Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Miernik promieniowania RFT 20046

02-08-2012, 1:15
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 250 zł      Najwyzsza cena licytacji: 250 zł     
Użytkownik John_B
numer aukcji: 2449573733
Miejscowość Jasło
Licytowało: 1    Wyświetleń: 136   
Koniec: 05-07-2012 19:19:54
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Miernik promieniowania jonizującego RFT 20 046 bez sond i dokumentacji. Używany, sprawny. Sondami mogą być komory Geigera-Millera, sondy scyntylacyjne i inne.

Na Allegro dość dużo ofert komór G-M, fotopowielaczy, rzadziej  kompletnych sond scyntylacyjnych czy scyntylatorów. Chociaż ostatnio pojawiły się oferty scyntylatora jodku sodu aktywowanego talem.

Miernik posiada regulowane źródła wysokiego napięcia: 0-500V do zasilania komór G-M i 0-2000V do zasilania fotopowielacza w sondzie scyntylacyjnej.

 

Z fragmentarycznych informacji z netu i z mojej „zabawy” z miernikiem wyłania się następująca idea działania miernika:

 

1.      potencjometrem wieloobrotowym PEGEL 0-100% ustawia się poziom dyskryminacji przy analizie amplitudy impulsów ( energii kwantów promieniowania)

2.      przełącznikiem KANALBR. % ustawia się szerokość dyskryminacji ( typowo przy analizie spektrometrycznej 0,5% co oznacza szerokość dyskryminacji 25mV – 0,5% z 5V), w położeniu DIS pomiar integracyjny

3.      grupa przełączników obrotowych VORWAHL: w zależności od stanu izostatu VORW., stan wciśnięty „s” zlicza ilość impulsów w ustawionej jednostce podstawy czasu , od 0,1s, 0,2s, 0,4s, 0,6s przez 1s, 2s, 4s, 6s, 10s do ciągłego zliczania, stan wyciśnięty „Imp” wskazuje czas zliczenia ustawionej ilości impulsów z mnożenia ustawień przełączników, co znaczy pozycja IDM nie wiem

4.      przełącznik VERSTARKUNG ustawia wzmocnienie wzmacniacza, należy tak ustawić aby amplituda najwyższego impulsu w mierzonym widmie nie przekraczała 5V (kryterium wewnętrzne dyskryminatora aparatu)

5.      potencjometr LAUTSTARKE – głośność z głośnika

6.      przełącznik MESSBEREICH x 103 imp/s  ustawia zakres pomiarowy częstotliwości impulsów wejściowych wskazywanych na wskaźniku wychyłowym przy wyciśniętym izostacie INSTR. „Impls”, przy wciśniętym izostacie wskaźnik pokazuje napięcie zasilaczy HV

7.      przełącznik σ/% - nie wiem

8.      izostat AUT. - pomiar automatyczny lub ręczny

9.      izostat SPEICH. – pamięć licznika cyfrowego, przy wyłączeniu ciągłe zmiany wskazań wynikające ze zliczania (pomocne przy stwierdzaniu, że licznik zlicza), przy włączeniu zmiany na koniec każdego cyklu zliczenia

Reszta raczej nie przedstawia większych tajemnic.

Opis gniazda wejściowego - licząc od klucza,  od lewej zgodnie z ruchem wskazówek zegara:

1.      masa

2.      wejście sygnału

3.      +15V

4.      -15V

5.      NC (nie podłączony)

6.      0-500V

7.      styk środkowy 0-2000V

Aparat posiada cały szereg wyjść/wejść na tylnej ściance do pracy w systemach automatycznych, np. sterowanie z komputera.

Brak jednej bocznej ścianki, do dorobienia z blachy Al. Więcej zdjęć w większej rozdzielczości na e-maila

Zastrzegam sobie , że powyższy opis może być w pewnej mierze moimi wyobrażeniami o  działaniu miernika, należy podejść do niego z odpowiednim dystansem, podaję go jako wstępne informacje do dalszych poszukiwań literaturowych i studiów nad działaniem przyrządu.

 

29.06.2012

Dodałem zdjęcie z działania licznika. Sterowanie z generatora impulsami 0,5ms o częstości około 147 Hz i amplitudzie 0,2V. Dla zainteresowanych na e-maila film.

 

2.07.2012

Na nowo dodanych zdjęciach praca z komorą G-M typ SBM20. Napięcie 400V, zasilanie ze źródła przez rezystor 5,6 MOhm, rezystor w katodzie 10 kOhm. Równolegle do tego rezystora wejście RFT 20 046 i przyłączona sonda oscyloskopowa 1:10 o Rwe 10MOhm. Na następnym zdjęciu obraz impulsu, jego amplituda około 0,7V.  Taka amplituda powstaje przy pracy z pojemnością własną komory, zwiększenie pojemności przez dodanie równolegle do rezystora 5,6 MOhm kondensatora 5,1pF daje impulsy o amplitudzie około 5V, wystarczające do sterowania układów CMOS.

Licznik ustawiony na podstawę czasu 60s. Dla zainteresowanych na e-maila film, na którym również słychać w momencie zliczania charakterystyczne trzaski z głośnika.