Miód spadziowy z własnej pasieki 1,30 kg w słoiku
Mam do zaoferowania miód spadziowy z drzew liściastych z Pasieki mojego Taty. W słoiku o objętości 0,9 l mieści się 1,30 kg miodu.
Pasieka liczy ok. 70 uli, a tato hoduje pszczoły od ponad 50-ciu lat. Pasieka stacjonarna jest położona we wsi Pławno w gminie Bierzwnik, powiat Choszczno, w województwie Zachodniopomorskim (w jego południowo-wschodniej części). Miejscowość, jak i cała Gmina jest położona na Pojezierzu Dobiegniewskim oraz Równinie Drawskiej. Okoliczne tereny charakteryzują się dużą lesistością (51,3 % powierzchni), wśród której dominują kompleksy leśne z drzewostanami dębowo-sosnowymi, bukowymi, dębowo-grabowymi, rosnącymi również wokół licznie występujących tu jezior. Użytki rolne zajmują 35,5 % powierzchni gminy, a wśród nich dominuje uprawa rzepaku. W pasiece mojemu tacie pomagam ja, moja siostra i mama.
Tato jest doświadczonym pszczelarzem, więc pozyskiwany miód jest zawsze dojrzały, a co za tym idzie gęsty i z małą ilością wody.
Oferowany na aukcji miód spadziowy to rzadko spotykana odmiana miodu i cechuje go różnorodność składników oraz smaków.
Pszczoły pozyskują go ze spadzi z liści topoli, brzozy, buka lub lipy. Domieszkę do tego miodu stanowi rosa miodowa zebrana z traw, zbóż i liści drzew owocowych.
Jego paleta barw mieści się między kolorem zielonkawoherbacianym, a jasnobrązowym. Gdy miód ulega krystalizacji – ciemnieje, a jego konsystencja staje się średnioziarnista. Cechuje się subtelnym smakiem, lekko żywicznym, cierpkim. Ze względu na odmienność źródła pochodzenia miodu, będzie miał on inne zastosowanie w apiterapii.
Zalecany jest w chorobach układu moczowego, jako środek moczopędny, przeciwzapalny i słabo dezynfekujący. Ponadto wspomaga detoksykację wątroby i usprawnia pracę jelit. Miód spadziowy zawiera duże ilości biopierwiastków makro oraz mikro śladowych co sprawia, że nadaje się jako środek wzmacniający w trakcie rekonwalescencji. Osoby z brakiem witamin, anemią oraz te pracujące w trudnych dla organizmu warunkach również powinny go regularnie spożywać. Na dodatek miód spadziowy jest stosowany w przypadku takich przypadłości jak: stany zapalne dolnych dróg oddechowych, miażdżyca, choroby układu pokarmowego, schorzenia serca, naczyń krwionośnych, reumatyzmu jak i problemach dermatologicznych. Miody spadziowe wytwarzane z drzew liściastych są bardziej aktywne antybiotycznie od tych ze spadzi z drzew iglastych.
Kwestią wymagającą wyjaśnienia, ze względu na fałszywą „obiegową opinię” jest udział mszyc w przetwarzaniu soku z roślin. Otóż sprawa wygląda tak, że mszyce żerując na igłach drzew iglastych lub liściach drzew liściastych żywią się sokiem tych drzew, a dokładniej białkiem w nim zawartym. Jako, że białka jest w tym soku niewiele, mszyce muszą pobrać duże ilości soków i je przefiltrować, żeby odzyskać z nich białko, któro jest dla nich pokarmem. W tym celu posiadają specjalnie skonstruowany układ pokarmowy w którym ważna rolę pełni narząd zwany syfonem umieszczony po obu bokach odwłoka mszycy. W układzie pokarmowym mszyc syfon znajduje sie przed żołądkiem, dlatego przefiltrowane soki nie przechodzą przez żołądek mszycy i nie mogą być nazwane odchodami. Mszyca wydziela je przez syfon w postaci spadzi, która jest jej niepotrzebna, natomiast pozyskane przez nią białko z soków rośliny jest trawione i dalej juz każdy wie co sie z nim dzieje.
Naturalną właściwością miodu jest jego krystalizowanie. Miód, który nie krystalizuje przez kilka miesięcy od wykręcenia go z plastra najprawdopodobniej został podgrzany do zbyt wysokiej temperatury i tym samym został pozbawiony wartości zdrowotnych.
Miód z pasieki mojego taty nie był podgrzewany, a dowodem na to są smugi w słoiku z miodem, świadczące o tym, że proces krystalizacji przebiegał w sposób naturalny w słoiku. I tak, jak w przypadku piwa czy kawy zbożowej tworzy się na powierzchni miodu warstwa miodowej piany, która nie znika, ze względu na gęstość miodu, natomiast po skrystalizowaniu odpowiada za niejednorodny kolor, szczególnie w górnych warstwach naczynia. Miody spadziowe mają to do siebie, iż krystalizują trudno i nierównomiernie przyjmując postać drobnokrystaliczną lub grudkowatą - dotyczy to miodów o zabarwieniu jaśniejszym. W zależności od składu i udziału spadzi pochodzącej z drzew iglastych ich konsystencja może być niejednorodna tzn. może ulegać rozwarstwieniu na część stałą i płynną. Odmiany miodu spadziowego różnią się od siebie szybkością krystalizacji wpływ na to ma zawartość trójcukru melecytozy zwanego tez cukrem spadziowym.
Zależy nam na popularyzacji tej wiedzy wśród konsumentów, żeby wyeliminować nieuczciwych konkurentów, a tym samym zapewnić Państwu, konsumentom produkt naturalny i najlepszej jakości.