Przedmiotem aukcji są sadzonki Metasekwoja (Metasequoia)
wys. ok 60-70 cm.
Drzewo to jest żywą skamieniałością. Odciski liści znajdowano
nawet w Polsce w złożach węgla brunatnego (w trzeciorzędzie rosło na terenie dzisiejszej Polski). Uważane było za wymarłe
aż do roku 1941, kiedy to zostało ponownie odkryte
w Chinach przez T. Wanga.
Kilka lat później Metasekwoja chińska wprowadzona została do uprawy w ogrodach. Reprezentuje ją tylko jeden gatunek, który w stanie dzikim występuje rzadko, w ogrodach na szczęście znacznie częściej. Roślinę tę warto uprawiać, nie tylko dlatego że jest piękna, ale również dość mało wymagająca.
Szybko rosnące drzewo, zrzucające igły na zimę, osiągające w naturalnym środowisku do 35 m wysokości, w uprawie w ogrodach
z reguły mniej, korona ma wyraźny, strzelisty przewodnik i przybiera wąski, stożkowaty pokrój, kora pnia miękka, dość jaskrawa, brązowo pomarańczowa, na starych pniach łuszczy się włókniście pasami, stare drzewa mają pień zbieżysty, nieproporcjonalnie gruby u nasady, pnie mają często zniekształconą powierzchnię z nieregularnymi wgłębieniami i karbami.
Igły na długopędach ustawione skrętolegle, na krótkopędach, które odpadają na zimę razem z nimi, grzebieniasto, są płaskie, miękkie, delikatne, długości 3 do 4 cm, jasnozielone, jesienią przebarwiające się na żółte i czerwonobrązowe, szyszki jajowate do kulistych, na długich szypułkach, wielkości około 2 cm, w miarę dojrzewania otwierają się i wysypują nasiona aby z czasem opaść w całości.
Roślina doskonała do nasadzeń zarówno w ogrodach jak i parkach, najlepiej prezentują się pojedyncze egzemplarze na dobrze wyeksponowanych stanowiskach.
Roślina lubi przepuszczalne, żyzne i wilgotne gleby, mogą być nawet okresowo zalewane (nie dopuszczalne jest podłoże suche i jałowe), odczyn gleby od obojętnego do kwaśnego, roślina jest odporna na zanieczyszczenia środowiska i mrozy.
Poniższe zdjęcie przedstawia przykładowe nasze sadzonki w doniczkach P9.