Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Merian-szańce szwedzkie w Gdańskiej Głowie 1626

06-11-2014, 8:41
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 700 zł     
Użytkownik brudkaew
numer aukcji: 4740668147
Miejscowość Skierniewice
Wyświetleń: 14   
Koniec: 06-11-2014 08:31:14
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

ORYGINAŁ: Abbildung der Schwedischen Schantz auff dem Weysselstrom in Preußen gelegen. Anno 1626.

 

GDAŃSK. Umocnienia szwedzkie w Gdańskiej Głowie, oraz plan miasta i mapa części Prus (trzymana przez żołnierzy na rozwiniętym arkuszu), pochodzi z Theatrum Europaeum

 

WYDAWCA: Matthäus Merian, Frankfurt n. Menem, ok. 1630
TECHNIKA: miedzioryt
STAN: bardzo dobry
ROZMIARY: 283x233mm

 

Wisła, dnia 01.07.1626 (do 31.12.1626)

 Miedzioryt przedstawia podział władzy na Wiśle. Po drugiej stronie rzeki znajduje się most, a na lustrze wody unosi się kilka żaglowców.
W skrajnym końcu półwyspu, utworzonego przez dwa ramiona Wisły, znajduje się szwedzka twierdza. W dolnym rogu jest przytrzymywana przez dwóch żołnierzy, (jeden ze szczupakiem, drugi z muszkietem) rozwinięta mapa regionu Dolnej Wisły do Morza Bałtyckiego z różą wiatrów odwróconą kierunkiem północnym w lewo. Na dole po lewej prostokąt z legendą 1-10.

 

Matthäus Merian Starszy urodził się 22 września 1593 w Bazylei. Nauczył się rysunku i miedziorytu w Zurychu u rytownika Friedricha Meyera.
Od 1619 pracował w Frankfurcie u wydawcy Johanna Theodora de Bry, którego córkę później poślubił. Po śmierci de Bry ukończył w 1590
rozpoczęte przez de Bry "Grand Voyages" i "Petit Voyage". Wraz z Martinem Zeiller, niemieckim geografem stworzył popularną serię "Topographia" -
w sumie 21 tomów. Prace zakończyli jego synowie Matthäus młodszy i Caspar. Merian zmarł 19 czerwca 1650 w Bad Schwalbach.

 

W latach trzydziestych XVII wieku szwedzki król Gustaw Adolf prowadził stałe wojny z królem Polski Zygmuntem, potem ruszył na swego brata, Georga Wilhelma, elektora brandenburskiego aby zapobiec pomocy dla Polaków. Prusy był wtedy w księstwem w polskim lennie.
Przegrupowanie trwało przez cały rok i nawet Gustav Adolf w 1627 został dwukrotnie ranny w trakcie tych bitew. Szwecja później zawarła rozejm z Polską, która rozpoczęła działania w celu wsparcia wojsk cesarskich Wallensteina.

Wyprzedaż kolekcji.

W razie potrzeby, mogę przesłać dokładniejsze zdjęcia.

Zastrzegam sobie wycofanie aukcji przed czasem bez podania powodu.

Nie wysyłam za granicę.