Przedmiotem aukcji jest :
Mega Zestaw X10 :
-Rosiczka Drosera capensis Typical 0,5cm (sadzonki 4 szt.)
-Rosiczka Drosera capensis Typical (nasiona 50 szt.)
-Pomidor żółty koktajlowy typ Gruszka(nasiona 10 szt.)
-Dziwaczek Mirabilis Jalapa 2011 (nasiona 4 szt.)
-Kwaśny Torf do wysiewu Rosiczek 3,5 - 4,5Ph
-Papryka Chili Cayenne (nasiona 5 szt.)
-Kozieradka Pospolita (nasiona 10 szt.)
-Majeranek (nasiona 10szt.)
-Bazylia (nasiona 10szt.)
-Dokładny opis hodowli i pielęgnacji rośliny na e-maila
UWAGA:
Po niezwykłej popularności poprzedniego zestawu X7 i prośbach o kontynuacjię aukcji mam zaszczyt przedstawić nową odsłonę czyli zestaw X10.
ZALETY:
+ CENA: CENA ZESTAWU TO OKOŁO 65zł U MNIE DOSTĘPNY ZA JEDYNE 11,99 Z PEWNOŚCIĄ NAJTANIEJ NA ALLEGRO
+ RÓŻNORODNOŚĆ ASOTYMĘTU : ZESTAW X10 TO ZBIUR NAJBARDZIEJ INTERESUJĄCYCH, ORGINALNYCH, POULARNYCH ROŚLIN Z ALLEGRO
+ WALOPRY ESTETYCZNE: Dzięki naszym roślinką zabłyśniesz przed innymi wystrojem wnętrz wzbogacisz kuchnie
+ WALORY ZDROWOTNE - nasz zestaw był dobierany również pod kątem zdrowotnym. Wiele tych roślin potrafi skutecznie radzić sobie z wieloma schorzeniami które kosztują nas majątek w aptece.
Rosiczka Drosera capensis 'Red'
Opis
Rosiczki to bardzo ciekawe rośliny owadożerne. Ich soczyście zielone liście pokryte są maleńkimi czerwonymi włoskami. Na końcu każdego włoska znajduję się kropelka lepkiej cieczy, która umożliwia roślinie chwytanie owadów. Z daleka roślina wygląda jak pokryta rosą, stąd wzięła się jej nazwa.
Obserwacja rośliny pożywiającej się złapanym owadem, dostarczy ci na pewno niezapomnianych wrażeń. Rośliny nie trzeba dokarmiać, sama łapie owady uwalniając cię w ten sposób od natrętnych, bzyczących problemów, latających po twoim mieszkaniu. Rosiczki nie zagrażają ludziom ani zwierzętom domowym. Mogą za to z powodzeniem służyć jako pomoc naukowa dla twojego dziecka.
CHARAKTERYSTYKA
Pokrój: rozeta dorastająca do 20cm średnicy. Z wiekiem tworzy wyraźną łodygę.
Liść: liść podłużny, z dość długim ogonkiem. Część owadożerna do 5mm szerokości.
Korzeń: korzenie długie, elastyczne i grube. U starszych roślin pojawiają się także korzenie podporowe.
Kwitnienie: początek lata do wczesnej jesieni Cykl życia:
Roślina wieloletnia. Samopylność: tak
HODOWLA
Temperatura: zakres od ok. 15-40°C.Oświetlenie: duże ilości bezpośredniego światła. W okresie zimowym zalecane doświetlanie.
Podlewanie: podłoże powinno być cały czas mokre. Nie można dopuścić do przeschnięcia. Wilgotność powietrza: 40-75%
Podłoże: torf kwaśny bez dodatków nawozów o pH 3,5-5.
Rozmnażanie: przez nasiona, sadzonki korzeniowe lub sadzonki liściowe.
Pomidor żółty koktajlowy typ Gruszka
Nowa odmiana o bardzo dobrym, aromatycznym smaku. Liczne żółte owoce w kształcie gruszek osiągające w przekroju wielkość 2,5 - 3cm . Odmiana nadaje się do uprawy w gruncie, inspekcie lub pojemnikach na balkonie.
- Dziwaczek Mirabilis Jalapa
- Opis
Silnie rozgałęziająca się bylina (w Polsce uprawiana jest jako roślina jednoroczna), osiągająca wysokość 60-80 cm.
