Sterownik prostego skutecznego miernika odległości lub poziomu.
Sterownik prostego wizualnego pomiaru odległości lub poziomu przeznaczony jest głównie do poglądowej wizualizacji odległości obiektu od czujnika, poziomu cieczy w zbiornikach itp. oraz do sterowania wielkościami powiązanymi za odległość, poziom itp. Funkcje ustalania progu dolnego pomiaru i górnego wraz z ustawianymi histerezami i opóźnieniami pozwalają na uzyskanie regulacji, sterowania czy wizualizacji układów gdzie wielkością mierzoną jest odległość lub poziom. Pomiary i prosta skuteczna wizualizacja w formie wyświetlacza LCD i wyjść na przekaźniki lub oświetlenie LED, mierzą odległości przeszkód, przedmiotów, poziomu cieczy w zbiornikach itp.
Opis sterownika
Do sterownika można podłączyć zasilacze stałe DC w zakresie 8-12V o wydajności 100mA (lub większej jeżeli podłączany jest moduł przeaźnikowy lub oświetlenie LED).
Moduł czujnika nadawczo odbiorczego należy umieścić przed przeszkodą, powierzchnią mierzoną, w zbiorniku tak aby kąt padania był prostopadły.
Wynik pomiaru odległości, poziomu jest wyświetlany na ekranie.
Wizualizacja i działanie sterownika pomiaru odległości jest bardzo prosta i skuteczna i w zależności od wybranego trybu pracy wyjść W1 i W2 może odbywać się dodatkowo sterowanie, regulacja czy wizualizacja badanej odległości.
Maksymalny zakres pomiarowy to 3cm do ok. 5m zależy głównie od powierzchni odbijanej (czy dość dobrze odbijane są ultradźwięki). W rzeczywistości zakres może być mniejszy do 2-3m.
Ekran główny LCD:
Podczas pracy na górnej linii ekranu LCD pokazywana jest aktualna odległość mierzonej powierzchni, przeszkody, poziomu lustra cieczy itp. W drugiej linii ekranu LCD naprzemiennie wyświetlane są ustawione progi dolny i górny sterowania wyjściami oraz poziom wysterowania sygnału PWM w trybie pwm lub mieszanym wyjścia W1. W przypadku ustawionej funkcji opóźnienia w trybie progowym lub mieszanym na ekranie LCD w drugiej linii widoczny jest pozostały czas wyjścia z trybu opóźnienia. Pomiar odległości jest realizowany co ok. 2s i wyświetlany na ekranie LCD z rozdzielczością 1cm.
Menu ustawień i regulacji:
Aby wejść do menu należy nacisnąć przycisk C3. Przechodzenie po pozycjach menu przy użyciu przycisku C3. Ustawienia trybów, parametrów i funkcji przyciskami C1 i C2. Wyjście z menu poprzez naciśnięcie i przytrzymanie przycisku C3 przez ok.3s.
Tryby pracy (sterowania, regulacji, wizualizacji):
W sterowniku zaimplementowano 2 główne tryby pracy w 3 konfiguracjach.
Tryb progowy - Wyjście W1 jest aktywne jeżeli pomiar jest mniejszy od progu dolnego. Wyjście W2 jest aktywne jeżeli pomiar jest większy od progu górnego. W trybie progowym zastosowanie mają regulacje histerezy i opóźnienia. W tym trybie można podłączać modułu przekaźnikowe (lub same przekaźniki) do regulacji i sterowania i/lub oświetlenie LED do wizualizacji odległości.
Tryb PWM na 2 wyjściach - Wyjście W1 ma wysterowanie 100% a wyjście W2 0% jeżeli pomiar jest mniejszy od ustawionego progu dolnego. Wyjście W2 ma wysterowanie 100% a wyjście W1 0% jeżeli pomiar jest większy od progu górnego. W tym trybie nie ma zastosowania regulacje histerezy i opóźnienia. Jeżeli pomiar jest między ustawionymi progami do wyjścia W1 i W2 mają wartości wypełnienia PWM między 0-100%. W trybie pwm na 2 wyjściach W2 jest negacją W1 czyli jeżeli na wyjściu W1 jest 30% to na W2 jest 70%. W tym trybie do wyjść W1 lub W2 można podłączać np. oświetlenie led jedno lub wielokolorowe do wizualizacji odległości.
Tryb mieszany - na wyjściu W1 jest sygnał PWM a na wyjściu W2 jest tryb progowy łączony. W1 ma 100% jeżeli pomiar jest mniejszy od progu dolnego. W1 ma 0% jeżeli pomiar jest większy od progu górnego. W1 ma wartość z przedziału 100-0% jeżeli pomiar jest między progiem dolnym a górnym.
W2 jest wysterowane (aktywne, przekaźnik załączony) jeżeli pomiar jest mniejszy od progu dolnego (plus histereza) lub większy od progu górnego (plus histereza). W2 jest wyłączone (nieaktywne, przekaźnik wyłączony) jeżeli pomiar jest między progiem dolnym i górnym (uwzględniając histerezy i opóźnienia).
Do wyjścia W1 można podłączyć oświetlenie LED w celu wizualizacji pomiarów odległości, poziomu itp. a do wyjścia W2 można podłączyć przekaźnik, moduł przekaźnikowy do regulacji, sterowania lub również oświetlenie LED.
Funkcje:
próg dolny: zakres 3-250cm ze skokiem co 1cm
próg górny: zakres 3-250cm ze skokiem co 1cm
histereza dolna - 0-50cm ze skokiem co 1cm
histereza górna: 0-50cm ze skokiem co 1cm
opóźnienie wychodzenia z progu dolnego: 0-250s ze skokiem co 1s
opóźnienie wychodzenia z progu górnego: 0-250s ze skokiem co 1s
Przykładowe zastosowania:
Pomiar odległości przeszkód i prosta wizualizacja stanów alarmowych.
Pomiar poziomu cieszy w zbiornikach i sterowanie napełnianiem, opróżnianiem.
Wizualizacja stanów alarmowych zbyt pełnego lub pustego zbiornika z cieczą przy użyciu oświetlenia LED w formie małej i dużej jasności lub kolorów zielonego, czerwonego itp. Zamiast oświetlenia LED można podłączyć buzzery, brzęczyki, modugły głośnikowe i informacja alarmowa byłaby w formie dźwiękowej.
Pasywny czujnik odległości montowany na ścienie garażu informowałby w postaci np. zmiany koloru lub intensywności świecenia o zbliżaniu się pojazdu do ściany. Przykładowo: daleko to zielony kolor, blisko to żółty (mieszanie) a za blisko to czerwony. Dodatkowo i/lub sygnał dźwiękowy równolegle z ostrzeżeniami świetlnymi.
Alarmowanie o stanach poziomu naładowania zasobników np. węgla (odbija ultradźwięki). Jeżeli w zasobniku, zbiorniku w materiałem słabo odbijającym ultradźwięki można położyć na płasko jakąś dużą płytę (aby też nie wciągnęło takiej płyty).
Systemy alarmowe np. zamkniętych, otwartych drzwi, przeszkody, obecność rzeczy itp.
To co będzie w przesyłce. Sterownik pomiaru odległości. Bez zasilacza.
Animacje filmików działania: