1. WSTĘP
Wytwarzanie stali z mała zawartościę niemetalicznych wtręceń jest istotnym zagadnieniem w produkcji wyrobów stalowych o wymaganych własnościach użytkowych. Ich jakość zależy bowiem w znacznym stopniu od liczebności, wielkości, charakteru i rozmieszczenia w nich niemetalicznych wtręceń tlenkowych. Wtrącenia te, naruszając spójność struktury stali i będąc odmienne od niej substancję o nieporównywalnie gorszych własnościach plastycznych i wytrzymałości, pogarszają jej własności. Wzrost zawartości wtrąceń tlenkowych w niskowęglowych gatunkach stali z reguły powoduje pogorszenie własności plastycznych blach z tych stali w kierunku poprzecznym oraz prostopadłym do kierunku walcowania, a więc w materiale przerabianym jednokierunkowo. Ta anizotropowość własności plastycznych blach ze stali o małej zawartości węgla , jakę jest np. odtleniona dużym dodatkiem glinu stal głębokotłoczna , spowodowana jest nieciągłością struktury blach wskutek zwiększonego nasilenia występowania w nich wtrąceń, rozmieszczonych w postaci pasemkowej lub blaszkowej równolegle do powierzchni blach, tworzących przerwy w ciągłości materiału w płaszczyźnie prostopadłej do kierunku przeróbki plastycznej, zwane rozwarstwieniami.
Wtrącenia powodujące rozwarstwienia i znacznie obniżające własności blach z niestarzejącej się stali głębokotłocznej , są głównie wtrąceniami tlenkowymi, najczęściej glinkowymi. Występują one w postaci miejscowych zgrupowań, ujawnianych jako wtrącenia makroskopowe na wytrawionych głęboko, poprzecznych zgładach tarcz wycinanych z kęsisk (rys. l), blach lub blachówek w kierunku poprzecznym do kierunku walcowania. Na poprzecznych nie trawionych zgładach próbek pobieranych, z kęsisk, w miejscach występowania wtrąceń makroskopowych dostrzec można pod mikroskopem zbiory nie-plastycznych wtrąceń (rys. 2) (Jl3. Próba przełomu niebieskiego ujawnia z reguły miejsca rozwarstwień i występujący w nich jasny nalot wtrąceń tlenkowych (rys. 3) ^2~, a na podłużnych zgładach próbek pobieranych z blach w obszarach występowania tej wady uwidacznia się zwiększone nasilenie wtrąceń tlenkowych, układających się w postaci łańcuszków lub pasemek równolegle do powierzchni blach J2, lj. Tego rodzaju wtrącenia tlenkowe często są powodem powstawania wad powierzchniowych w postaci smug, rys, parabol, odbić wtrąceń występujących pod powierzchnią, a nawet na-derwań powierzchni materiału (rys. 4) przerabianego plastycznie przy temperaturze pokojowej, skutkiem czego otrzymywane blachy czy wyroby nie nadają się do użytku.
Tytuł: SKUPISKA WTRĄCEŃ TLENKOWYCH W NISKOWĘGLOWYCH USPOKOJONYCH GLINEM GATUNKACH STALI
Autor: ZBIGNIEW MAJEWSKI
Wydawnictwo i rok wydania: GLIWICE 1990
Stan: -bdb minus za wykreslone pieczatki z politechniki
Oprawa: miekka
Ilość stron i format: 100 str
17x24 cm
Ilustracje: posiada
Spis treści:
SPIS TREŚCI
Str.
Wstęp 11
Krytyczne spojrzenie na ocenę metalurgicznej czystości stali .. 15
Hipotezy przyczyn powstawania skupisk wtrąceń tlenkowych 22
3.1. Teza i zakres pracy 35
4. Warunki powstawania skupisk wtrąceń tlenku glinu podczas od-
tleniania glinem stali o małej zawartości węgla 37
Warunki zarodkowania wtręceń tlenku glinu , 37
Warunki periodycznego zarodkowania wtręceń 53
Wzrost wielkości powstających wtrąceń 83
Usuwanie skupisk wtrąceń z ciekłego metalu 90
Podsumowanie 92
Wnioski 95
Literatura g7
Streszczenie 101
"Moja strona"w Allegro
Zobacz inne moje aukcje - SZUKAJ W PRZEDMIOTACH UŻYTKOWNIKA - szybkie wyszukiwanie podobnych tytułów
Uwaga! Na zdjęciach wokół liter możliwe charakterystyczne zniekształcenia - wynik kompresji jpg. W rzeczywistości zniekształcenia nie występują. Możliwe też błędy literowe - z powodu niedoskonałości odczytu OCR, za co przepraszam i liczę na wyrozumiałość.