych.
GERANIUM
Ma on wyraźne właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe i z tego względu stosuje się go dlatego przy leczeniu chorób układu oddechowego, przeziębień, grypy, kataru, kaszlu, a także stanów zapalnych zatok. Reguluje krążenie krwi i gospodarkę organizmu płynami, używa się go przy zaburzeniach krążenia, nadmiernym gromadzeniu płynów przed miesiączką oraz w przypadku cellulitisu, czyli tzw. pomarańczowej skórki na udach.
Wykorzystuje się również antydepresyjne działanie olejku geraniowego. Zmniejsza on wyraźnie napięcia nerwowe, łagodzi bóle neuralgiczne, stany lękowe i związane z nimi często zaburzenia seksualne.
PERZ
Perz jest rośliną bogatą w związki cukrowe m.in. fruktan, fruktozę, inozytol oraz kwasy organiczne, a także sole mineralne. Mannitol, kwas glikolowy i inne związki zwiększają ilość wydalanego moczu, a w nim szkodliwych produktów przemiany materii. Kwasy glikolowy i glicerolowy przyśpieszają jednocześnie procesy utleniania szkodliwych związków w tkankach, co prowadzi do obniżenia ich zawartości w organizmie. Związki zawarte w perzu, obniżają poziom tłuszczów i cholesterolu we krwi, co przeciwdziała stłuszczeniu wątroby. Ponadto kłącza perzu działają łagodnie przeczyszczająco, regulując w ten sposób częstotliwość wypróżnień. W związku z tym stosuje się je przede wszystkim jako leki moczopędne przy nieżytach nerek, obrzękach, kamicy moczowej oraz przy nadciśnieniu. Zaleca się je również przy dolegliwościach wątroby związanych z niedostatecznym wydzielaniem żółci oraz przy różnych schorzeniach związanych z nieprawidłową przemianą materii m.in. przy trądziku. Używa się ich także przy skłonności do zaparć i otyłości.