Wolno rosnące, zwłaszcza w młodości, drzewo osiągające w wieku 30 lat 8 do 12 metrów wysokości. Korona regularna, luźno ugałęziona, w młodości stożkowata, później coraz szersza, cylindryczna
Gałęzie osadzone na pniu pod kątem zbliżonym do prostego. Liście szerokowachlarzowate, skupione po 3-5, do 8cm szerokości. Jesienią przebarwiają się cytrynowożółto.W naszych warunkach klimatycznych nie przemarza nawet podczas bardzo surowych zim.
Leki z tej rośliny poprawiają metabolizm komórek mózgowych, rozszerzają naczynia krwionośne, usprawniając w ten sposób krążenie krwi. Poprawa krążenia krwi nie ogranicza się tylko do mózgu, ale jest także obserwowana w kończynach. Terpeny zmniejszają agregację (zlepianie się) płytek krwi. W związku z tym krew jest mniej lepka, a jej przepływ lepszy. Znajduje on zastosowanie w leczeniu i profilaktyce zmian procesu starzenia, co jest zagadnieniem bardzo istotnym dla starzejących się społeczeństw krajów rozwiniętych. Aktywne substancje z miłorzębu przeciwdziałają utlenianiu tłuszczów w ścianach komórek i ich wnętrzu, zwłaszcza w mózgu oraz naczyniach krwionośnych. Poprawiając elastyczność krwinek i naczyń włosowatych powodują lepsze ukrwienie, a tym samym utlenienie i odżywienie tkanek. Przywraca to „młodzieńczą” wrażliwość komórek mózgu na neurotransmitery (substancje hormonalne, za pomocą których komórki komunikują się ze sobą. Przykładem może być odrodzenie się wrażliwości receptorów na działanie ważnego neuroprzekaźnika, serotoniny. Stwierdzono również wpływ miłorzębu na utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu oraz blokowanie utleniania jego frakcji LDL. Stosowanie preparatów z miłorzębu może podtrzymać i poprawić sprawność intelektualną, zapobiegać zatorom w naczyniach krwionośnych mózgu i innych częściach ciała, poprawić sprawność narządów wzroku i słuchu. Zawarte w miłorzębie inhibitory acetylocholinesterazy stosuje się w leczeniu otępienia towarzyszącego chorobie Alzheimera. Przejawem tej choroby jest niedobór acetylochoiny, który prowadzi do zmniejszenia liczby przekazywanych sygnałów nerwowych w układzie chofinergicznym. Inhibitory cholinesterazy opóźniają rozkład acetylocholiny i usprawniają przekazywanie sygnałów. Przejawia się to podwyższeniem sprawności umysłowej u chorych. Ginkgo biloba wykazuje szerokie działanie farmakologiczne na neurony mózgowe, włączając usprawnienie metabolizmu glukozy, stabilizację błony cytoplazmatycznej, posiada działanie przeciwutleniające i przeciwdziałające zlepianiu płytek krwi. Badania te uzasadniają zastosowanie wyciągu z Ginkgo biloba w terapii choroby Alzheimera.