Mięta imbirowa Variegata
Ładne i świetnie ukorzenione sadzonki
w doniczkach P-12
ZIOŁA DLA SMAKU I ZDROWIA
Na półkach sklepowych roi się od suszonych przypraw. Tymianek, majeranek, papryka, czosnek, bazylia, oregano, przyprawa do bigosu, do grilla, do ziemniaków i wiele innych. Jednak aromat tych suszonych nigdy w pełni nie odzwierciedli zapachu i smaku świeżych ziół.
Jest rozłożystą byliną wysokości 45 cm, szerokości 60 cm lub więcej.
Tworzy gęstą okrywę złożoną z owalnych do lancetowatych, długości ok. 6cm, ciemnozielonych liści z żółtymi prążkami i kropkami. U odmiany
‘Variegata’ mają one charakterystyczny imbirowy aromat. W połowie lata
na wzniesionych, czerwonawych pędach tworzą się zebrane w okółki
niepozorne, bladoliliowe kwiaty. Tę dość ekspansywną odmianę możemy
uprawiać w ogródkach ziołowych jednak z dala od innych słabiej
rosnących roślin, które szybko może zdominować.
Wymagania: Potrzebuje wilgotnej, przepuszczalnej gleby i słonecznego stanowiska. Aby uniknąć porażenia rdzą mięty należy rośliny przesadzać i dzielić raz na trzy lata.
Szkodniki i choroby: Choroby atakujące miętę to mączniak prawdziwy i rdza mięty.
Aromatyczny dodatek, orzeźwiająca i stanowiąca
idealne towarzystwo do grillowania i wszelkiego
ucztowania pod chmurką.
Jako przyprawę miętę stosuje się do potraw słodkich oraz pikantnych. Mięta to tradycyjny składnik angielskiego sosu do jagnięciny i innych mięs.
Zalana wrzątkiem i zaparzona jest popularnym napojem w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. W krajach śródziemnomorskich świeże listki mięty są dodatkiem do mielonego mięsa, sałatek, dań warzywnych, sosu jogurtowego. Mięta pasuje również do zup, ryb, drobiu, szpinaku i ziemniaków. Harmonizuje dobrze z takimi przyprawami jak kardamon, kolendra, chili, czosnek, bazylia, pietruszka. Przemysł cukierniczy stosuje olejek miętowy do wyrobów cukierniczych, czekolad, gum do żucia, a producenci alkoholu do produkcji wódek i likierów. W wielu krajach popularne są miętowe wódki, poncze i koktajle.
W kuchni używane są liście zarówno świeże jak i suszone. Największy aromat mają jednak liście świeże.
Mięta podkreśla smak mięsa, napojom dodaje pożądanego o tej porze roku aromatu. Dobrze gasi pragnienie i sprawia, że apetyt nas nie opuszcza. Koniecznie poszukaj świeżej i dodaj jej do sałatek oraz herbaty. Albo po prostu wrzuć do szklanki, lekko ugnieć z cytryną lub limonką, z odrobiną brązowego cukru i lodem. Uzupełnij wodą mineralną. Z miętą naprawdę niestraszny upał! Aż trochę dziwi, że na stołach tak rzadko gości w innej postaci niż tradycyjnie zalana wrzątkiem torebka suszu. Na ból brzucha, oczywiście… W jedzeniu mięta łagodzi skutki ciężkiej kuchni, mięsu zaś dodaje wyjątkowej lekkości. Pobudza trawienie i wydzielanie soków żołądkowych. Pomocna bywa w kolce jelitowej. Oddala ból i napięcie, koi nerwy. Zaś medycyna ludowa zaleca ją na złe myśli i małżeńską niewierność...
|