Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

MERCATOR - MAPA PRUS

11-09-2014, 18:06
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 1 800 zł     
Użytkownik wu_el
numer aukcji: 4568429226
Miejscowość Szczecin
Wyświetleń: 25   
Koniec: 11-09-2014 17:54:49
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

[PRUSSIA]

Mapa Prus Gerarda Kremera zwanego Mercatorem.

 

Oryginalny miedzioryt kolorowany.

 

Mapę Prus wykonano na podstawie mapy Prus Kaspra Hennebergera z 1576 r.  oraz mapy Wybrzeża Gdańskiego Lucasa Janszoona Waghenaera z 1585 r.

 

Pierwotnie mapa ta była zamieszczona w atlasie zatytułowanym:Atlas sive cosmographicae meditationes de fabrica mundi et fabricati figura. Amsterdam 1609 r. Tytuł mapy PRUSSIA umieszczony pośrodku w dekoracyjnym kartuszu. Nad dolną ramką po prawej stronie nota wydawnicza Per Gerardum Mercatorem / Cum Privilegio. Na odwrocie opis w języku francuskim pod tytułem LA PRVSSE  wraz z ozdobnym inicjałem E i numeracją stron: 173 i 176.

 

Wymiary odcisku płyty: 487 x 368 mm, rozmiar arkusza: 557 x 450 mm.

 

Stan zachowania mapy dobry. Zażółcenia papieru. Złożenie atlasowe. 

 

Gerard (Gerhard) KREMER zwany w zlatynizowanej formie MERCATOREM (1512-94) uchodzi za czołową postać XVI-wiecznej kartografii. Wszechstronnie uzdolniony był geografem, kartografem i matematykiem. Urodzony we wschodniej Flandrii (Rupelmonde). Rozpoczął studia (filozofia i teologia) w Louvain a póżniej kształcił się u Reinera Gemma Frisiusa, który pogłębił i utrwalił jego zainteresowania matematyczne.

Mercator był autorem i twórcą globusów, wielkich map ściennych i atlasu świata. Jednakże za dzieło jego życia jest powszechnie uważana żeglarska mapa świata składająca się z osiemnastu arkuszy. To dzieło kartograficzne zrewolucjonizowało nawigację po morzach, gdyż zostało wykonane w odwzorowaniu walcowym wiernokątnym – zwanym odtąd potocznie tzw. siatką Mercatora.
 

 

Według zamysłu Mercatora, jego mapy miały być kompletne, zbliżone do ideału. Stąd nie są one wprost przerysowywane od wcześniejszych kartografów lub wydawców, jak to robił choćby Abraham Ortelius, lecz konstruowane a następnie modyfikowane one są całkowicie od nowa. W związku z tym, że Mercator nie był w stanie odwiedzić wszystkich prezentowanych krajów osobiście, wykorzystywał do sporządzania swych map aktualne, dostępne mu materiały kartograficzne, które często się ze sobą pokrywały, stąd wiele nazw miejscowości powtarza się dwu-, a nawet trzykrotnie. Niemal wszystkie mapy są kunsztownymi kompilacjami. 

 

Mercator był inicjatorem nazwania po raz pierwszy usystematyzowanego zbioru map – atlasem. Pierwsze posegregowane zbiory map wydali już Abraham Ortelius (1570 r.) i Gerard de Jode (1578 r.). Nowe przedsięwzięcie Mercatora, noszące tytuł Atlas sive cosmographicae meditationes de fabrica mundi et fabricati figura, było dziełem szalenie ambitnym, mającym przewyższyć osiągnięcia wcześniejszych wydawców pod każdym względem.

 

Istnieje możliwość wystawienia certyfikatu autentyczności.