Kwiaty
Kwitnie od lipca do października, kwiaty o intensywnym, słodkim zapachu. Pojedyncza roślina może dawać kwiaty o różnym kolorze – od białego, przez żółty, do purpurowego. Również w trakcie kwitnienia kwiaty mogą zmieniać kolor. Rozwijają się dopiero po zachodzie słońca i są rozwarte przez całą noc.
Zastosowanie i uprawa
Roślina ozdobna: Jest popularną rośliną ozdobną, ma zastosowanie jako roślina ogrodowa. Wyhodowano bardzo dużo odmian, w tym również o kwiatach prążkowanych, bardzo długich i miękko owłosionych. Lubi nasłonecznione stanowiska. Szczególnie nadaje się do obsadzania altan, gdyż nocą jej kwiaty ładnie pachną. Wysiewa się ją z nasion, jest łatwa w uprawie.
Ciekawostka
Kolorowe płatki zawierają świecący w ciemności zielony barwnik fluorescencyjny, dzięki czemu przyciąga do siebie owady oraz nietoperze, które są wrażliwe na zielone światło.Wysiew nasion w kwietniu do zimnego inspektu lub w maju wprost do gruntu. Kwitnie: Lipiec-październik. Zastosowanie, na rabaty, do wysadzeń w grupach lub pojedynczo.
Torf
Jasny torf Sphagnum, z torfowisk wysokich, słabo rozłożony, bez dodatków i nawozów. Odczyn kwaśny o pH 3,5-4,5. Idealne podłoże dla większości gatunków rosiczek oraz podstawowy składnik mieszanek dla innych gatunków roślin owadożernych. Dobrze sprawdza się również jako podłoże dla innych roślin preferujących kwaśne podłoże jak borówki, różaneczniki czy azalie.
Czysty torf kwaśny nie nadaje się do uprawy większości zwykłych roślin.
Ilość wystarczająca do wysiewu.
- Opis Papryka Chilli Cayanne
Papryka chilli papryka ostra –uprawiana ze względu na swoje walory smakowe. Jest używana jako przyprawa. Dojrzała ma intensywnie czerwony kolor, a także bardzo ostry smak, za który odpowiada kapsaicyna. Jest bodźcem powodującym wytwarzanie endorfiny.
Chili prawdopodobnie nie tylko hamuje wzrost komórek nowotworowych w trzustce i posiada znane dietetykom właściwości pomagające spalać tkankę tłuszczową. Ostatnio australijscy uczeni odkryli kolejne dobroczynne działanie pikantnej przyprawy: regularne spożywanie papryki chili może pomóc osobom otyłym oraz cierpiącym na cukrzycę kontrolować poziom insuliny we krwi a nawet niewielka ilość przyprawy regularnie dodawana do posiłków może ułatwić tę kontrolę nawet o 60 procent.
Kozieradka Pospolita
Roślina lecznicza: jej nasiona są jednymi z najbardziej bogatych w śluzy (ich zawartość przekracza nawet 40%) , tłuszcze, śladowe ilości olejków etercznych, saponiny steroidowe,w tym pochodne diosgeniny (stosowana w terapi hormonalnej i doustnych środkach antykoncepcyjnych), flawonoidy, cholinę, lecytynę, witaminy PP, F, D i alkaloid trygonelinę.
Kozieradka działa przeciwmiażdżycowo. Zapobiega marskości wątroby, przyśpiesza procesy detoksykacji (odtruwania) i eliminacji toksyn z ustroju. Zapobiega także zastojom żółci i rozwojowi kamicy żółciowej. Chroni wątrobę przed wpływem niektórych ksenobiotyków (leków, węglowodorów). Preparaty kozieradkowe podane doustnie wywierają również wpływ przeciwkaszlowy i przeciwdepresyjny.
