Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

MELITELE NOWOROCZNIK LITERACKI HR TYSZKIEWICZ 1902

25-01-2012, 11:21
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 39.99 zł     
Użytkownik serdecznie
numer aukcji: 2059702288
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 5   
Koniec: 25-01-2012 20:30:22
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI - MELITELE - NOWOROCZNIK LITERACKI
AUTOR - PRACA ZBIOROWA
WYDAWNICTWO - MICHAŁ HR. TYSZKIEWICZ, KRAKÓW 1902, WYDANIE - 1, NAKŁAD - ??? EGZ.
STAN KSIĄŻKI - DOBRY MINUS JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM, NIERÓWNE BRZEGI KART, DROBNE PRZYBRUDZENIA LUB USZKODZENIA)
RODZAJ OPRAWY - ORYGINALNA, MIĘKKA
ILOŚĆ STRON - 372
WYMIARY - 19 x 12,5 x 2 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,407 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE - NIE ZAWIERA
KOSZT WYSYŁKI - 8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI (NP. JEŚLI KUPISZ 7 KSIĄŻEK ŁĄCZNY KOSZT ICH WYSYŁKI WCIĄŻ BĘDZIE WYNOSIŁ 8 ZŁ), DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI. ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU.




SPIS TREŚCI LUB/I OPIS - PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.

MELITELE
NOWOROCZNIK LITERACKI
SKŁAD GŁÓWNY W KSIĘGARNI G. GEBETHNERA I SPÓŁKI
Czcigodny Panie!
Przez Ciebie święcimy ten pienny rok, Tobie zawdzięczamy dziś pełną ukojenia chwilę obrachunku, którą, jak swój grosz wdowi, schyłek wieku dorzuca oto do purpurowych tryumfów pięćkroć setnej rocznicy krakowskiej, stuletniej rocznicy Mickiewicza. Przez Ciebie dziś najradośniej czujemy, że jednak i ten grosz wdowi współczesności — świeci odblaskiem królewskiej purpury.
Jak najlepszy syn szeroko rozsławia rodzinę, która go wydała, tak ty, Panie, dałeś poznać za najdalszą granicą — Ojczyznę. Głosu twojego słuchano z szacunkiem wszędzie, boś zawsze niósł słowo pełne godności. Lecz nie w tym, wielkim wszakże, tryumfie, czerpiemy najżywsze rozradowanie, nie za ten Ci składamy najgłębszą cześć.
Oczy nasze zatrzymują się na bliższym widnokręgu, by sięgnąć w głąb własnego życia. - Tu inny świat - tu inna miara — tu jedyny ołtarz, gdzie w obliczu żywych wcieleń ludzkiego ideału, sama się przez się stanowi cena wszelkiej ofiary.
Czcigodny Panie - gdyś wszedłszy do szeregu żeńców, rychło stał się ich przodownikiem, to dla tego, że jak przodownik najsprawniejszą dłoń, tak tyś miał w szeregu najsprawniejszy talent. — Gdyś potem zniewolił sobie talentem milionowy tłum słuchaczów — to znów zasługa tłumu, że Cię potrafił ocenić.
Ale, Czcigodny Panie, w szeregu, któremuś przodował, przyjęto wedle potrzeby — twój sposób pracy, a tłum nie tylko poznał cenę Twego talentu, łecz Cię pokochał.
Towarzysze twoi, starsi i młodsi, uradowali Cię nieraz twem własne/n słowem, ogromnie cisnące/n się pod pióro -twą własną formą lub czuciem, poprostu niezbednem po Tobie w pracy. Księgi zaś Twoje s w niemałym trudzie i ku pokrzepieniu serc" pisane- w istocie sercom przyniosły otuchę.
I to jest, Panie, źródło już nie podziwu, lecz czci naszej dla Ciebie, już nie popularności Twojej wśród tłumu, lecz przeniknięcia się tłumu Tobą.
Głos żywych wcieleń naszego ideału szedł ku nam przez Ciebie. Umiałeś słuchać głosu tego, który nad niwą ludzkich, usiłowań połatał zawsze, jak pełne otuchy wołanie oracza, i budził w duszach zawsze piękne, dobre, jasne wzruszenia.
Ukochałeś mowę tych wzruszeń — najświetniejszą mowę poezyi naszej — i umiałeś w swej szerokiej prozie oddać jej blaski i porywy, rozjaśniając ukochanem, lecz niedościgłem pięknem wieszczeń poetyckich — niemal powszednią rozmowę współczesnych.
Ukochałeś ową opolską organiczną ideę piękna^, którą Krasiński prorokował z Mickiewicza i Słowackiego i umiałeś ją po części uzmysłowić, że dotykalną stałą się nawet dla maluczkich i dosięgła tych, którzy sami po nią na wyżyny owych natchnień sięgnąć nie mogą.
Więc znowu jeden stanął -^między dawnemi a młodemi laty i- i stał się jasnym promieniem, od szczytów ku nizinom niecącym światłość dusz i pokrzepienie serc. I jak niedawno temu sam jeden Kraszewski mógł był wypełnić polską czytelnię, tak dziś Ty sam starczysz najszerszemu kołu dła wszczepienia tradycyi polskiego piękna.
Za to, Czcigodny Panie, składamy Ci cześć, a po staremu czynimy to całym wiecem towarzyszy twoich z najdalszych kresów pola.
Przyjmij tę książkę, zebraną z niekrępowanych niczem serc, jak zbierano ongi zacne Melitele, Znicze, Rusałki -w wolnem przyjacielskiem kole.
Przyjmij — płyniemy pod jednym sterem wraz z twoją pyszną ^Purpurą/ imy— w naszej -^duchami wypełnionej lodzi-.
AUTOROWI E:
ADAMOWICZ BOGUSŁAW, DANIŁOWSKI GUSTAW, DĘBICKI ZDZISŁAW, GRABOWSKI IGNACY, JABŁO-NOWSKI WŁADYSŁAW, JAROSZYŃSKI KAZIMIERZ, LANGE ANTONI, MASSONIUS MARYAN, M-SKl ADAM, NIEMOJEWSKI ANDRZEJ, NOWiŃSKI JÓZE-FAT, POPŁAWSKI JAN, POTOCKI ANTONI, REYMONT WŁADYSŁAW, SIEROSZEWSKI WACŁAW, SŁOŃSKI EDWARD, TETMAJER KAZIMIERZ, TETMA-JER WŁODZIMIERZ.
WYDAWCA:
MICHAŁ HR. TYSZK1EWICZ.





