Witam na naszych aukcjach!
Na początek zapraszam na inne nasze aukcje, dzięki czemu będą mogli Państwo dobrać najlepszy dla siebie zestaw produktów. Przy zakupie na różnych aukcjach, wszystkie produkty zapakuję w jedną paczkę i wyślę w cenie zgodnej z cennikiem.
Na tej aukcji oferujemy Państwu najwyższej jakości, naturalny miód gorczycowo-gryczany w słoikach 0,9 litra i wadze około 1,3 kg.
Pogoda w tym roku ułożyła się tak, że nie zdążyliśmy odebrać miodu gorczycowego zanim pszczoły nie doniosły nektary z gryki. Szacuje, że stosunek miodu gryczanego i gorczycowego to m/w 50/50%.
Mam problem jak opisać taką mieszankę, wiec osobno podam właściwosci obu miodów.
Miód gorczycowy
Przypisuje się mu właściwości odtruwające, wyprowadza z organizmu substancje szkodliwe, stymuluje pracę nerek i wątroby. Inne wskazania to przewlekłe stany zapalne żołądka i jelit, zaburzenia trawienia, zaparcia, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Na forum miesięcznika "Pszczelarstwo" wyczytać można, że ten właśnie miód polecany jest szczególnie dla osób mających problemy ze wzrokiem. Mając na uwadze znane od wieków prozdrowotne właściwości gorczycy założyć można, że sama jej esencja - nektar wykaże się podobnymi właściwościami.
Miód gryczany
Swój ciemny kolor zawdzięcza dużej zawartości soli mineralnych i rutyny. Występują w nim ponadto związki typowe dla kwiatów gryki, zwłaszcza znaczne ilości magnezu, żelaza i innych biopierwiastków, jak: fosfor, miedź, cynk, bór, jod, nikiel, kobalt, ponadto duże ilości witaminy C (do 12mg%), B i PP. Bardzo cennym składnikiem miodu gryczanego jest rutyna, która w procesie dojrzewania miodu rozkłada się do aglikonu kwercetyny o bardzo silnym działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Bogaty skład dopełniają biologicznie czynne enzymy, między innymi ceamylaza, inwertaza i fosfataza.
Szczególnie cenione jest korzystne oddziaływanie miodu gryczanego w zapobieganiu i leczeniu chorób serca i układu krążenia, zwłaszcza na podłożu miażdżycowym. Związki flawonoidowe obecne w miodzie gryczanym, w tym pochodne rutyny, mają korzystne działanie na mięsień sercowy. Między innymi regulują przepuszczalność ścian naczyń włosowatych oraz polepszają ich elastyczność i wytrzymałość. W wyniku tego zmniejszają ryzyko zmian miażdżycowych. Zabezpieczają naczynia przed pękaniem, nie dopuszczając do wybroczyn i wylewów.
Miód ma teraz kolor ciemnej herbaty, po skrystalizowaniu prawdopodobnie zjaśnieje.