Witamy Państwa serdecznie na naszej aukcji,
Chcemy zachęcić na niej do korzystania z zakupów proponowanych przez nas miodów. Jesteśmy bartnikami z prawie stuletnią rodzinną tradycją. Naszym celem jest dostarczenie Państwu produktów, które mają zapewnić zdrowie, doskonałe samopoczucie i dążenie tym samym do długowieczności. Wytwór naszej pracy jest skierowany do osób, które dbają o takie właśnie walory we współczesnym świecie.
Miód jest wytworem fenomenalnej, dobrze zorganizowanej owadziej społeczności niezwykle ciężko pracującej. Produkty pszczele szeroko wykorzystywano już w starożytnym Egipcie, a także w Rzymie i Grecji. Hipokrates żyjący w V w. przed Chrystusem stosował miód do sporządzania maści i słodzenia wywarów z ziół. Jego uczniowie opracowali ponad 300 recept z miodem.
Zachęcamy zatem do hołdowania tej tradycji.
Zawsze możecie Państwo kierować do nas swoje zapytania i wątpliwości, na które znajdziemy pomoc i rozwiązanie.
· MIÓD LIPOWY - Lipa, nazywana przez pszczelarzy królową pożytków miododajnych, kwitnie na przełomie czerwca i lipca, dostarczając cennego pożytku pszczołom. Pozyskiwany miód uważany jest za jeden z najlepszych odmianowych miodów nektarowych. Posiada bardzo intensywny zapach kwiatów lipy, barwę herbacianą lub zielonkawo-jasno bursztynową, smak trochę pikantny, ostry. Zawiera olejki eteryczne, składniki o działaniu napotnym, przeciwgorączkowym. Działa uspokajająco, lekko nasennie i antyseptycznie. Tradycyjnie stosowany przy przeziębieniach, chorobach płuc i w stanach niepokoju. Stosuje się go też podczas leczenia przewlekłych przeziębień, grypy, kaszlu, bezsenności, schorzeniach ginekologicznych. Posiada dużą aktywność antybiotyczną, działa wykrztuśnie, likwiduje obrzęki. W celu wzmocnienia efektu leczniczego powinno się go przyjmować po rozpuszczeniu w ciepłym naparze z kwiatów lipy, owocu maliny lub z sokiem z cytryny albo z mlekiem, a przy kaszlu z naparem z kwiatów malwy. Z uwagi na dużą zawartość fruktozy może być z ograniczeniem stosowany przez chorych na cukrzycę niezależną od insuliny. W celu wzmocnienia efektu leczniczego powinno się go przyjmować po rozpuszczeniu w naparze z kwiatu lipy, owocu maliny oraz w połączeniu z sokiem z cytryny lub mlekiem. Najczęściej stosuje się łyżkę stołową miodu na szklankę ciepłego płynu.
|