Smak i zdrowie!
Własna, zawsze świeżo zerwana!
Czy znają Państwo niepowtarzalny smak i piękny aromat ziół? Na pewno tak, przecież prawie wszystkie suszone zioła można kupić w sklepie. Jednakże nic nie zastąpi smaku i aromatu świeżych, własnoręcznie zerwanych ziół. Najlepiej zrywać je tuż przed dodaniem do potrawy i nie przejmować się tym, że nasza roślinka straci swój urok. Zrywanie listków lub obcinanie wierzchołków ma dobroczynny wpływ na rozkrzewienie naszej rośliny.
Domowy ogródek ziołowy nie tylko dostarczy świeżych listków, ale będzie także zieloną ozdobą balkonu czy parapetu okiennego. Uprawa ziół nie jest trudna – poradzi sobie z nią każdy, kto zajmuje się w domu ozdobnymi roślinami doniczkowymi.
Mięta to wieloletnia, wiecznie zielona, mrozoodporna roślina z rodziny jasnotowatych. Jest rośliną bardzo rozpowszechnioną w całej Europie oraz Ameryce Północnej, w strefie umiarkowanej.
Mięta pieprzowa jest gęsto ulistnioną byliną, osiągającą wysokość do 90cm. Jej liście mają barwę ciemnozieloną, są ogonkowe, ostro zakończone o kształcie jajowatym. Brzeg blaszki liściowej jest ząbkowany, natomiast cała powierzchnia liścia jest nieznacznie owłosiona. Ma drobne liliowo-fioletowe lub czerwone kwiaty. Roślina ma mentolowy, silnie orzeźwiający zapach.
Jest to najczęściej stosowana w lecznictwie i kuchni mięta. Pozyskiwany z liści olejek eteryczny wykorzystywany jest w przemyśle chemicznym, perfumeryjnym, farmaceutycznym, spożywczym (m.in. do wyrobu słodyczy) i tytoniowym. Smak silnie chłodzący ma szerokie zastosowanie w przeróżnych potrawach. Świeże listki mięty dobrze komponują się z deserami (lody, owoce, czekolada), można je dodawać do sałatek, dipów, sosów oraz nalewek na bazie alkoholu.
Mięta pieprzowa posiada zbawienne działanie na nasz układ trawienny. Jest stosowana przy zaburzeniach trawienia, takich jak: wzdęcia, odbijanie i czkawka, bóle brzucha, nudności, zgaga, brak łaknienia, skurcze żołądka, kolka jelitowa, choroby dróg żółciowych i wątroby, niestrawność, biegunki, zaparcia, kamica żółciowa. Napary z mięty są pomocne przy bólach stawów i mięśni, nerwobólach, w objawach wywołanych przez przeziębienie i przemarznięcie. Miętę pieprzową stosuje się również zewnętrznie - olejki eteryczne zawarte w mięcie skutecznie dezynfekują rany, otarcia naskórka, skaleczenia, opryszczkę, uśmierzają także bóle uszu oraz zębów. Jest stosowana w stanach zapalnych jamy ustnej, w postaci płukanek lub okładów, nieżycie gardła i nosa, w migrenie- w postaci kompresów w postaci okładów doskonale uśmierza ból stawów, bolesne owrzodzenia, obrzęki.
|