"METODY I KIERUNKI DOSKONALENIA
ZWIERZĄT"
MARIA JOANNA RADOMSKA
226 STRON
STAN W ŚRODKU BARDZO DOBRY, PIECZĄTKI
PO BIBLIOTECZNE, OKŁADKA POPLAMIONA JAK WIDAĆ
REAL FOTO
Maria Joanna Radomska (ur. 9 grudnia 1925 w Warszawie, zm. 23 czerwca 2012 w Warszawie[1]) – polska przedstawicielka nauk rolniczych, zootechnik, specjalizująca się w genetyce i hodowli zwierząt, rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Urodziła się w inteligenckiej rodzinie. W czasie wojny należała do Armii Krajowej do Zgrupowania Jodła „IBIS”. W 1950 ukończyła studia na Wydziale Rolniczym SGGW, a od 1962 roku była pracownikiem naukowym tej uczelni.
Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Siejnik na Mazurach, a później przeniosła się do Warszawy. Pracowała wówczas w Zakładzie Hodowli Doświadczalnej Zwierząt PAN, gdzie uzyskała stopień doktora nauk rolniczych. Po reorganizacji w PAN-ie przeniesiono ją do Zakładu Hodowli Owiec SGGW, gdzie uzyskała stopień docenta nauk rolniczych. Objęła tam również stanowisko Kierownika Zakładu Genetyki Populacji w Katedrze Ogólnej Hodowli Zwierząt SGGW.
W 1972 została profesorem SGGW. Profesorem zwyczajnym nauk rolniczych została mianowana w 1979 roku.
W latach 1966-72 pełniła funkcję prodziekana, a następnie dziekana Wydziału Zootechnicznego. Rektorem SGGW była w latach 1981-87. Była pierwszą w Polsce kobietą-rektorem wyższej uczelni[2].
Profesor Radomska była również działaczką opozycyjną w PRL. Należała do warszawskiego KIK-u, a w latach 1[zasłonięte]985-19 była członkiem Prymasowskiej Rady Społecznej.
|