DRODZY PAŃSTWO!
Serdecznie proponuję Państwu przepiękny, bardzo stary, sygnowany dzban. Jest to wyrób Miśnieński, pochodzący z okresu przedwojennego, o czym świadczy kobaltowa, podszkliwna sygnatura. Obok malowanego oznaczenia znajduję się wyciskany numer- 125.
Porcelana miśnieńska swój początek datuje na pierwszą dekadę VIII wieku. August II Mocny był zapalonym miłośnikiem wschodniej porcelany i za wszelką cenę dążył do odkrycia tajników jej produkcji. Alchemik pracował głównie nad metodą pozyskiwania złota z metali nieszlachetnych, jednak w 1709 roku udało mu się pozyskać pierwszą masę porcelanową. Porcelana początkowo była barwy brunatnoczerwonej. W 1710 roku produkcję przeniesiono do zamku Albrechtsburg w Miśni i tę datę uznaje się za początek manufaktury miśnieńskiej. Już w 3 lata później udało się uzyskać całkowicie białą porcelanę, zwaną od tej pory "białym złotem". Inne dwory europejskie wkrótce wykradły miśnieńską recepturę i otwarły konkurencyjne pracownie.
Naczynie proponowane w aukcji to dzban w białej barwie z pięknie połyskującą malaturą. Kształt jest typowy dla tych wyrobów, szeroki, pękaty na dole, płynnie zwężający się ku górze. Stylowo wyprofilowany, bogato zdobiony dzióbek oraz „rzeźbiony” uchwyt pięknie ze sobą współgrają. Zasadniczym zdobieniem dzbanka są złocone wizerunki lwów krzyżujących miecze pod koronami. Pod wizerunkami zwierząt ornamenty roślinne dopełniają piękna całości.
Przedmiot, jak wspomniałam na wstępie jest wiekowy. Stan zachowania zgodny ze zdjęciami. Brak ubytków, niespękane szkliwo, otarcia złoceń. Z pewnością dzbanek należy dokładnie umyć, osobiście nie ingerowałam w jego stan.
Myślę, że warto mieć ten elegancki przedmiot w swojej porcelanowej kolekcji, zważywszy, iż pochodzi on z jednej z najbardziej cenionych manufaktur- Miśni.
Zapraszam do licytacji.
Wymiary:
Wysokość- 12 cm.
Szerokość-10 cm.
Długość- 13,5 cm.