MICHAŁ GŁOWIŃSKI - PEERELIADA
ISBN: 83-06-02291-2 Oprawa: miękka Format: 14.5 x 20.50 cm Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Rok wydania: 1993 Ilość stron: 390
stan: dobry, raczej nieczytana, przeleżała lata na półce
Michał Głowiński, profesor w Instytucie Badań Literackich PAN, zajmuje się głównie problemami dotyczącymi teorii literatury.
Drugi nurt zainteresowań autora stanowią zagadnienia języka propagandy komunistycznej i nowomowy, czemu dał wyraz w licznych artykułach i dwóch książkach: Nowomowa po polsku (1990) i Marcowe gadanie (1991).
Peereliada to w pewnym sensie kontynuacja Marcowego gadania. Składają się na nią zapisy z lat 1[zasłonięte]976-19, tworzące unikalną dokumentację języka propagandy tamtych czasów. "Ktoś może mi zarzucić - pisze autor - że z masochistycznym uporem analizuję PZPR-owskie ględzenia, nie zauważam zaś krystlizującej się dopiero mowy Solidarności. Z obserwowania jej powstać by jednak musiała inna książka, a mnie zajmowały właśnie zachowania propagandy komunistycznej w położeniu, jakiego nie przewidywali jej promotorzy i patroni, jej reakcje na to, na co nie była przygotowana, jej ewolucje i aberracje."
|