Osłabienie fizyczne i psychiczne, wychudzenie, zanik mięśni, choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe stawów, złamania kości, niedokrwistość, zaparcia, kamica żółciowa, stłuszczenie serca, nerek i wątroby, choroby alergiczne, kaszel, nieżyty układu oddechowego; stany zapalne powiek, spojówek i gałki ocznej (okłady + zażywanie doustne); troficzne choroby skóry (zewnętrznie + doustnie), owrzodzenia skóry, ropnie, przetoki ropne skórne, plamy na skórze, krwiaki, sińce, owrzodzenia błon śluzowych, stany zapalne jamy ustnej, gardła i narządów płciowych, oparzenia, rany, odleżyny; choroba wrzodowa, ostre nieżyty przewodu pokarmowego z bolesną biegunką i bólami brzucha; uprawianie kulturystyki bez wyraźnych efektów przyrostu mięśni, zaburzenia koncentracji i zapamiętywania, niedobór estrogenów, niedoczynność kory nadnerczy, zaparcia, hemoroidy, stany zapalne odbytu. Do irygacji i nasiadówek: stany zapalne pochwy i warg sromowych, świąd sromu. Za granicą przetwory z kozieradki zalecane są przy impotencji (niemocy płciowej) oraz w okresie przekwitania (menopauzy), bowiem działają estrogennie.
Majeranek
Roślina lecznicza
Surowiec zielarski : Ziele majeranku – Herba Majoranae Zawiera olejek majerankowy, Oleum Majoranae. Roślina zawiera od 0,7 do 3,5% tego olejku eterycznego, którego głównymi składnikami są terpinen, terpinenol, terpineol i borneol. Ziele zawiera także alkohole, seskwiterpeny i związki garbnikowe. Młode, świeże pędy zawierają sporo rutyny (witamina P)- do 128 mg% i kwas askorbinowy do 44 mg%.
Działanie: reguluje trawienie, pomaga w nieżycie żołądka i chorobach układu pokarmowego. Ze względu na dużą zawartość garbników (do 1% w suchym zielu) zalecany przy biegunkach. Herbatka z ziela ma właściwości uspokajające. Olejek bywa używany do inhalacji przy nieżytach górnych dróg oddechowych.
Roślina przyprawowa
Rozdrobnione ziele majeranku używane jest jako przyprawa. Dodawany przede wszystkim do dań ciężkostrawnych, takich jak grochówka czy zupa fasolowa, potraw ze strączkowych oraz tłustych mięs (baranina, gęsina). Jako podstawową przyprawę stosuje się go tylko z solą i pieprzem przy produkcji klasycznej wątrobianki. Jeżeli używany jest oszczędnie, dobrze harmonizuje z szałwią, rozmarynem i tymiankiem[4]. Majeranek jest częstym dodatkiem w masarstwie przy produkcji kiełbas i w żurku. Ziele przechowywane w szczelnych opakowaniach zachowuje trwałość ok. dwunastu miesięcy.
W przemyśle spożywczym olejek służy do produkcji likierów, a ziele do aromatyzowania octu i herbat.
BAYZLIA
Roślina lecznicza: Surowiec zielarski: ziele bazylii – Herba Basilici (ulistnione, ścięte w czasie kwitnienia i ususzone pędy). Zawiera olejek eteryczny – olejek bazyliowy (0,5 – 1,5%) – ma bardzo silny, korzenno-kwiatowy zapach i lekko żółtawą barwę. Jego głównymi składnikami są: metylochawikol, cyneol i linalol, eugenol, cytral, limonen, terpinen. Ponadto zawiera garbniki (5%), saponiny, flawonoidy, substancje gorzkie, olej tłusty zawierający oksykwasy tłuszczowe (kwas trionowy), sole mineralne, witaminy
Działanie: poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie pokarmu – działa przeciwskurczowo, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa słabo wiatropędnie przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Powszechnie uważa się, że działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój i dodaje sił (działanie podobne do melisy). Stosuje się w łagodnych zaburzeniach trawiennych, wzdęciach, przy niedoborze soku żołądkowego.
Roślina przyprawowa – ma miły, korzenny, słodkawy i pikantny smak i zapach. Jako przyprawy używa się świeżych lub suszonych liści lub całego ziela, które ścina się w czasie kwitnienia. Wówczas roślina odrasta i powtórnie kwitnie. Najlepiej dodawać ją do sałatek i zup, duszonych warzyw oraz twarożku. Można również nacierać zielem mięsa przed dalszym przyrządzaniem. Niezastąpiony składnik prawie wszystkich włoskich dań, świetnie komponuje się z makaronem i pomidorami, główny składnik pesto
Odstrasza owady