Tytuł: Metoda leczenia praktycznego.
Tytuł oryginalny: Ratio medendi in nosocomio practico. Tomus primus.
Autor: Antoni de Haen (1[zasłonięte]704-17), Austriak urodzony w Hadze, doktor medycyny, profesor Uniwersytetu w Wiedniu od 1754 roku. Autor monumentalnej pracy “Ratio medendi in nosocomio practico”, jeden z najwybitniejszych austriackich naukowców zajmujących się medycyną w XVIII w.
Miejsce i rok wydania: Paryż 1761.
Oficyna: Firmin Didot, syn.
Wymiary i ilość str.: 17 cm, 8+404 s.
Tematyka: Monumentalny traktat medyczny będący przedstawieniem dorobku naukowego i praktycznego Antoniego de Haen. Autor zasłynął m.in. z tego, że jako jeden z pierwszych rutynowo używał termometra w medycynie. Był także zwolennikiem sekcji zwłok jako metody wyjaśnienia przyczyn zgonu. Dzieło było omówieniem i przedstawieniem głównie jego obserwacji podczas wieloletniej praktyki lekarskiej. Tom pierwszy serii złożony z 3 części. Każda oddzielona osobnym frontispisem. Dzieło zawiera rozważania z różnych dziedzin medycyny. Dotyczą one m.in. odpowiedniej diety, chorób dróg moczowych, polipów, omówienia różnych lekarstw. Na początku każdej części znajduje się dedykacja dla cesarzowej Austrii Marii Teresy. Tekst w j. łacińskim.
Stan zachowania: oprawa z epoki, pełna skóra w dobrym stanie z minimalnymi przetarciami i ubytkami; grzbiet tłoczony i pozłacany pięknymi wzorami roślinno-geometrycznymi; stan wewnętrzny dobry, karty częściowo z drobnymi suchymi plamami; ogólnie stan dobry jak na 250 letni starodruk.
Opis dodatkowy: Uwaga! Przedmiotem sprzedaży jest bardzo ciekawy traktat medyczny z XVIII wieku. Dzieło to rzadki przykład tekstu medycznego z Wiednia, z kręgu najwybitniejszych znawców tej nauki epoki józefińskiej. Starodruk posiada ładne mini ryciny i winietki z motywami roślinnymi i geometrycznymi. To wszystko dodaje szczególnej wartości temu traktatowi medycznemu. Starodruk ten będzie wyjątkową dziełem dla każdego kolekcjonera druków medycznych.