Miód bardzo łatwo chłonie obce zapachy. Z tego względu nie należy go przechowywać z produktami o silnym swoistym aromacie. Najkorzystniejsze jest przechowywanie miodu w niższych temperaturach , w szczelnie zamkniętym opakowaniu , najlepiej w szklanym. Nie powinno się przechowywać miodu w naczyniach plastikowych czy metalowych , gdyż miód może mieć nieprzyjemny posmak . Miód nie może być przechowywany razem z innymi produktami np. zioła , kiszona kapusta , cebula itp. Powinien być chroniony przed słońcem , kurzem oraz dostępem pszczół i innych owadów.
Miód jest produktem bardzo higroskopijnym , czyli bardzo łatwo wchłania wodę lub parę wodną z powietrza . Gdy przechowujemy miód w nieszczelnym naczyniu , górna warstwa miodu może ulec rozrzedzeniu . Takie warunki mogą spowodować , że rozwiną się drożdże , które wywołają fermentację , co może zmienić smak miodu lub spowodować , że stanie się on niezdatny do spożycia. Czasem fermentacja zachodzi także w miodzie dojrzałym , przechowywanym w suchym , ale zbyt ciepłym pomieszczeniu . Natomiast przechowywanie miodu w zbyt suchych warunkach może spowodować nadmierne jego wysychanie .
Temperatura w pomieszczeniach powinna być utrzymana w granicach od 8 do 10°C. Temperatura stanowi bardzo ważny czynnik wpływający na magazynowany miód. Podczas przechowywania miodu w temperaturze 17-18°C zachodzi jego zamiana w krupiec. Temperatura poniżej 0°C ogranicza krystalizację oraz wstrzymuje wszelkie procesy chemiczne przebiegające w miodzie po odwirowaniu z plastrów. Podwyższenie temperatury miodu do 25-35°C powoduje wzrost aktywności enzymów , wstrzymanie krystalizacji a w razie zbytniego rozrzedzenia – nawet fermentację. W pierwszym okresie przechowywania pod wpływem enzymów znajdujących się w miodzie mogą nadal zachodzić pewne korzystne przemiany , np. inwersja sacharozy do cukrów prostych. Obserwuje się wówczas spadek zawartości sacharozy i wzrost ilości cukrów redukujących. Szybkość zmniejszania się ilości sacharozy jest związana z jej stężeniem , zawartością wody w miodzie oraz temperaturą przechowywania.
nasza pasieka
http://www.tvp.pl/kielce/magazyny/gory-swietokrzyskie-nasza-przyszloscia/wideo/30[zasłonięte]014/17[zasłonięte]156