Miód wielokwiatowy z własnej pasieki
Mam do zaoferowania miód wielokwiatowy wiosenny z Pasieki mojego Taty. W słoiku o pojemności 0,9l mieści się 1,30 kg miodu. Pasieka liczy ok. 70 uli, a tato hoduje pszczoły od ponad 50-ciu lat. Pasieka stacjonarna jest położona we wsi Pławno w gminie Bierzwnik, powiat Choszczno, w województwie Zachodniopomorskim (w jego południowo-wschodniej części). Miejscowość, jak i cała Gmina jest położona na Pojezierzu Dobiegniewskim oraz Równinie Drawskiej. Okoliczne tereny charakteryzują się dużą lesistością (51,3 % powierzchni), wśród której dominują kompleksy leśne z drzewostanami dębowo-sosnowymi, bukowymi, dębowo-grabowymi, rosnącymi również wokół licznie występujących tu jezior. Użytki rolne zajmują 35,5 % powierzchni gminy, a wśród nich dominuje uprawa rzepaku. W pasiece mojemu tacie pomagam ja, moja siostra i mama.
Tato jest doświadczonym pszczelarzem, więc pozyskiwany miód jest zawsze dojrzały, a co za tym idzie gęsty i z małą ilością wody.
Oferowany na aukcji miód wielokwiatowy to najczęściej spotykana odmiana miodu i cechuje go różnorodność składników oraz smaków.
Miód nektarowy z nektaru kwiatów wiosennych jest jasny i słodki. Natomiast miód wielokwiatowy z nektaru roślin jesiennych-ma ciemniejszą barwę i bardziej gorzki smak.
Zapach miodu wielokwiatowego jest zazwyczaj silny, przypominający zapach wosku. W smaku jest bardzo zróżnicowany, zależnie od składu nektaru, na ogół jednak jest łagodny, słodki. Niekiedy dominuje smak określonego nektaru, na przykład lipy, gryki czy akacji. W oferowanym na aukcji miodzie dominuje pod względem ilościowym nektar z kwiatów akacji.Miód z wiosennych roślin w stanie płynnym jest jasny, ma przyjemny delikatny zapach kwiatowy i łagodny smak. Natomiast miód pochodzący z nektaru kwiatów letnich jest znacznie ciemniejszy oraz odznacza się zdecydowanym smakiem i zapachem. Miód wielokwiatowy jest bardzo często spotykany jak naturalny składnik lekarstw. Najczęściej go odnajdziemy w tabletkach na anemię oraz na alergię. Dodatkowym jego atutem jest to, iż zapobiega próchnicy zębów. Nie jest również tajemnicą –upiększające działanie miodu.
Niejednokrotnie stosujemy go na usta, jako środek wygładzający i zapobiegający spierzchnięciom. Jednak miód to także element odżywczy dla naszej skóry i często możemy spotkać w drogerii, kosmetyki wykonane na jego podstawie. Miód wielokwiatowy jest łagodny w smaku, z tego też względu możemy podawać go już małym dzieciom, aby były zdrowe i prawidłowo się rozwijały.
Miód wielokwiatowy pod względem składu chemicznego cechuje duża różnorodność. Decyduje o tym nektar kwiatowy pochodzący z wielu roślin miododajnych. Podobnie jak w innych odmianach miodu, podstawą jego właściwości odżywczych i leczniczych są cukry proste, glukoza i fruktoza. Szczególnie dużą zawartością cukrów prostych odznacza się miód wielokwiatowy z kwiatów wiosennych. Natomiast miody pochodzące z pełni lata i jesienne są bogatsze w enzymy, biopierwiastki i związki o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Omawiany produkt odznacza się dużą zawartością krzemu, pierwiastka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego, a także do odnowy skóry, włosów i kości.
Naturalną właściwością miodu jest jego krystalizowanie. Miód, który nie krystalizuje przez kilka miesięcy od wykręcenia go z plastra najprawdopodobniej został podgrzany do zbyt wysokiej temperatury i tym samym został pozbawiony wartości zdrowotnych.
Miód z pasieki mojego taty nie był podgrzewany, a dowodem na to są smugi w słoiku z miodem, świadczące o tym, że proces krystalizacji przebiegał w sposób naturalny w słoiku. Inną oznaką dobrej jakości miodu jest np. osad na górze słoika z miodem.
Zależy nam na popularyzacji tej wiedzy wśród konsumentów, żeby wyeliminować nieuczciwych konkurentów, a tym samym zapewnić Państwu, konsumentom produkt naturalny i najlepszej jakości.
Miód wielokwiatowy, zwłaszcza pozyskiwany z pożytków wiosennych, z uwagi na wysoką zawartość cukrów prostych (glukozy i fruktozy), wykorzystywany jest szeroko jako środek zarówno leczniczy jak i zapobiegawczy. Składniki te, dzięki łatwej przyswajalności przez organizm, stanowią cenne źródło energii dla mięśnia sercowego w chorobach serca i naczyń, a także wspomagają wątrobę w jej funkcji detoksykacyjnej w przebiegu chorób wątroby, woreczka żółciowego i innych. Miód wielokwiatowy, niezależnie od terminu zbioru, jest najczęściej spożywaną odmianą. Ze względu na duże walory odżywcze i smakowe zaleca się go do codziennego spożywania, zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Stanowi on także cenny produkt odżywczy i odnawiający w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego organizmu.
|