SPIS RZECZY.

ADAMOWICZ BOGUSŁAW.
Dziewiąta fala...................... 43
Nastrój.......................... 46
-Dwa jakieś kwiaty................... 47
Dzwon.......................... 4S
Kuźnia.......................... &1
DANIŁOWICZ GUSTAW.
Sonet...........................55
Dzwon..........................66
DĘBICKI ZDZISŁAW.
Z cyklu ^Święto kwiatów^ (Fragment) -.........59
GRABOWSKI IGNACY.
Topiel ..........................6!ł
JABŁONOWSKI WŁADYSŁAW.
W odwiecznej sprawie (uwagi o sztuce i krytyce) .... 73
JAROSZYŃSKI TADEUSZ.
Malarze (Dramat w I akcie)...............m
LANGE ANTONI.
O zachodzie.......................ia7
MASSONIUS MARYAN.
Forma i technika w sztuce ...............14T
M-SKI ADAM.
l^rzcklf tv - - ... - ....... - ^ - - - - ^ . . . io3
Dąbrowa (Ż cyklu: .ZiemiaO ..............J85
Z cyklu sonetów p. t. .Echa...............1NS
.Błogosławioną bądź...................18a
NIEMOJEWSKI ANDRZEJ.
Majlach..........................19S
NOWIŃSKI JÓZEFAT.
Marzenie o saczęwciu (DjTalog)..............207
POPŁAWSKI J. L.
O modernistach.........,...........225
POTOCKI ANTONI.
O noworocznikach zamiast wstępu........... 5
Wyspiański............-...........253
REYMONT WŁADYSŁAW ST.
Dwie wiosny...................... , 301
SIEROSZEWSKI WACŁAW.
W kraju łSaehai.....................313
SŁOŃSKI EDWARD.
Tęsknota.........................327
TETMAJER KAZIMIERZ.
Z powodu wystawienia Kordyana w teatrze. Odczyt wypowiedziany we I-wowie w r. 1901 ..........333
TETMAJER WŁODZIMIERZ.
W noc majową,......................357




Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI