Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

MIĘTA MAROKAŃSKA DUŻE ZIOŁA DLA SMAKU I ZDROWIA

07-07-2012, 7:53
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 8 zł      Najwyzsza cena licytacji: 8 zł     
Użytkownik grzesiu787
numer aukcji: 2438534661
Miejscowość Wrocław
Kupiono sztuk: 2    Licytowało: 2    Wyświetleń: 57   
Koniec: 05-07-2012 18:43:01
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

MIĘTA MAROKAŃSKA

(Mentha spicata var. Moroccan Mint)

Ładne i świetnie ukorzenione sadzonki

w doniczkach P-12

ZIOŁA DLA SMAKU I ZDROWIA

Na półkach sklepowych roi się od suszonych przypraw. Tymianek, majeranek, papryka, czosnek, bazylia, oregano, przyprawa do bigosu, do grilla, do ziemniaków i wiele innych. Jednak aromat tych suszonych nigdy w pełni nie odzwierciedli zapachu i smaku świeżych ziół.

Popularna roślina w krajach arabskich, gdzie służy do przyrządzania słynnej herbatki miętowej. Tworzy gęste rozrastające się kępy, dorasta do 35-45 cm wysokości.


Liście mięty marokańskiej są jasnozielone i pofałdowane wydzielają charakterystyczny miętowy aromat

Mięta jest uprawiana w wielu krajach Europy, a także zachodniej i środkowej Azji w celu pozyskiwania z niej mentolu, który jest składnikiem wielu preparatów medycznych. W większości tych krajów, mięta pieprzowa stała się składnikiem lokalnej kuchni, wypierając częściowo rodzime odmiany.

Świeża mięta jest podstawową przyprawą, szczególnie popularną w Karyntii, najbardziej południowym regionie Austrii, graniczącym z Włochami, skąd pochodzi sztuka produkcji makaronu. Kärntner Kasnudeln (znaczy mniej więcej karynckie kluski nadziewane serem lub karyncki makaron serowy) to zasadniczo makaron typuravioli nadziewany mieszaniną białego sera, gotowanych ziemniaków oraz ziół. Mieszanina przypraw zawiera trybulę ogrodową oraz specjalne odmiany karynckiej mięty o zapachu kminku, która czasami przypomina miętę zieloną. Gotowane w wodzie lub na parze Kasnudeln , podawane z kilkoma kroplami stopionego masła są doskonałą przekąską pomiędzy posiłkami, lub jako samodzielne danie obiadowe.

W kuchni tureckiej, świeże liście mięty są często dodawane do jogurtu, podobnie w Libii i Izraelu. W całej zachodniej Azji, mięta jest przyprawiana grillowana jagnięcina (kebab). Suszoną miętę można również znaleźć w gruzińskiej mieszance przypraw khmeli-suneli.

W kuchni irańskiej, znanych jest wiele wyszukanych przepisów, w których znajduje się mięta, wiele z nich zawędrowało później do północnych Indii, np. potrawa w stylu mongolskim zwana biriyan I (nazwa pochodzi od perskiego słowa beryā(n) - oznaczającego "pieczony”, a przygotowanie potrawy polega na zapiekaniu w szczelnie zamkniętym garnku ułożonych na przemian warstw ryżu i mięsa, z dodatkiem różnych przypraw)

.

Mięta jest również bardzo popularna w Wietnamie, gdzie prawie zawsze jest spożywana jako świeża. Do dekoracji prawie każdej wietnamskiej potrawy, szczególnie na południu kraju, używa się aromatycznych liści mięty.

Sposób przygotowania:
1 łyżkę liści zalać 1 1/2 - 2 szklanki wrzącej wody, parzyć pod przykryciem 10 minut.

Dawkowanie:

Pić po 1/2 szklanki naparu 2 - 4 razy dziennie 30 - 60 minut przed jedzeniem jako środek wzmagający wydzielanie soku żołądkowego lub po posiłku jako środek rozkurczający, żółciopędny.

Zioła nawozimy w okresie wiosennym średnio co dwa tygodnie. Jednak substancje, które będą nam do tego służyć, nie mogą być pochodzenia chemicznego, bowiem odbije się to na jakości naszych sadzonek, a i późniejsze spożycie nawożonych sztucznie ziół może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Dlatego najlepiej stosować nawozy organiczne i używać ich zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta, traktując zioła jak normalne rośliny.

Gdy chcemy zasmakować świeżych listków jednego z ziół, najlepiej zerwać je z rana. Wbrew pozorom nasze łakomstwo ma dla roślinek dobroczynne działanie, bowiem pozwala zachować krzaczek w zwartej formie.


Świeże zioła to

prawdziwy

smak, aromat i zdrowie!


Świeże zioła można obecnie kupować także w supermarkecie, jednak ich żywotność jest często zawodna. Przesadza się je do większej doniczki, ale nie zawsze się przyjmują, a często bardzo słabo rosną.
Nie wiem czym jest to spowodowane, być może są to odmiany przystosowane tylko do bardzo precyzyjnych warunków glebowo/oświetleniowo/temperaturowo/wodnych, być może są te biedne zmutowane roślinki, zabawki w rękach chciwych ogrodników.

A tak komentują moi klienci!
Warto poczekac na dobre sadzonki. Szczerze mówiąc nie spodziewałam się aż tak kolosalnej róznicy w jakości ziół w porównaniu z oferowanymi powszechnie w handlu, nie chodzi tylko o wygląd sadzonek ale także o zapach ziół. Jestem naprawdę bardzo zadowolona z sadzonek i będę je polecac każdemu zainteresowanemu prowadzeniem domowego ogródka ziołowego.
Pozdrawiam,
Krystyna T.
Cennik przy przesyłce Poczta Polska paczka priorytetowa polecona:
sadzonki pocztą wysyłamy od poniedziałku do środy
kupując 1 sadzonkę płacisz za paczkę 11zł
kupując 2- 4 sadzonki płacisz za paczkę 14zł.
kupując 5- 10 sadzonek płacisz za paczkę 18zł.
kupując 10 - 30 sadzonek płacisz za paczkę 21zł.

Kurierem wysyłamy od poniedziałku do czwartku, a zapłacisz:
zamawiając 1- 10 sadzonek zapłacisz 21zł.
powyżej 10 - 30 sadzonek zapłacisz 30 zł.


info:

[zasłonięte]@onet.eu
tel.661[zasłonięte]408